Nowy cobot GoFa™ firmy ABB zdobywa prestiżową nagrodę Best of the Best Red Dot

Nowy cobot GoFa™ firmy ABB zdobywa prestiżową nagrodę Best of the Best Red Dot

Wiodący eksperci w dziedzinie projektowania produktów wyróżnili robota współpracującego GoFa™ firmy ABB za innowacyjny projekt, dzięki któremu roboty stały się jeszcze bardziej przystępne

Robot współpracujący GoFa firmy ABB został nagrodzony prestiżową nagrodą Best of the Best Red Dot w uznaniu za unikalną koncepcję projektową, która sprawiła, że robot jest atrakcyjny i dostępny dla użytkowników.

Globalny konkurs Red Dot Design Awards wyróżnia osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa produktów, a jury ocenia tysiące zgłoszeń każdego roku. Nagroda Red Dot „Best of the Best” przyznawana jest za przełomowe wzornictwo i jest najwyższym wyróżnieniem w konkursie, zarezerwowanym dla najbardziej estetycznych, funkcjonalnych, inteligentnych lub innowacyjnych projektów.

GoFa jest najszybszym robotem współpracującym w swojej klasie i jest przeznaczony do pracy ramię w ramię z ludźmi w szerokim zakresie zadań, bez konieczności stosowania wygrodzeń. Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, w tym inteligentne czujniki w każdym miejscu  połączeń elementów konstrukcyjnych, które zatrzymują cobota w ciągu milisekund, jeśli wyczują jakikolwiek nieoczekiwany kontakt, pozwalają GoFa bezpiecznie pracować bezpośrednio i nieprzerwanie obok ludzi.

Założeniem projektantów GoFa było stworzenie intuicyjnego, przyjaznego dla użytkownika i przystępnego projektu, który zachęcałby ludzi, a w szczególności osoby, które po raz pierwszy korzystają z robota, do śmiałego korzystania i interakcji z nim.

"Tworzenie robotów bardziej przystępnych, łatwiejszych w użyciu i bardziej intuicyjnych jest kluczem naszej wizji, aby roboty stały się tak samo znane w miejscu pracy, jak dziś laptop" - mówi Sami Atiya, dyrektor Biznesu Robotów i Automatyki Dyskretnej ABB.

"Jestem zachwycony, że nasz nowy cobot GoFa został doceniony przez jury Red Dot za to, jak bardzo jest przyjazny dla użytkownika. GoFa to przełomowy produkt, który potwierdza znaczenie dobrego wzornictwa przemysłowego, ułatwiającego pracę z robotami większej liczbie osób. Stworzenie przystępnego designu sprawi, że roboty zostaną zaadoptowane w wielu miejscach pracy poza tradycyjnymi fabrykami, co pomoże nam uwolnić automatyzację dla nowych użytkowników i nowych branż na całym świecie."

Projekt GoFa odbiega od wyglądu tradycyjnych robotów przemysłowych, zawężając granice pomiędzy produktami przemysłowymi i konsumenckimi. Zastosowano w nim smukłe, proste ramiona, które nadają cobotowi przyjazny dla użytkownika, a jednocześnie solidny wygląd, podczas gdy wyważone użycie koloru, materiału i wykończenia nadaje GoFie nowoczesny, elegancki wygląd. Prosta konstrukcja interfejsu po stronie ramienia z dwoma przyciskami i pierścieniem świetlnym nawiązuje do łatwych w użyciu interfejsów produktów konsumenckich. To sprawia, że jest on dostępny nawet dla początkujących użytkowników robotów, którzy są bardziej przyzwyczajeni do technologii konsumenckiej i mogą nie znać się na maszynach przemysłowych.

„Wzornictwo przemysłowe to nie tylko estetyka! Forma podąża za funkcją, a nasz nacisk na projektowanie skoncentrowane na człowieku, wykorzystujące podejście produktu konsumenckiego oznacza, że GoFa przekazuje propozycję użyteczności, przydatności i łatwości użycia” - mówi Andie Zhang, globalna menadżer produktu, Roboty współpracujące w Dywizji Robotyki w ABB. – „Stworzenie atrakcyjnego, przystępnego designu pozwala ludziom w pełni wykorzystać możliwości ich robotów współpracujących. Nie tylko chcemy, aby ludzie czuli się komfortowo pracując z nim, ale chcemy, aby użytkownicy czerpali przyjemność z pracy z robotem. GoFa jest programowany poprzez dotykanie ramienia robota i prowadzenie go, więc ważne jest, aby użytkownicy czuli się komfortowo trzymając i prowadząc cobota w trakcie uczenia go.”

Roboty współpracujące ABB są intuicyjnie zaprojektowane, więc klienci nie muszą polegać na specjalistach od ich programowania. Pomoże to w branżach o niskim poziomie automatyzacji, gdzie klienci będą w stanie obsługiwać swojego cobota w ciągu kilku minut od instalacji, prosto po wyjęciu z pudełka, bez specjalistycznego szkolenia.

„Dzięki łatwym w użyciu narzędziom cyfrowym, zintegrowanym funkcjom bezpieczeństwa i większemu udźwigowi, nasze nowe roboty współpracujące reprezentują przyszłość współpracy człowieka i robota. Ta kolejna generacja umożliwi jeszcze większej liczbie firm zautomatyzowanie powtarzalnych, prozaicznych i niebezpiecznych procesów, aby zwiększyć produktywność i elastyczność, pozostawiając pracownikom na swobodę wykonywania bardziej wartościowych czynności” - dodaje Andie Zhang. „Jeśli potrafisz korzystać z tabletu lub smartfona, będzie również potrafił pracować z naszymi cobotami.”

Wprowadzenie nowego cobota GoFa firmy ABB opiera się na sukcesie rodziny YuMi® firmy ABB, która od czasu wprowadzenia na rynek w 2015 roku, pomaga przedsiębiorstwom bezpiecznie zautomatyzować kluczowe zadania. Koncepcja projektowa YuMi, pierwszego na świecie prawdziwie współpracującego robota, zdobyła również nagrodę Best of the Best Red Dot w 2011 roku.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB jest pionierem w dziedzinie robotyki, automatyki maszynowej i usług cyfrowych, dostarczającym innowacyjne rozwiązania dla wielu różnych branż, w tym motoryzacyjnej, elektronicznej i logistycznej. Jako jeden z największych na świecie producentów robotów i automatyki maszynowej dostarczyliśmy już ponad 500 000 rozwiązań z zakresu robotyki. Naszymi klientami są przedsiębiorstwa różnej wielkości, którym pomagamy w zwiększaniu produktywności i elastyczności, upraszczaniu procesów oraz poprawie jakości produkcji. Wspieramy firmy w transformacji, której celem jest stworzenie fabryki przyszłości, złożonej z połączonych i współpracujących ze sobą elementów. Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB zatrudnia ponad 11 000 pracowników w ponad 100 zakładach w 53 krajach. www.abb.com/robotics

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp