YuMi sahnede

İtalya'nın Pisa şehrindeki güzel ve şık Teatro Verdi'nin fresklerle kaplı tavanı altında gerçekleşen önceki performanslarda olduğu gibi müzisyenler pür dikkat, enstrümanları hazır ve gözleri Maestro'da bekliyor. Solistler ayakta hazır durumda, şefin batonunun yukarı doğru hareket etmesini bekliyorlar. Ancak bu sıradan bir performans ya da sıradan bir şef değil. Bu, dünyanın ilk gerçek işbirliğine dayalı çift kollu robotu, ABB'li YuMi. İlk kez orkestra yönetiyor.

Birinci Uluslararası Robotik Festivali'nin galası için gerçekleştirilen bir yardım konserindeki Verdi programında, YuMi İtalyan tenor Andrea Bocelli'yi bu sahnede yönetti. Dünyanın her yerinden 800 ünlü konuk, “Umudun Nefesi: Stradivarius'tan robota.” adlı programın keyfini sürdü. Bu özel performansın konukları arasında, Robotik iş kolunun devrinden sorumlu olduğu sırada onun liderliği altında YuMi'nin geliştirildiği ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer de vardı.

Andrea Bocelli YuMi ile sahnede
Andrea Bocelli YuMi ile sahnede

İtalyan geleneğinin en güzel tiyatrolarından birinde Maestro Bocelli, YuMi'nin yönetimi altında Verdi'nin "Rigoletto" adlı ünlü aryasından "La Donna è Mobile"i söyledi. Solist Maria Luigia Borsi, Puccini'nin "Gianni Schicchi" operasından klasik soprano aryası "O mio babbino caro"yu seslendirirken YuMi orkestrayı yönetmeye devam ediyordu. Son olarak YuMi, "Cavalleria Rusticana" operasından, Mascagni'nin intermezzosundan bir pasajı yönetmiştir.

Maria Luigia Borsi YuMi ile sahnede
Maria Luigia Borsi YuMi ile sahnede

Akşam programında yer verilen15 dakikalık bu eşsiz etkinlik, insanlarla robotlar arasındaki işbirliğinin mükemmel bir şekilde çalışabileceğini gösterdi.

Bocelli, performanstan övgü ile söz etti: “ABB'nin işbirliğine dayalı robotu YuMi ile bir performans sergilemek büyük bir keyifti. Bir robotun, sadece çok yetenekli mühendisler ve gerçek bir şefin mükemmel işbirliğiyle bir orkestrayı gerçek anlamda yönetebileceğini gösterdi. Bunu gerçekleştiren ekibi tebrik ederim.”

Andrea Bocelli ve ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer ile YuMi konserden önce
Andrea Bocelli ve ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer ile YuMi konserden önce

Performansın ardından ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer şunları söyledi: "Bence bu gece tam anlamıyla tarihi bir olay gerçekleşti ve robot uygulamalarının geleceği yazıldı." YuMi, bir makinenin sezgilerinin ve öz öğreniminin ne kadar başarılı olduğunu, yazılımımızın bir şefin hareketlerini öğrenme, müziği algılama ve bütün bir ekibi yönetmede gerçekten de ne kadar harika olduğunu gösterdi.”

Bir orkestra yönetmek en yüksek sanat formlarından biridir; müzisyenlerin farklı seslerini besteciye sunulan tek bir ifadeyle şekillendirme ile ilgilidir. YuMi, dünyanın insan-robot işbirliğine bakış açısını değiştiren robot teknolojisinin en üst düzeydeki formlarından biridir. Performans sırasında sorunsuz bir şekilde bir araya gelen iki form, insan ve makinenin tamamen yeni yollarla nasıl birlikte çalışabileceğinin değişen doğasına bir kanıttır.

Etkinlik için YuMi'yi hazırlamaya yardım eden Lucca Filarmoni Orkestrası'nın yönetmeni Maestro Andrea Colombini, YuMi'nin sofistike teknolojisi karşısında heyecanlıydı. "Robot, dirsek, ön kol ve bilek arasındaki etkileşimi sağlamak, yüksek ve alçak vuruşlar arasında tekrarlayan zorlu girişimleri yerine getirirken çok yönlülükten en iyi şekilde faydalanmamızı sağladı." Bir şefin el hareketlerindeki nüanslar, daha önce düşünülemez bir seviyede tamamen yeniden üretilmiştir.

Andrea Colombini ve YuMi
Andrea Colombini ve YuMi

YuMi, inanılmaz derecede yumuşak dokunuşlar ve etkileyici ayrıntılar ile çok yüksek düzeyde bir akışkanlığı elde etti. Önceki robotlar tarafından yapılan hareketlerin katılığı göz önüne alındığında bu, inanılmaz bir ilerlemedir ve YuMi'nin elektro-mekanik montajda en hassas işleri yapmak için ne kadar kolay programlanabileceğini kanıtlamaktadır.

YuMi’nin performansı iki adımda geliştirildi. Provalar sırasında Colombini'nin hareketi, robotun iki kolunun detaylara büyük dikkat göstererek hareketleri takip edecek şekilde yönlendirildiği "lead-through programlama" adı verilen bir süreçte yakalandı; bu hareketler daha sonra kaydedildi. İkinci adım, hareketlerin müziğe senkronize edildiği ABB RobotStudio yazılımındaki hareketleri ayarlamayı içeriyordu. ABB'nin teknik uzmanlığıyla lead-through programlama, Colombini'nin en iyi yaptığı şeye, müziği hayata geçirmeye odaklandı.

İlk Uluslararası Robotik Festivali, robotik bilinci ve YuMi gibi işbirliğine dayalı endüstriyel robotlar da dahil olmak üzere robotik uygulamalarını yaygınlaştırmak için iyi bir etkinlik oldu.

Bu performans, geleceğe dair ilham verici bir ipucu vermekle birlikte robotlar, yetenekli bir insan orkestra şefinin öğretmenliği, sanatı, tekniği, yorumu ve karizmasını bir araya getirebilecekmiş gibi görünmüyor. Esas amaçlanan, daha az insan müdahalesi ile kullanımı kolay ve daha iyi performans gösteren endüstriyel robotlar geliştirmektir.

Tıpkı YuMi'nin Maestro'yu mutlu etmesi gibi, diğer robotlar da kendi dünyalarına eşsiz deneyimler ve heyecanlar getiriyorlar.

 ________________________

İtalya'nın Pisa şehrinde 7-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 1. Uluslararası Robotik Festivali, bu alandaki bilinci arttırma ve bilgiyi tüm alanlar ve uygulamalarda geliştirme amacını taşıyor. Bu eşsiz ve kapsamlı etkinliği hayata geçirmek için kurumlar, üniversiteler, müzeler, vakıflar ve birçok araştırma enstitüsü bir araya gelmiştir. Zengin program, hem bilimsel hem de öğretici konferanslar ve tartışmalar, bir film programı, eğitim robotları fuarları ve uygulanmış robot gösterileri içermektedir.

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp