ABB i HydrogenPro usprawnią produkcję zielonego wodoru

  • Technologia ABB pomoże zoptymalizować produkcję wodoru w największym na świecie wysokociśnieniowym elektrolizerze alkalicznym
  • Współpraca obu firm będzie skupiać się m.in. na obniżaniu kosztów produkcji wodoru
  • HydrogenPro przeprowadzi procedurę walidacyjną, aby zwiększyć wydajność elektrolizera przed rozpoczęciem produkcji na szeroką skalę

ABB otrzymała zamówienie od producenta wodoru HydrogenPro na aparaturę elektryczną dla największego na świecie wysokociśnieniowego elektrolizera alkalicznego, opartego na pojedynczym stosie (stos to połączone ze sobą komórki elektrolizera). Urządzenie rozkłada cząsteczki wody na jej podstawowe składniki, czyli wodór i tlen, za pomocą energii elektrycznej. Elektrolizer zostanie uruchomiony w specjalnej instalacji testowej w norweskim Heroeya i będzie w stanie produkować 1100 normalnych metrów sześciennych (Nm3) zielonego wodoru na godzinę.

fot. arch. ABB
fot. arch. ABB

Zapotrzebowanie na wodór wzrosło ponad trzykrotnie od 1975 r. Globalny trend się nie zmienia, dlatego też rozszerzenie zakresu technologii i obniżenie kosztów produkcji ma kluczowe znaczenie dla powszechnego stosowania wodoru jako paliwa. Istotną kwestią, z jaką borykają się producenci, jest zmniejszenie energochłonności, ponieważ energia elektryczna stanowi około 70-90 procent kosztów produkcji ekologicznego wodoru.

ABB dostarczy na potrzeby projektu zintegrowany, kompletny pakiet elektryczny, obejmujący m.in. transformatory, prostowniki, dławiki prądu stałego i szyny zbiorcze. Takie holistyczne podejście ma duże znaczenie, w przypadku gdy każdy najmniejszy element całości jest w stanie zmniejszyć zużycie energii i poprawić wydajność.

Procedura walidacyjna układu obejmie rygorystyczne testy, które pozwolą m.in. zoptymalizować wydajność elektrolizy. Na tym etapie HydrogenPro będzie mógł wprowadzać dalsze ulepszenia w elektrolizerze, zanim technologia zostanie wprowadzona na większą skalę w innych tego typu instalacjach.

– Zależało nam na współpracy z zaufanym, wyspecjalizowanym partnerem, aby móc zweryfikować naszą technologię i zapewnić jak najwyższy poziom wydajności operacyjnej jeszcze przed uruchomieniem produkcji na szeroką skalę. Zintegrowane rozwiązania ABB uzupełnią naszą technologię elektrolizy, dzięki czemu stworzymy nowy model zielonej produkcji – powiedziała Karoline Aafoss z HydrogenPro.

Testy mają zostać rozpoczęte w III kwartale 2022 roku. Ich rezultat będzie ważny w kontekście upowszechniania zielonego wodoru i tworzenia dużych elektrowni wodorowych w przyszłości. A to z kolei ma niebagatelne znaczenie dla ograniczania globalnej emisji CO2.

– Tylko w tej dekadzie zapotrzebowanie na wodór o niskiej emisji dwutlenku węgla podwoi się i do 2050 r. będzie stanowić prawie jedną piątą całego światowego zapotrzebowania na energię. Naszym wspólnym wyzwaniem jest wyprodukowanie wystarczającej ilości tego paliwa przy znacznie mniejszych kosztach wytwarzania. Jako branża jesteśmy zobowiązani do badania w jaki sposób uwolnić pełny potencjał środowiskowy i ekonomiczny wodoru – powiedział Brandon Spencer, dyrektor globalnego biznesu Przemysłu Energetycznego ABB.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Integrując produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych z rozwiązaniami cyfrowymi, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach, którzy kontynuują ponad 130‑letnią historię ABB. www.abb.com

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp