ABB wycofa się z biznesu falowników fotowoltaicznych

ABB i spółka FIMER S.p.A podpisały porozumienie w sprawie nabycia należącego do ABB biznesu falowników fotowoltaicznych. Transakcja poprawi perspektywy tego biznesu i pozwoli ABB skoncentrować się na innych wzrostowych rynkach.

Biznes falowników fotowoltaicznych ABB to około 800 pracowników w ponad 30 krajach, a także zakłady produkcyjne i jednostki badawczo-rozwojowe we Włoszech, w Indiach i Finlandii. Działalność obejmuje biznes falowników Power-One, który został nabyty przez Dywizję Napędów i Automatyzacji Produkcji ABB w 2013 r. Biznes oferuje szeroki zakres produktów, systemów i usług dla różnych rodzajów instalacji solarnych. Obecnie jest częścią biznesu Elektryfikacji ABB, a w 2018 r. osiągnął przychody na poziomie ok. 290 mln USD.

Obie firmy zapewnią sprawne przejście zarówno dla klientów, jak i pracowników. FIMER będzie honorować wszystkie istniejące gwarancje, a ABB zrekompensuje włoskiej spółce przejęcie biznesu wraz z jego zobowiązaniami.

W efekcie ABB spodziewa się poniesienia kosztów nieoperacyjnych w II kwartale 2019 roku w wysokości 430 mln USD już po opłaceniu podatków, co przełoży się na wynik finansowy spółki w tym roku. Około 75 proc. tej kwoty stanowią wypływy środków pieniężnych, które będą przekazywane przez ABB firmie FIMER od dnia zamknięcia transakcji do 2025 r. Dodatkowo ABB przewiduje koszty związane z procesem wyodrębniania biznesu w wysokości do 40 mln USD, które będą ponoszone począwszy od drugiej połowy tego roku.

ABB spodziewa się, że zakończenie transakcji będzie miało pozytywny wpływ na marżę operacyjną EBITA biznesu Elektryfikacji, zwiększając ją o nieco ponad 50 punktów bazowych, i przyspieszy rozwój tego biznesu w kierunku docelowego zakresu marży na poziomie 15-19 proc.

Finalizacja transakcji ma nastąpić w pierwszym kwartale 2020 r. i będzie uzależniona od spełnienia określonych warunków, w tym od zakończenia procesu wydzielenia biznesu oraz uprzednich konsultacji z organizacjami pracowniczymi.

– Sprzedaż biznesu jest zgodna z naszą strategią zarządzania portfelem w celu zwiększenia konkurencyjności, skoncentrowania się na efektywności dochodów i segmentach oferujących większy wzrost – powiedział Tarak Mehta, dyrektor Dywizji Elektryfikacji ABB. – Energia słoneczna jest kluczowym obszarem działalności FIMER, w związku z czym uważamy, że firma ta będzie bardzo dobrym właścicielem naszego biznesu falowników fotowoltaicznych. Połączenie portfeli w ramach firmy FIMER przyczyni się do dalszego wzrostu sprzedaży. Dzięki swojej ofercie inteligentnych produktów niskiego i średniego napięcia, ABB będzie nadal integrować energię słoneczną w szeregu rozwiązań typu „smart”, takich jak inteligentne budynki, magazyny energii i stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

– Dla nas to kolejny krok w rozwoju, który pozwoli firmie zwiększyć swoje zaangażowanie w branżę energii słonecznej – dodał Filippo Carzaniga, dyrektor wykonawczy FIMER. – Zamierzamy pozytywnie wpływać na rynek energetyki poprzez rozwój nowych platform produktowych i innowacyjnych technologii cyfrowych. Będziemy kontynuować doskonałą pracę realizowaną przez ABB w ostatnich latach, łącząc cenne zasoby, wiedzę i doświadczenie zakładów we Włoszech i na całym świecie.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem nowatorskich technologii z wszechstronną ofertą dla branż cyfrowych. Obecnie, mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma jest czołowym graczem w branżach cyfrowych. Swoją działalność prowadzi w ramach czterech globalnych biznesów – Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez wspólną platformę cyfrową ABB Ability™. Wiodący na rynku biznes Produktów i Systemów Energetyki ABB (Power Grids) zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Firma FIMER została założona w 1942 r. a technologią falowników zajmuje się od 1983 roku. FIMER jest ósmym co do wielkości producentem falowników na świecie. Główny obszar jej działalności to produkcja falowników do instalacji fotowoltaicznych, stacji spawalniczych i stacji ładowania pojazdów elektrycznych w fabryce w Vimercate we Włoszech. FIMER zdobyła przewagę konkurencyjną dzięki nieustannym innowacjom i wysokiej jakości, zarówno w zakresie produktów, jak i obsługi klientów. www.fimer.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp