ABB piedalīsies Lietuvas dzelzceļa tīkla elektrifikācijā

ABB piedalīsies Lietuvas dzelzceļa tīkla elektrifikācijā

- 25 kV sprieguma risinājums palīdzēs Lietuvai līdz 2030. gadam elektrificēt vairāk nekā trešdaļu dzelzceļa tīkla

- Individuāli izstrādātas ABB tehnoloģijas palīdzēs sasniegt līdz pat 1 miljardam eiro zemākas izmaksas un ilgtspējīgu dzelzceļa projektu

ABB arvien paplašina savu pieredzi ilgtspējīgu dzelzceļa inovāciju jomā. ABB noslēdzis līgumu par 25 kV sprieguma risinājumu izstrādi Lietuvas dzelzceļam, kas paredz 100 % oglekļa neitrālas dzelzceļa līnijas1 elektrifikāciju.
Elektrība elektrovilcienu darbības nodrošināšanai tiks iegūta no atjaunojamiem enerģijas avotiem. Šis nozīmīgais projekts ir pirmais ABB vilces komutācijas iekārtu tehnoloģijas pielietojums Lietuvā un līdz šim lielākais ABB 25 kV dzelzceļa elektrifikācijas pasūtījums Eiropas Savienībā (ES).

Dzelzceļa līnijas posma Viļņa - Klaipēda elektrifikācija, ko daļēji finansēs ES Kohēzijas fonds, ir daļa no stratēģiskās ieceres līdz 2030. gadam elektrificēt 39% no Lietuvas kopējā dzelzceļa tīkla. Pašlaik elektrificēti 8% 2. Projekts nodrošinās plašāku savienojamību ar ES dzelzceļa tīklu, kura kopējā elektrifikācija tiek lēsta 56 % apmērā3 . Konkrētais posms veidos 730 km (kopgarumā) garu dzelzceļa sliežu ceļu un elektrificēs noslogoto koridoru starp galvaspilsētu Viļņu un Klaipēdas jūras ostu. Paredzēts, ka dzelzceļa līnija tiks izmantota vairāk nekā trīs ceturtdaļās visas Lietuvas kravu un divās trešdaļās Lietuvas dzelzceļa pasažieru pārvadājumu4. Tiek lēsts, ka ekonomiskie ieguvumi, uzlabojot dzelzceļa darbības konkurētspēju, samazinot darbības izmaksas un piesārņojumu, varētu sasniegt līdz pat 1 miljardam euro.

Projektā, ko īsteno Elecnor un Inabensa kopuzņēmums, ABB projektēs un piegādās 25kV iekārtu komplektus astoņām 230/25 kilovoltu vilces apakšstacijām, astoņām autotransformatoru stacijām un trim sadales punktiem.

Lai nodrošinātu uzticamu un drošu elektroapgādi, ABB uzstādīs dzelzceļa ZX1.5-R vidējā sprieguma gāzes izolācijas sadales iekārtas (GIS), kas ir īpaši izstrādātas dzelzceļa vajadzībām. Modulārā tehnoloģija izmanto par 70 % mazāk vietas nekā citi tradicionālie produkti. Tā ir viegli uzstādāma, bez gāzes apstrādes uz vietas, aprīkota ar ilgmūžīgu hermētiski noslēgtu uzstādīšanas paneli, un tai nepieciešama minimāla apkope, tā samazinot kopējās ieguldījumu un ekspluatācijas izmaksas.

Tāpat ABB izgatavos sešas individualizētas konstrukcijā montējamo ārējo sadales iekārtu (SMOS) versijas, kas ietvers visus nepieciešamos elementus gaisvadu elektrolīnijas barošanas sekciju aizsardzībai un drošai ekspluatācijai. Iekārtas izstrādātas atbilstoši stingrajām dzelzceļa sliežu ekspluatācijas prasībām. ABB modulārais SMOS klāsts ir konstruēts, lai izturētu kritiskos laika apstākļos un vienlaikus būtu viegli mērogojams izmantošanai šaurā un ierobežotā objektā. SMOS ir samontēti un iepriekš pārbaudīti ABB rūpnīcā. Turklāt tie ir viegli transportējami, tā ievērojami samazinot būvniecības darbu un ekspluatācijā nodošanas laiku, ļaujot paralēli apkalpot vairākus objektus.

Projektā tiek izmantots viens no dzelzceļa nozarē atzītākajiem ABB produktiem – āra vakuuma izolācijas slēdzis ABB FSKII+. Āra slēdži ir būtiska daļa no elektroenerģijas infrastruktūras, tos izmanto, lai atvienotu elektroapgādi gaisvadu kontakttīkliem, kā arī sliežu ceļa daļu sadalīšanai sekcijās pārbaudes un tehniskās apkopes laikā. Šie slēdži ir izturīgi un uzticami, tiem praktiski nav nepieciešama apkope, izstrādāti lietošanai vienfāzes (1 x 25 kV) un divfāžu (2 x 25 kV) 50 Hz dzelzceļa vilces elektroapgādes iekārtām. Visi produkti atbilst IEC/EN dzelzceļa standartiem.

"ABB ieguldījums ļaus elektrificēt 731 km garu dzelzceļa līniju starp Viļņu un Klaipēdu. Šis ir garākais dzelzceļa elektrifikācijas projekts Baltijas valstīs. Pasūtījums ir rezultāts ciešajai sadarbībai starp gala klientu, mūsu globālajiem dzelzceļa nozares ekspertiem un ABB komandām Spānijā un Lietuvā," par projektu stāsta Dainius Bružas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas Elektrifikācijas sadales risinājumu un viedo ēku nodaļas mārketinga un pārdošanas vadītājs. "Klientam šis risinājums nozīmē par 150 000 tonnām mazāk CO2 emisiju, un ekonomiskais ieguvums ir līdz pat 1 miljardam eiro."

Dainius Bružas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas Elektrifikācijas sadales risinājumu un viedo ēku nodaļas mārketinga un pārdošanas vadītājs
Dainius Bružas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas Elektrifikācijas sadales risinājumu un viedo ēku nodaļas mārketinga un pārdošanas vadītājs

Lietuvas projekts liecina, ka ABB turpina iesaistīties lielos dzelzceļa infrastruktūras projektos visā pasaulē. Pavisam nesen uzņēmums saņēma nozīmīgu līgumu no Stadler Valencia 170 miljonu ASV dolāru vērtībā par Eiropas dzelzceļa tīkla uzlabošanu. Pasūtījums seko nesenajiem nozīmīgajiem projektiem Šveices Federālajā dzelzceļā un Metro Trains Melburnā, Austrālijā.

  • ZX1.5-R vidējā sprieguma gāzes izolācijas sadales iekārta
  • Ārējā sadales iekārtā SMOS

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) ir vadošs globāls tehnoloģiju ražotājs, kas veicina sabiedrības, rūpniecības un infrastruktūras pārveidošanu produktīvākas un ilgtspējīgākas nākotnes virzienā. Apvienojot programmatūras risinājumus ar produktu portfeli elektrisko iekārtu, robotikas, automatizācijas un elektropiedziņas jomā, ABB paplašina tehnoloģiju robežas un paaugstina to efektivitāti jaunā līmenī. ABB var atskatīties uz veiksmīgu vēsturi vairāk nekā 130 gadu garumā. Uzņēmuma panākumu pamatā ir aptuveni 105 000 darbinieku talants vairāk nekā 100 valstīs. www.abb.com

Elektrificējot pasauli drošā, gudrā un ilgtspējīgā veidā, ABB Elektrifikācijas nodaļa ir globāls tehnoloģiju līderis elektroenerģijas sadales un pārvaldības jomā no avota līdz pat kontaktligzdai. Pieaugot pasaules pieprasījumam pēc elektrības, mūsu vairāk nekā 50 000 darbinieku 100 valstīs sadarbojas ar klientiem un partneriem, lai pārveidotu veidu, kā cilvēki sadarbojas, dzīvo un strādā. Mēs izstrādājam inovatīvus produktus, risinājumus un digitālās tehnoloģijas, kas nodrošina energoefektivitāti un zemu oglekļa patēriņu visās nozarēs. Izmantojot pasaules mērogu un vietējo pieredzi, mēs veidojam un atbalstām globālās tendences, nodrošinām izcilību klientiem un veicinām ilgtspējīgu sabiedrības nākotni. go.abb/electrification.

1 https://www.railtech.com/infrastructure/2021/06/28/two-third-prefers-electric-transport-lithuanian-survey-finds/

2 https://www.railtarget.eu/freight/lithuania-the-government-has-approved-a-plan-to-electrify-railway-sections-by-2030-39-of-railways-in-lithuania-will-be-electrified-1735.html

3https://www.statista.com/statistics/451522/share-of-the-rail-network-which-is-electrified-in-europe/

4https://www.railjournal.com/in_depth/new-structure-boosts-lithuanian-railways-competitiveness/

5 https://elektrifikavimas.lt/viceministrems-pristatytas-gelezinkelio-arterijos-elektrifikacijos-progresas/

Saite

Sazināties ar mums

Lejuplādes

Dalīties ar šo informāciju

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp