Twórca RobotStudio z prestiżową Engelberger Robotics Award 2022

  • Bertil Thorvaldsson, twórca platformy RobotStudio®, otrzymał nagrodę im. Josepha F. Engelbergera. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie robotyki na świecie
  • RobotStudio jest prawdopodobnie najczęściej stosowanym narzędziem do programowania offline, które wykorzystuje technologie AR i VR

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Sympozjum Robotyki (ISR) w Monachium Bertil Thorvaldsson, starszy doradca w ABB, otrzymał prestiżową nagrodę „Engelberger Robotics Award for Leadership”. Bertil jest powszechnie uznawany za „ojca” RobotStudio – platformy oprogramowania ABB, która zrewolucjonizowała sposób projektowania i testowania systemów zrobotyzowanych. Ten doświadczony inżynier odegrał kluczową rolę we wprowadzeniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiając integratorom systemów i producentom końcowym wizualizację pracy robota w hali fabrycznej bez zatrzymywania produkcji. RobotStudio jest przykładem na to, jak użytkownicy mogą zwiększyć wydajność, działając jednocześnie zgodnie z ideą zrównoważonego ponieważ zmniejszają ilość generowanych odpadów.

Bertil, który dołączył do ABB już w 1976 r., jest częścią branży robotyki od samego początku jej istnienia. Należał do niewielkiego zespołu, który uruchomił pierwszego na świecie w pełni elektrycznego robota sterowanego mikroprocesorem. W latach 80. odegrał kluczową rolę w opracowaniu narzędzi oprogramowania do tworzenia „cyfrowych replik” rzeczywistych systemów produkcyjnych, co z czasem doprowadziło do powstania RobotStudio.

– Chciałbym pogratulować Bertilowi za jego ogromny wkład w rozwój robotyki. Dzięki swojej wizji i przywództwu odegrał kluczową rolę w cyfryzacji rozwiązań zautomatyzowanych – mówi Marc Segura, dyrektor globalnego biznesu Robotyki ABB. – Kierując rozwojem RobotStudio, jednego z najczęściej stosowanych programów do programowania i symulacji na świecie, Bertil radykalnie zmienił dziedzinę robotyki. Korzystam z okazji, aby podziękować mu za to niezwykłe osiągnięcie.

Na 54. uroczystej gali ISR, która po raz kolejny odbyła się podczas targów Automatica, Bertil odebrał swoją nagrodę jako autorytet branży robotyki, a ostatnio także jako opiniotwórca w dziedzinie produkcji „metawersyjnej”.

  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB
  • fot. arch. ABB

– Nagroda Josepha F. Engelbergera to dla mnie prawdziwy zaszczyt, podobnie jak znalezienie się w „galerii sław robotyki” – powiedział Bertil Thorvaldsson. – Kiedy zaczynałem swoją karierę w robotyce, rzeczywistość rozszerzona i metawersja były fantastyką naukową, ale obecnie te dwa zjawiska są integralną częścią w automatyzacji. Jestem dumny z roli, jaką RobotStudio odegrało w ciągu tych lat. To była fascynująca podróż. Obecnie mamy do czynienia z punktem zwrotnym, w którym integracja sztucznej inteligencji i oprogramowania może radykalnie zwiększyć możliwości robotyki i automatyzacji. Z niecierpliwością czekam na kolejny ekscytujący etap.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp