Roboty ABB zwiększają automatyzację w przemyśle solarnym

Roboty ABB produkujące kolektory słoneczne co sześć minut sprawiają, że technologia solarna Absolicon jest konkurencyjną cenowo alternatywą dla konwencjonalnego ogrzewania

Aby umożliwić transformację w kierunku zrównoważonego społeczeństwa i chronić zasoby, produkcja paneli słonecznych musi być precyzyjna, wysoce wydajna i efektywna kosztowo. Aby to osiągnąć, Absolicon i ABB, w fabryce Absolicon w Härnösand w Szwecji, opracowały jedyne na świecie kompletne rozwiązanie do masowej produkcji skoncentrowanych kolektorów słonecznych.

Stopień automatyzacji drastycznie zwiększył produkcję. Zrobotyzowana linia produkcyjna firmy Absolicon wykorzystuje obecnie dwa roboty ABB do wyprodukowania jednego panelu kolektora słonecznego co sześć minut, w porównaniu do zaledwie trzech sztuk dziennie produkowanych przy użyciu poprzednich ręcznych metod produkcji.

- Opracowanie zautomatyzowanego procesu produkcyjnego umożliwia nam prowadzenie działalności na skalę globalną poprzez radykalne obniżenie ceny naszych kolektorów słonecznych, przy jednoczesnym zapewnieniu ich stałej, bardzo wysokiej jakości. Wydajność oferowana przez roboty ABB oznacza, że po raz pierwszy możemy sprawić, że energia słoneczna będzie konkurować cenowo z konwencjonalnym ogrzewaniem przemysłowym, mówi Joakim Byström, dyrektor generalny Absolicon. - Nasza nowa zautomatyzowana linia produkcyjna może wyprodukować kompletny kolektor słoneczny co sześć minut, więc podczas gdy konkurenci polegają na ręcznie intensywnym procesie produkcyjnym, my możemy to teraz zrobić przy pomocy pięciu osób, dwóch robotów i ułamka komponentów.

Absolicon od 20 lat rozwija zrównoważoną technologię solarną i produkuje paraboliczne kolektory słoneczne, które są najbardziej wydajne w swojej klasie, wytwarzając ciepło i parę o temperaturze do 160 stopni dla przedsiębiorstw przemysłowych i sieci ciepłowniczych.

- Cieszymy się, że rozwiązania robotyki ABB zwiększają wydajność, jakość i efektywność kosztową linii produkcyjnej Absolicon, umożliwiając wprowadzenie na rynek produktu z zakresu energii odnawialnej w konkurencyjnej cenie - mówi Sami Atiya, dyrektor globalnego biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB. - Pomagając Absolicon w przyspieszeniu ich produkcji z trzech jednostek dziennie do jednej co sześć minut, nasze rozwiązania w zakresie robotyki odgrywają kluczową rolę w przyspieszeniu globalnego przyjęcia zrównoważonej technologii, zapewniając partnerom produkcyjnym Absolicon możliwość konsekwentnej produkcji paneli kolektorów słonecznych na całym świecie.

- Naszą wizją jest umożliwienie opłacalnej masowej produkcji kolektorów słonecznych na całym świecie, aby produkować ciepło bezpośrednio ze światła słonecznego, dodaje Byström. - Nasza współpraca z ABB w celu stworzenia tego zautomatyzowanego procesu produkcyjnego jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym realizację naszej wizji, podczas gdy globalna organizacja serwisowa ABB będzie bardzo cennym zasobem dla naszych nowych klientów, gdy będziemy wdrażać naszą nową zautomatyzowaną linię produkcyjną na całym świecie.

Kolejna faza projektu obejmuje dostarczenie kompletnych zrobotyzowanych linii produkcyjnych do partnerów produkcyjnych na całym świecie. ABB i Absolicon uzgodniły, że będą współpracować w zakresie rozwoju, sprzedaży i marketingu zrobotyzowanej linii produkcyjnej na całym świecie.

Pierwsza instalacja została już dostarczona do partnera w Chinach, a umowy ramowe na zakup zrobotyzowanych linii produkcyjnych zostały podpisane z firmami w kilkunastu krajach, przy czym ABB dostarcza roboty do wszystkich nowych instalacji.

Absolicon Solar Collector AB (publ) jest szwedzką spółką akcyjną z siedzibą w Härnösand, Szwecja.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp