Automatinio jungiklio istorija siekia šimtmetį

Automatinis jungiklis - pradžia 1924 metais

Nedidelis, bet labai svarbus įrenginys – automatinis jungiklis – jau seniai daro didelę įtaką elektrifikacijai. Tai, jog vienu jungiklio spustelėjimu ar mygtuko paspaudimu įjungiame šviesas, kompiuterį ar pradedame krauti elektromobilį dauguma žmonių laiko savaime suprantamu dalyku, nesusimąstydami apie tai, iš kur ši elektra gaunama ir kaip ji tiekiama.  

Automatiniai jungikliai atlieka itin svarbų vaidmenį elektros energijos skirstomuosiuose tinkluose. Jie dažniausiai naudojami komunalinių paslaugų, elektros energijos gamybos ir atsinaujinančiosios energijos srityse bei miestų transformatorinėse pastotėse. Automatinis jungiklis apsaugo elektros sistemas nuo pažeidimų, nutraukdamas ir saugiai atkurdamas sutrikusią elektros srovę.

Automatinio jungiklio istorija   

Ankstyvą automatinio jungiklio versiją 1879 metų patento paraiškoje aprašė Thomas Edisonas, nors jo elektros energijos paskirstymo sistemoje buvo naudojami saugikliai, kurių  paskirtis buvo apsaugoti laidus nuo atsitiktinių trumpųjų jungimų ir perkrovų.  

1924 m. miniatiūrinį automatinį jungiklį, panašų į dabar naudojamus, užpatentavo Šveicarijos elektros inžinerijos įmonių grupė „Brown, Boveri and Cie“ (BBC), kuri vėliau tapo ABB. Tačiau automatinio jungiklio išradėjais laikomi vokiečių inžinierius Hugo Stotzas, kuris 1918 metais pardavė savo įmonę kompanijai „BBC“, ir jo vyriausiasis inžinierius Heinrichas Schachtneris. Stotzo ir Schachtnerio versija turėjo didelę įtaką užtikrinant sparčiai augančio privačių namų elektrifikavimo saugumą bei efektyvumą. Ir tai buvo modernus šiluminio-magnetinio jungiklio, kuris iki šiol naudojamas, pirmtakas.  

Būtent Schachtnerio pavardė yra įrašyta 1927 m. gegužės 24 d. JAV išduotame miniatiūrinio automatinio jungiklio patente Nr. 1629.  

Iki automatinių jungiklių atsiradimo, saugiklių technologija buvo laikoma pažangiausia, siekiant apsaugoti pastatus nuo elektros energijos tiekimo sutrikimų sukeltų gaisrų. Per metalinį laidą tekant per didelei elektros srovei jis išsilydydavo, tačiau problema buvo ta, jog saugiklį reikėjo keisti kiekvieną kartą, kai įvykdavo gedimas. Štai čia Stotzas ir Schachtneris įvykdė perversmą, sujungdami šiluminius ir magnetinius jungiklius į vieną daugkartinio naudojimo įrenginį, galintį išjungti dideles sroves ir nereikalaujantį nuolatinio prietaisų keitimo.  

Pirmasis serijinis miniatiūrinis automatinis jungiklis pradėtas gaminti 1928 m. „Stotz“ gamykloje Pietų Vokietijoje. Produktas iš karto sulaukė sėkmės, nes jį lengvai buvo galima integruoti į esamas sistemas ir nereikėjo keisti elektros instaliacijos.  

Šiandien beveik kiekviename namų ūkyje yra įrengti miniatiūriniai automatiniai jungikliai, kurie sustabdo elektros srovės srautą ir saugo žmones bei įrenginius nuo gaisro.

Nuolatinis technologijų tobulinimas  

Siekdami inovacijų, Stotzas ir jo komanda toliau tobulino technologiją. 1928 m. jie sukūrė specialų automatinį jungiklį, skirtą aukštesnei įtampai. Ir tai atvėrė duris jungiklių pritaikymui pramoninėse sistemose, todėl ir šiandien jie gali atlaikyti atšiauriausias aplinkos sąlygas, tokias kaip dulkės ar drėgmė.  

Per visus tuos metus ABB pagamino daugiau kaip milijardą automatinių jungiklių ir toliau  tobulina jų technologiją.

Atsižvelgiant į milžinišku greičiu augantį 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę elektros energijos poreikį, net ir nedidelis, bet nepriekaištingas automatinis jungiklis šiuolaikiniame pasaulyje turi tam tikras ribas. Deja, elektros energijos poreikis toks didelis, kad vidutinės ir žemos įtampos skirstomųjų įrenginių operatoriai vis dar susiduria su elektros energijos tiekimo gedimais. Tokie scenarijai yra ne tik finansiškai brangūs, bet ir gali pakenkti įmonės reputacijai. Daugelio šių nepageidaujamų incidentų kilmė vartotojams ir operatoriams dažnai lieka nežinoma.  Todėl pasitelkus skaitmenizaciją, automatinių jungiklių technologija žengė dar vieną žingsnį į priekį. 

Taigi, kuklus, bet nuolat tobulinamas automatinis jungiklis ir dabar padeda kurti efektyvesnį, saugesnį ir ekologiškesnį elektros energijos paskirstymą, palengvindamas perėjimą prie tvaresnės skaitmeninės ateities.

Parengta pagal How the circuit breaker has evolved since 1924

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp