ABB zdobywa warte 225 mln USD zamówienia, które pobudzą program dla energii odnawialnej w RPA

Budowane na dużą skale elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują wystarczająco dużo energii, aby zasilić 36 000 gospodarstw domowych oraz zmniejszą o około 130 000 ton emisję dwutlenku węgla rocznie.

ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienia warte w sumie około 225 mln USD na dostawę wyposażenia dla dwóch budowanych "pod klucz" elektrowni fotowoltaicznych (PV), które powstaną w północnej prowincji RPA - Limpopo. Zamówienia zostały złożone przez dwie spółki celowe, Core Energy i Erika Energy, których jednym z głównych udziałowców jest Sun Edison, globalny lider usług dla energetyki słonecznej.

Dwie elektrownie, zlokalizowane w parkach słonecznych Witkop i Soutpan, staną w okolicach miasta Polokwane, stolicy prowincji Limpopo. Ich moc zainstalowana wyniesie odpowiednio 33 megawaty (MW) oraz 31 MW. Będą to jedne z pierwszych, działających na skalę przemysłową elektrowni PV, które mają powstać w pierwszej fazie długoterminowego programu rządu RPA dla energetyki odnawialnej. Program ma na celu zmniejszenie wpływu produkcji energii elektrycznej na środowisko oraz dywersyfikację krajowych dostaw energii poprzez zachęcanie niezależnych producentów elektryczności do inwestowania w obfite źródła energii odnawialnej RPA.

Energia elektryczna produkowana w tych elektrowniach zostanie dostarczona do sieci energetycznej wysokiego napięcia. W sumie obie elektrownie będą generować 130 gigawatogodzin elektryczności rocznie, wystarczająco dużo, aby zasilić około 30 000 gospodarstw domowych RPA oraz zmniejszy o około 130 000 ton emisję dwutlenku węgla do atmosfery rocznie. Zakończenie projektów planowane jest na 2013 rok.

Napromieniowanie słoneczne rocznie (kWh/m2) w RPA. Źródło: solarhomes.co.za
Napromieniowanie słoneczne rocznie (kWh/m2) w RPA. Źródło: solarhomes.co.za

"Rozległe doświadczenie ABB w wyposażaniu wysokowydajnych elektrowni fotowoltaicznych, połączone z naszą obecnością i potencjałem na rynku lokalnym pozwolą nam na dostarczenie najlepszych w swojej klasie rozwiązań i wsparcie południowoafrykańskiej wizji integracji energetyk odnawialnych" - powiedział Brice Koch, dyrektor globalnej Dywizji Systemy Energetyki ABB.

Każde z tworzonych "pod klucz" rozwiązań będzie obejmowało projekt, prace inżynierskie, instalację i uruchomienie. ABB dostarczy również wachlarz produktów i technologii, włączając w to falowniki solarne, zabezpieczenia, rozdzielnice, transformatory suche, sterowniki oraz system nadzoru i rejestracji danych SCADA. ABB zbuduje także podstacje oraz stworzy połączenie z siecią energetyczną wysokiego napięcia.

"Mamy silne relacje z ABB i jesteśmy podekscytowani na perspektywę wspólnej pracy nad tym projektem" - powiedział Pashupathy Gopalan, wiceprezes Sun Edison i dyrektor wykonawczy na region Azji Południowo-Wschodniej. "ABB niesie ze sobą duże doświadczenie i specjalistyczną wiedzę. Jesteśmy zadowoleni móc współpracować z nimi, dostarczając RPA energię odnawialną".

ABB posiada zróżnicowane portfolio rozwiązań dla całego łańcucha wartości energetyki słonecznej. Jako dodatek do wyczerpującej oferty produktowej i serwisowej dla szerokiego zakresu aplikacji, koncern podejmuje się rozwiązań dla budowanych na dużą skalę elektrowni fotowoltaicznych i cieplnych. ABB zbudowała ponad 50 elektrowni PV na całym świecie.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 145 tysięcy pracowników w około 100 krajach świata.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp