Uruchomiono stację Magurka, którą ABB wybudowała na zlecenie TAURON Dystrybucja SA

Stacja transformatorowa Magurka w Bielsku-Białej pozwoli wyprowadzić moc z jednego z najnowocześniejszych bloków ciepłowniczych w Polsce

GPZ Magurka jest istotnym elementem lokalnej sieci - zasila trzy duże osiedla mieszkaniowe oraz pobliskie zakłady przemysłowe. Jego uruchomienie pozwoli wyprowadzić moc z nowego bloku ciepłowniczego o mocy 50 MW, budowanego w Elektrociepłowni nr 1 w Bielsku-Białej.

Blok do łącznej produkcji ciepła i prądu, wyposażony w kocioł fluidalny oraz akumulator ciepła, będzie osiągał średnioroczną sprawność produkcji energii elektrycznej i ciepła na poziomie 89,64 proc. oraz pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 130 tys. ton rocznie w porównaniu do dotychczas eksploatowanego bloku.

Dla nowej inwestycji w EC Bielsko-Biała dedykowane są dwa pola w 9-polowej rozdzielnicy typu GIS ELK-04 110kV produkcji ABB. Ponadto spółka wyposażyła stację m.in. w 22-polową rozdzielnicę ZS1 6kV oraz niestandardowy system gaszenia pożaru transformatorów mocy i rozdzielni 110 kV argonem. Innym nietypowym rozwiązaniem jest system ogrzewania budynku stacji, oparty na wykorzystaniu ciepła pochodzącego z pracy transformatora przy użyciu wymiennika typu olej-olej-glikol. W ten sposób operator stacji może liczyć na dodatkowe oszczędności.

ABB zakończyła budowę stacji 110/15/6kV zgodnie z harmonogramem, czyli w lutym 2013. Budynek powstał na miejscu starej, częściowo zdemontowanej rozdzielni napowietrznej 110kV. W marcu tego roku zleceniodawca projektu i właściciel stacji, TAURON Dystrybucja SA, przeprowadził jej uruchomienie.

Łączna wartość zamówienia to około 22 mln zł.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp