ABB, öncü e-mobilite inovasyonunu ABB Formula E Zürih yarışıyla kutluyor

ABB’nin merkezinin de yer aldığı kentte yapılacak bu etkinlik, firmanın elektrikli ulaşımdaki öncü rolüne yaraşır bir hatırlatma sunuyor.

Araba yarışı şampiyonası 60 yıl sonra, ABB FIA Formula E Şampiyonası’nın 10 Haziran’daki Zürih ayağıyla İsviçre’ye dönüyor. Batarya gücü ile çalışan araçların gücünü, hızını ve canlılığını gösteren ABB Formula E serileri, elektrikli araçların 21. yüzyılın  çığır açan teknolojisi olduğunun kanıtı.

Zürih yarışı, dünyanın en hızlı ve en gelişmiş yarış arabalarının nefes kesen teker tekere mücadelesine ev sahipliği yaparak, aksiyonu ABB’nin ana vatanına taşıyacak. Elektrikli araç hızlı şarj konusunda dünya lideri olan ABB rotayı e-mobiliteye doğru çeviriyor.

Firma, bir süre önce dünyanın en hızlı şarj istasyonu Terra HP’yi tanıttı. Terra HP, araç bataryasını yalnızca 8 dakikada 200km mesafe alabilecek kadar şarj edebiliyor. ABB aynı zamanda fosil yakıtlı ulaşıma karşı elektrikli araçları alternatif kılan temiz ve yenilenebilir enerjiyi kamusal şebekeye bağlayan elektrik enerjisi yönetim ve dağıtım sistemlerinde de dünya çapında bir liderdir.

“ABB ve Formula E elektrifikasyon ve dijitaldeki en son teknolojileri şekillendiren iki öncü” diye belirtiyor ABB CEOsu Ulrich Spiesshofer. “Elektrikli araçlar için dünyanın en büyük ve yaygın hızlı şarj istasyonu kurulumuna sahip olan ABB, elektrifikasyonda teknoloji ve pazar lideridir. ABB Formula E, e-mobilite bağlantılı elektrifikasyon ve dijitalizasyon teknolojilerini geliştirmek ve test etmek için rekabetçi bir platform görevi görüyor. ABB ve Formula E güçlerini birleştirerek e-mobilitenin sınırlarını zorlamak için konumlanmış durumda.”

Yarışı izlemek için gelenler, haftasonu boyunca ABB’nin diğer öne çıkan yeniliklerini de görebilecek:

  •  E-köydeki ABB standında, yüksek performanslı elektrikli araç ve ABB’nin en gelişmiş iki şarj istasyonu Terra 53 ve Terra HP gibi bir dizi elektro-mobilite teknolojisi sergilenecek. Bir hologram ile elektrikli araç şarj altyapısının bütünü gösterilecek.
  • ABB elektrikli otobüs çözümleri sergisinde; otobüs durakları için üretilen ve yolcuların araca bindiği kısa sürede araç bataryasını şarj eden TOSA hızlı şarj istasyonlarının videosu ve örneği yer alacak.
  • ABB’nin çiftkollu, iş birliği ile çalışan robotu YuMi imza dağıtacak.
  • E-mobilitenin sudaki yansıması SeaBubbles sergilenecek. ABB teknolojisini bünyesinde toplayan bu fütüristik, sıfır emisyonlu, yeni su taksileri; ulaşımın canlılığının çevre üzerinde etkisi olmayabileceğini veya şehrin ulaşımına herhangi bir yük oluşturmayacağını gösteriyor.
  • Minyatür elektrikli araba yarışı.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santraldan herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek.  Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E'nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. new.abb.com/tr

Share this article

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp