Projekt R&D dla wspomagania decyzji zarządczych w LW Bogdank

Firma ABB rozpoczyna w „Bogdance” innowacyjny projekt, którego celem będzie poprawa efektywności operacji wydobywczych poprzez zapewnienie niezawodności maszyn górniczych z praktycznym zastosowaniem zaawansowanej analityki danych. Zakończenie projektu planowane jest na luty 2020 r.

fot. Urszula Czapla / arch. ABB
fot. Urszula Czapla / arch. ABB

Lubelski Węgiel „Bogdanka”, krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego, wkrótce może znaleźć się w światowej awangardzie – kopalnia podjęła się wdrożenia w procesie produkcji usług opartych na zaawansowanej analizie danych.

„Bogdanka” wraz z ABB opracuje platformę Industrial Internet of Things (IIoT), aby połączyć różne systemy wchodzące w skład cyfrowego portfolio ABB Ability™, urządzenia oraz usługi. W efekcie powstanie narzędzie do usprawnienia procesów decyzyjnych, konserwacji predykcyjnej, efektywnego wykorzystania zasobów i koordynacji operacji w czasie rzeczywistym.

W założeniach projektu zintegrowane inteligentne rozwiązanie ma pozwolić „Bogdance” przewidywać awarie, rozwiązywać problemy maszyn i urządzeń oraz skracać czas przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukować koszty utrzymania aktywów górniczych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście poprawy efektywności wydobycia.

fot. Urszula Czapla / arch. ABB
fot. Urszula Czapla / arch. ABB

– Prowadzenie konserwacji urządzeń wydobywczych jest procesem bardzo dynamicznym, ponieważ zarówno warunki produkcji, jak i pracy maszyn górniczych zmieniają się nieustannie i wymagają ciągłej analizy ewaluacyjnej. Skuteczny program diagnostyki predykcyjnej powinien pozwolić na wczesne wykrywanie anomalii. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie napraw maszyn i urządzeń w najbardziej dogodnym momencie, zarówno z perspektywy finansowej, jak i produkcyjnej – tłumaczy Anna Wujec, menedżer ds. cyfryzacji w ABB.

LW Bogdanka SA od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, m.in. dzięki sukcesywnemu wdrażaniu najnowszych inicjatyw w ramach programu Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań. Rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych w systemach wspomagania decyzji to kolejny krok w kierunku dalszego doskonalenia procesów operacyjnych w Spółce i ułatwienia pracy naszych górników. Niezmiennie stawiamy więc na innowacje, które są istotnym elementem strategii Bogdanki – mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

W ramach projektu ABB zaimplementuje kilka systemów składających się na koncepcję cyfrowej kopalni przyszłości ABB Ability™ MineOptimize: system ABB Ability™ 800xA, ABB Ability™ Asset Vista Condition Monitoring, ABB Ability™ Knowledge Manager oraz usługi ABB Ability™ z zakresu zdalnego wsparcia i konserwacji predykcyjnej.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

– To unikalny projekt, o charakterze badawczo-rozwojowym, a nie standardowa sprzedaż rozwiązań technicznych. Chcemy te innowacje wdrażać wspólnie, zdobywając doświadczenie z korzyścią dla obu stron – mówi Paweł Powroźnik, ekspert ds. przemysłu wydobywczego ABB.

ABB jest uznanym partnerem przemysłu wydobywczego, dostarczającym rozwiązania w zakresie elektryfikacji, automatyzacji i cyfryzacji, a także produkty i usługi, które obejmują cały łańcuch wartości - od kopalni do portu. Bazując na wiedzy ekspertów z całego świata i ponad 100-letnim doświadczeniu w tworzeniu technologii z zakresu elektryfikacji i kontroli procesów w kopalniach, ABB łączy sprzęt, systemy i ludzi, aby operacje wydobywcze były bardziej wydajne, rentowne i bezpieczniejsze. Unikalne doświadczenie ABB pozwala na sprawną integrację aplikacji elektrycznych, cyfrowych i automatyki w rozwiązaniach inżynieryjnych, aby pomóc klientom z branży wydobywczej i przetwórstwa minerałów optymalizować ich działalność i sprostać przyszłym wyzwaniom w górnictwie.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem technologicznym, który wspiera cyfrową transformację przemysłu. Mając za sobą ponad 130 lat tworzenia innowacji, firma prowadzi działalność w ramach czterech globalnych biznesów – Produktów i Systemów Elektryfikacji, Automatyki Przemysłowej, Systemów Napędowych oraz Robotyki i Automatyki Dyskretnej – wspieranych przez wspólną platformę cyfrową ABB Ability™. Biznes ABB Power Grids zostanie w 2020 roku sprzedany firmie Hitachi. ABB działa w ponad 100 krajach świata i zatrudnia około 147 000 pracowników. www.abb.com

Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A. to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce, będąca częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego W 2018 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9 mln ton, co oznacza blisko 25-proc.udział w sprzedaży węgla do energetyki zawodowej w Polsce.

LW Bogdanka SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. od lipca 2009 roku. W grudniu 2018 r. Spółka po raz dziesiąty została zakwalifikowany przez GPW do prestiżowego ratingu RESPECT Index.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp