Soomes katsetati ABB osavõtul edukalt veealust sagedusmuundurit

  • Katsetamisel simuleeriti karmi veekeskkonda ja tõestati kontseptsiooni töökindlust

Soomes Vaasas katsetati ABB osavõtul edukalt esimese veealuse sagedusmuunduri täismõõdus prototüüpi. Veealust sagedusmuundurit on vaja, et suurendada veealuste nafta- ja gaasileiukohtade tootlikkust, parandada energiatõhusust ja vähendada elektriseadmete hoolduskulusid.

ABB, Statoili, Totali ja Chevroni algatatud viieaastase projekti Joint Industry Project (JIP) eesmärk on töötada välja täiselektriline veealune seade, mis võimaldaks tõhustada kuni 3000 meetri sügavusel ja pikkadel vahemaadel töötavate pumpade ja gaasikompressorite, energia jaotuse ning muundamise süsteeme.

Veealuse gaasikompressori jaoks loodud sagedusmuundurit katsetati tänavu novembris kolme nädala jooksul mootor-generaator ühenduses ilma reaalsete koormusmasinateta. See nn power-in-the loop’i (suletud vooluahela) lülitusskeem võimaldas katse läbi viia nii, et ainult mõni sada kilovatti kadude energiat võeti elektrivõrgust.

„Katse vees õnnestus ja selle käigus saavutati kõik seatud eesmärgid,“ ütles ABB tehnoloogiajuht Bazmi Husain. „Me demonstreerisime edukat ja usaldusväärset tööd paljudes kriitilistes töörežiimides. Katse näitas, et suutsime jälle kord tehnoloogia piire kaugemale nihutada.“

Veealusel sagedusmuunduril on rõhu kompenseerimise funktsioon, mis võimaldab kõikide elektrikomponentide õlijahutust. Katse vees tõestas, et elektroonika- ja elektrikomponendid vastavad seatud termilise koormuse nõuetele. Enne seda katset testiti ajami peamisi alasõlmi ja komponente Trondheimis asuvas Statoili uurimis- ja arendusasutuses 300-baarise rõhu all. Katse näitas, et ajam talub rõhu all olevat keskkonda.

„Saavutasime olulise verstaposti püstitatud tehnoloogilise väljakutse lahendamisel,“ ütles Bazmi Husain. „Tehnoloogia viiakse laborist kasutuskohta struktureeritud kvalifikatsiooni- ja pragmaatilise protsessi käigus, kasutades prototüüpe ning demosid.

“Kui viia elektrijaotus kaldalt merepõhja, saab edastada kuni 100 mW elektrit ligi 600 km kaugusele, mis vabastab vee peal olevale seadmestikule mõeldud ruumi. Kulusid kahandatakse sellega, et üks kaabel jaotatakse mitmele veealusele koormusele. Lisaks vähenevad tunduvalt kasutus- ja energiakulud ning CO2 heitkogus, merereostus on väiksem ja tegevuse lõpetamine lihtsam.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on teedrajav tehnoloogialiider elektrifitseerimisseadmete, robootika ja ajamite, tööstusautomaatika ja elektrivõrkude alal ning pakub teenuseid tehnovõrkude, tööstuse ning transpordi ja taristu valdkonnas. Enam kui 125-aastase ajalooga innovaatorina kujundab ABB täna tööstusliku digiteerimise tulevikku ning juhib energeetika- ja neljanda tööstusrevolutsiooni arenguid. ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligikaudu 136 000 inimesele. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: müük (seadmed, süsteemid, korrashoiuteenused, projektid), tootmine (mootorid, generaatorid, ajamid, taastuvenergiaseadmed, elektrikilbid, komplektalajaamad) ja äriteenused (raamatupidamis-, tarneahela juhtimis- ja personaliteenused ABB Grupi ettevõtetele). 25 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korraEesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp