Kaip įgyvendinamas energijos taupymas pastatuose

Kaip įgyvendinamas energijos taupymas pastatuose

Energijos vartojimo efektyvumo istorijos

Energijos vartojimo efektyvumui pastatuose įtakos turi daug veiksnių: išorinės pastatų konstrukcijos, tame tarpe durys ir langai; šildymo ir apšvietimo sistemos. Todėl įmonės, siekiančios tvarumo tikslų, turi didinti energijos vartojimo efektyvumą ir atkreipti dėmesį į šiuos veiksnius.

Pastatai suvartoja daugiau kaip 30 proc. viso pasaulyje suvartojamo energijos kiekio. Turime iš naujo sugalvoti kaip projektuojant ir eksploatuojant pastatus pasirinkti efektyvesnes  technologijas ir įrangą. Dauguma šalių jau priiminėja teisės aktus, kuriais siekiama tvarumo, pvz. ES siekia, kad naujuose pastatuose energijos nuostoliai būtų beveik lygūs nuliui.

Verslo ir aplinkosaugos darna

Kasdien mažindami energijos vartojimą, mažiname ir neigiamą poveikį aplinkai. Tai apima ir tvaraus verslo sąvoka. Akcininkai bei teisės aktai reikalauja didesnės įmonių atsakomybės dėl prisiimtų įsipareigojimų laikytis išmetamųjų teršalų mažinimo. Be to, sumažinus energijos suvartojimą, sumažėja sąnaudos.

"Energijos vartojimo efektyvumo didinimas pastatuose yra įtrauktas į daugumos didelių bendrovių darbotvarkę", - sako ABB "žaliųjų" pastatų vadovas Stefan Beretitsch.

Su tuo sutinka ir ABB Motion nekilnojamojo turto vadovė Jenny Björkman. "Nauji reglamentai verčia įmones mažinti energijos suvartojimą ir anglies dioksido išmetimą", - sako ji.

“Pradėjus kontroliuoti energijos vartojimą ABB padaliniuose visame pasaulyje, per trejus metus sutaupėme daugiau kaip 8 mln. dolerių ir 15 proc. energijos”, - sako Jenny Björkman.

Kiekvienam pastatui skirtingos galimybės

Skirtingiems pastatams taikomi skirtingi energetikos reikalavimai. Pavyzdžiui, senos šildymo-vėdinimo sistemos pastatuose yra neefektyvios, dažnai jose įrengti mažo efektyvumo varikliai, kuriuos reikia pakeisti efektyvesniais. Ir nors gamybos procesų metu gali būti pagaminama daug šilumos, ši šiluma dažnai nėra pakartotinai panaudojama. Todėl, dideli daugelio pramonės įmonių stogai yra puiki vieta įrengti saulės elektrines ir gaminti energiją vietoje.

Be pagrindinių elementų, galinčių sumažinti pastato eksploatavimo išlaidas, pavyzdžiui, geros šilumos izoliacijos, šiuolaikiniams pastatams gali būti naudingos pastatų valdymo sistemos. Naudojant šias sistemas, pastato suvartojamos energijos kiekis automatiškai suderinamas su realiais poreikiais. Pavyzdžiui, kai patalpa niekas nesinaudoja, galima išjungti šviesą;  savaitgaliais ar pietų pertraukos metu sumažinti vėdinimą ir šildymą, o kai langus apšviečia tiesioginiai saulės spinduliai - nuleisti žaliuzes.

Netgi objektuose, kurie tiesiogiai nepriklauso ABB, bendrovė didina energijos vartojimo efektyvumą. "Mes kaip nuomininkai taip pat reikalaujame iš savininkų, kad jie užtikrintų, jog mūsų nuomojamuose objektuose energija būtų vartojama efektyviai, ir tuo pat metu stengiamės pagerinti situaciją savo pastatuose. Visiems nekilnojamojo turto savininkams svarbu, kad ateityje pastatuose būtų užtikrintas efektyvus energijos vartojimas", - aiškina Björkman.

Energijos taupymo galimybių nustatymas

Jei turima daug pastatų, tai norint įdiegti geriausią energijos taupymo praktiką, ne visada  lengva nustatyti pastato vietas, kur būtų galima sutaupyti. Norint priimti tinkamus sprendimus dėl energijos taupymo, reikia atlikti detalią analizę.

" Pavyzdžiui, tik LED lempučių keitimas, nėra išeitis", - sako A. Beretitschas. "Reikia daugiau, norint pasiekti didesnį efektyvumą."

ABB, kaip pasaulinė bendrovė, turi šimtus objektų visame pasaulyje. ABB padaliniai, atsakingi už nekilnojamąjį turtą, prižiūri šių objektų valdymą, o dalis jų kompetencijų - didinti energijos vartojimo efektyvumą.

"Turime įvairių objektų, kai kurie jų yra labai seni, neturi visos pastato dokumentacijos, todėl gali būti sudėtinga susidaryti aiškų vaizdą apie techninę infrastruktūrą."

Nepaisant to, 2018 - 2020 metais įgyvendinant energijos taupymo programas ABB savo pastatuose sutaupė daugiau kaip 8 mln. dolerių, o šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas buvo sumažintas 19,5 kilotonų per metus.

Galima žinoti bet kurio pastato bendrą energijos suvartojimą, bet ne kiek energijos sunaudoja kiekvienas atskiras pastato įrangos elementas. Todėl pirmas žingsnis didinant energijos vartojimo efektyvumą - nustatyti energijos sąnaudų, pagal įrangos grupes, struktūrą, tam, kad būtų išanalizuotas sąnaudų dydis ir pobūdis visose gamybos srityse. Turint šią informaciją, galima sukurti lyginamuosius standartus ir nustatyti energijos bei išmetamųjų teršalų kiekio mažinimo tikslus.

Energijos panaudos potencialo analizė naudojant greitąjį energijos auditą

Siekdama padėti atlikti šią analizę, 2020 m. ABB pristatė naują paslaugą - energijos efektyvumo apskaičiavimą. ABB specialistai padeda įvertinti energijos taupymo potencialą.

"Atlikti energijos efektyvumo skaičiavimo rezultatai parodė, kad energijos vidutiniškai sutaupoma 15%, o išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis sumažinamas 18%", - aiškina Björkman. Tai atsiperka greičiau nei per vienerius metus, lyginant su energijos efektyvumo skaičiavimo paslaugos kaina.

"Teikiame pagalbą pastatus prižiūrinčioms įmonėms įvairiose šalyse, - sako Beretitsch. Siūlome investicijų apskaičiavimą, į kurį įtraukiame būsimų energijos kainų poveikį."

Turint aiškų supratimą apie objekto energijos struktūrą, antrajame etape daugiausia dėmesio skiriama trumpalaikėms ir vidutinės trukmės investicijoms.

"Kitas taupymo etapas - pastato vidaus sistemos, - tęsia Beretitsch, - įskaitant tokius dalykus, kaip šildymo - vėdinimo sistemos ir rekuperacija. Tai pagrindinės temos, kurios atsiranda mūsų vertinimuose".

Trečiasis ir paskutinis proceso etapas - dėmesys visai energetikos sistemai. Galutinis tikslas - ilgalaikės investicijos, kurios objektus paverstu neteršiančiais aplinkos.

ABB ne tik kalba apie energijos vartojimo efektyvumą, bet jį ir įgyvendina

ABB išmaniųjų produktų diegimas pastatatuose - pagrindinė energijos efektyvumo didinimo metodo dalis. Pastatuose duomenys renkami ir analizuojami ABB Ability™ energijos valdymo sprendimų pagalba. Šios platformos suteikia vertingų įžvalgų ir leidžia įdiegti veiksmingas energijos valdymo strategijas.

"Mes, ABB, ne tik kalbame", - apibendrina Björkmanas. "Kaip bendrovė prisiėmėme privalomus įsipareigojimus dėl anglies dioksido neutralumo užtikrinimo. Ir tam naudojame savo pačių technologijas. Energijos vartojimo efektyvumui pastatuose padidinti reikia laiko ir investicijų, tačiau džiaugiamės, kad daugelis suinteresuotų įmonių kartu imasi energijos vartojimo efektyvumo didinimo."

Nuorodos

Susisiekite su mumis

Atsisiuntimai

Dalintis šia informacija

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp