Pasterska Chata projektu HOLA Design – jako temat wykładu w apartamencie ABB Living Space® Experience

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest mieszkać w domu uznanym za dzieło sztuki architektonicznej? Monika i Adam Bronikowscy, właściciele biura projektowego HOLA Design i autorzy projektu Pasterska Chata, mogą coś o tym powiedzieć. I tak też zrobili podczas kwietniowego spotkania dla architektów w apartamencie pokazowym ABB, kiedy to przybliżyli kulisy powstania swojego domu wypoczynkowego, nagradzanego w najważniejszych konkursach branżowych oraz wyposażonego w automatykę budynkową.

W kontekście miejsca

Wykład, nie bez powodu zatytułowany „Architektura kontekstualna”, miał na celu nie tylko zobrazować proces powstawania budynku, ale również pokazać go w szerszym kontekście geograficznym i kulturowym. Pasterska Chata stanęła w malowniczej scenerii nad jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Swoją architekturą oraz wystrojem wnętrz nawiązuje do tradycyjnych zabudowań pasterskich tego regionu, będąc jednocześnie w pełni przystosowaną do wymagań współczesnej czteroosobowej rodziny. Dom przykuwa uwagę przede wszystkich bryłą, która z jednej strony pozbawiona jest okien; z drugiej zaś, dzięki panoramicznym przeszkleniom, pozwala cieszyć się widokiem zieleni, wody i – jak na pasterską chatę przystało – owiec, które stadami pasą się tuż za terenem działki. Możliwość przesuwnego otwarcia okien parterowych na taras oraz zamierzony brak grodzeń na działce, potęguje wrażenie braku ograniczenia i fizycznej bliskości z przyrodą.

- Zależało nam na tym, żeby nie odwracać uwagi od krajobrazu naturalnego i zabudowy – przekonywała Monika Bronikowska – By swoim projektem nie zepsuć tego pięknego miejsca.

Wewnętrzna spójność

Założyciele pracowni zadbali również o zauważalną konsekwencję stylistyczną w ramach pomieszczeń – strefy dziennej z aneksem kuchennym, trzech pokoi na piętrze, łazienek, garderoby. Wnętrza wyłożone są ciepłym drewnem i dopełnione kolorystycznie szarościami oraz wyraźnymi akcentami czerni. Nie zabrakło tu też dekoracyjnych motywów góralskich – rzeźbionych ornamentów, będących swoistą sygnaturą tej przestrzeni. Ale myli się ten, kto myśli, że dom jest w całości drewniany, bo – jak zdradził uczestnikom spotkania w apartamencie ABB Adam Bronikowski – powstał w technologii murowanej, choć materiał zewnętrzny także nawiązuje do tradycyjnej chaty. Ten charakterystyczny surowiec pokrywający dach i płynnie przechodzącym w płaszczyznę ściany to pomalowany na czarno wiór osikowy, który został przywieziony aż z Suwałk. Jego uzupełnienie stanowi kamienna podmurówka typowa dla góralskiej architektury.

Automatyczna chata?

Monika i Adam Bronikowscy, na co dzień prowadzący pracownię architektoniczną w Warszawie – jak sami przyznają – nieczęsto mają okazję podziwiać pienińskie widoki z okien swojej chaty. Tym bardziej zależało im na tym, by budynek był możliwie bezobsługowy i jak najlepiej przygotowany na ich przyjazdy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie technologie pozwalające zdalnie zarządzać funkcjami domu. W Pasterskiej Chacie dwudziestego pierwszego wieku, pod cementową posadzką pokrytą farbą, ukrywa się system ogrzewania podłogowego, uruchamianego za pomocą smartfonów właścicieli. Dzięki zastosowaniu automatyki budynkowej, po kilkugodzinnej podróży ze stolicy na południe Polski, mieszkańcy mogą od razu cieszyć się ciepłym klimatem swojej przystani. A to tylko jedna z funkcji sterowanych zdalnie, o których warto pomyśleć decydując się na budowę wypoczynkowego domu. Oprócz regulowania temperatury i jakości powietrza w pomieszczeniach, mamy możliwość odczytu liczników za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym. Jednak największą zaletą takich rozwiązań jest sprawowanie kontroli nad bezpieczeństwem budynku podczas nieobecności mieszkańców. Użytkownik może liczyć na to, że system zaalarmuje go o przekroczonych wskaźnikach dopuszczalnej ilości wody, otwartych oknach lub wybitych szybach, o wykryciu ruchu na terenie budynku i wokół niego albo o próbie połączenia się poprzez wideofon, przesyłając zapis z kamery.

Blaski i cienie

Wady projektu? Są, ale wynikają w głównej mierze z jego zalet. Pasterska Chata jest przykładem architektury, która pomimo swojej sławy i wielu nagród na koncie – m.in. Red Dot Award i The International Design Awards – nie izoluje się od otoczenia i zamieszkujących je ludzi. W praktyce oznacza to, że kiedy właścicielka schodzi w piżamie do salonu, by napić się porannej kawy, zdarza się, że zza szyby wita ją widok kilku par ciekawskich oczu. Monika Bronikowska przyznała, że sytuacja ta bywa mało komfortowa, ale koniec końców jest potwierdzeniem, że stworzyła wraz z mężem piękny i fascynujący dom, który stał się nieodłączną częścią kulturowego i geograficznego krajobrazu.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp