ABB Grupp sai tellimuse ülekandeliini rajamiseks Põhjamere tuulepargi ja mandri vahele

ABB sai tellimuse konsortsiumilt Aibel / Keppel FELS kõrgepinge-alalisvoolu (HVDC) elektriühenduse rajamiseks DolWin5 avamere tuuleenergiajaamade ja mandri vahele.

Jaamad hakkavad tootma 900 megavatti (MW) nullsüsinikuga elektrienergiat umbes miljonile kodumajapidamisele kokku kolmest tuulepargist umbes 100 km kaugusel Saksamaa rannikust. Tellimus sisaldab Põhjameres asuvat konverterplatvormi, Saksamaal Emdenis asuvat maapealset konverterjaama ja nendevahelist kõrgepinge-alalisvooluliini. Ühendus valmib 2024. aastaks.

ABB HVDC-lahendust kasutatakse avamere tuuleparkides toodetud energia transportimiseks väga tõhusalt. Vahelduvvool (AC) muudetakse alalisvooluks (DC) juba konverterplatvormil. See võimaldab elektrit edastada 130 kilomeetri pikkuse alalisvoolu kaablisüsteemi kaudu väga väikeste kadudega. Maapealses konverterjaamas muundatakse alalisvool tagasi vahelduvvooluks ja integreeritakse seejärel ülekandevõrku. ABB HVDC avamere tuuleenergiaühenduse lahendused on kompaktsed ja modulaarsed ning võimaldavad edukalt toime tulla avamere tuuleenergia väljakutsetega.

ABB pingeallika konvertertehnoloogia HVDC Light® abil on võimalik hoida konversioonikadusid väga madalal. Lisaks sisaldab tellimus ka ABB Ability™ modulaarset täiustatud juhtseadet MACHTM, mis on oluline tuuleparkide ja maismaal asuva vahelduvvõrgu vahelise keerulise ühenduse juhtimisel.

„Meie uuenduslik HVDC tehnoloogia, ülemaailmne kogemus, põhjalik arusaam taastuvate energiaallikate integratsiooniprobleemidest, partnerlusel põhinev lähenemine ja tihe koostöö olid selle tellimuse saamisel olulised märksõnad,” ütles ABB elektrivõrkude äriüksuse president Claudio Facchin.

Osana energiaprojektist „Energiewende“ plaanib Saksamaa toota 2030. aastaks 65% vajaminevast elektrienergiast taastuvatest energiaallikatest. Kiiresti kasvav osa sellest puhtast energiast toodetakse Põhjamere suurtes avamere tuuleparkides. Vaid kümne aasta jooksul on Saksamaa avamere tuuleenergia tootmine kasvanud nullist 6,9 megavatini.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on teedrajav tehnoloogialiider, kes pakub terviklikke ja laiaulatuslikke lahendusi tööstuse digitaliseerimiseks. Enam kui 130-aastase ajalooga innovaatorina on ABB täna tööstuse digitaliseerimise juhtiv ettevõte ning tegutseb neljas kliendikeskses ja globaalselt juhitud ärivaldkonnas: elektrifitseerimine, tööstusautomaatika, ajamid ning robootika ja diskreetne automaatika, mida toetab ühine digitaalne platvorm ABB Ability™. ABB turuliidrist elektrivõrguäri müüakse Hitachile 2020. aastal. ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligikaudu 147 000 inimesele. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kolme valdkonda: müük (seadmed, süsteemid, korrashoiuteenused, projektid), tootmine (mootorid, generaatorid, ajamid, komplektalajaamad) ja äriteenused (raamatupidamis-, tarneahela juhtimis- ja personaliteenused ABB Grupi ettevõtetele). Rohkem kui 25 tegevusaasta jooksul Eestis on ABB pälvinud viis korda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee

Lingid

Võtke meiega ühendust

Downloads / Allalaadimised

Jagage seda artiklit

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp