Szwedzkie Vasteras ma przed sobą zrównoważoną, energetyczną przyszłość

ABB i Maelarenergi zapewniają miastu bardziej wydajne zasilanie i ogrzewanie przy mniejszej emisji CO2.

Zakład przetwarzania odpadów Maelarenergi, czyli Blok 6, jest jednym z największych na świecie i znajduje się tuż przy dziewiczych wodach jeziora Malaren. Na jego brzegu rozciąga się Vasteras, piąte co do wielkości miasto w Szwecji, zamieszkane przez około 150 000 osób.

Blok 6 może pochwalić się wysoką sprawnością kotła (blisko 90 proc.), głównie dzięki zastosowaniu wydajnych urządzeń. Maszyny używane do recyklingu, układy oczyszczania gazu, które dbają o jakość powietrza przed jego uwolnieniem do atmosfery oraz pompy do systemu ciepłowniczego – wszystkie muszą działać bezawaryjnie i na jak najwyższym poziomie efektywności energetycznej.

W obiekcie zamontowano prawie 300 silników elektrycznych niskiego i średniego napięcia oraz ponad 200 przemienników częstotliwości ABB. W uproszczeniu falowniki te płynnie regulują prędkość obrotową silników, aby dopasować ją do aktualnych potrzeb, oszczędzając w ten sposób energię i poprawiając wydajność. Dzięki odpowiedniej współpracy tych urządzeń operator unika nieplanowanych, kosztownych przestojów, które mogłyby nawet pozbawić mieszkańców ogrzewania na jakiś czas.

Malarenergi to spółka miejska, która od lat 60. ubiegłego wieku dostarcza ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do niedawna zakład spalał węgiel i ropę naftową, ale w 2014 r. oddano do użytku jednostkę przetwarzającą odpady na energię. Malarenergi, która obecnie spala drewno pochodzące z recyklingu, gałęzie po przycinaniu drzew i odpady, które w przeciwnym razie trafiłyby na składowisko, obniżyła średnią roczną emisję CO₂ z 600 000 do 250 000 ton rocznie.

Blok 6 generuje 150 megawatów (MW) energii rocznie, z czego 50 MW to energia elektryczna, a 100 MW to sieci ciepłownicze, co wystarcza do ogrzania ponad 50 proc. budynków w Vasteras.

– Najpierw przygotowujemy odpady, wybierając metale, szkło i wszystko, czego nie chcemy spalić w kotle. Metale i szkło trafiają do recyklingu, a następnie spalamy w kotle to, co pozostało, aby wytworzyć ciepło i energię elektryczną – powiedział Martin Eriksson, dyrektor operacyjny w Malarenergi. – Dzięki temu Blok 6 jest jednym z najbardziej wydajnych i największych zakładów utylizacji odpadów do produkcji energii na świecie.

Projekt jest częścią miejskiego programu pilotażowego mającego na celu przygotowanie Vasteras do funkcjonowania zgodnie z ideą „smart”. W ramach projektu wykorzystywana jest platforma cyfrowa ABB Ability™. Na przykład dzięki ABB Ability Collaborative Operations Vasteras zyskuje czystszą wodę i ogranicza straty wody pitnej w wyniku wycieków z rur.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp