Nový kolaboratívny robot od ABB - GoFa™ - vyhral prestížne ocenenie Best of the Best Red Dot award

Nový kolaboratívny robot od ABB - GoFa™ - vyhral prestížne ocenenie Best of the Best Red Dot award

Poprední experti v oblasti produktového dizajnu ocenili inovatívny dizajn kolaboratívneho robota GoFa™, ktorým sa roboty stávajú oveľa prístupnejšie nielen pre výrobné podniky, ale aj pre malé firmy.

Celosvetové ocenenie Red Dot Design Awards je uznaním za produktový dizajn poprednými odborníkmi, ktorí každý rok hodnotia tisícky nových produktov na trhu. “Best of the Best” v rámci ocenenie Red Dot porota udeľuje dizajnu, ktorý je z nejakého hľadiska prelomovým v danej oblasti a je najvyšším ocenením v súťaži za jeho estetickosť, funkčnosť, inteligenciu alebo inovatívnosť.

GoFa je najrýchlejším robotom vo svojej triede a jeho účelom je spolupráca s človekom bok po boku na rôznych úlohách bez potreby bariér alebo oplotení. Moderné bezpečnostné funkcie, vrátane inteligentných senzorov v každom kĺbe, ktoré zastavia robot za niekoľko milisekúnd pri zaznamenaní neočakávaného kontaktu, umožňujú kobotovi GoFa bezpečne pracovať priamo pri ľuďoch.

“Urobiť roboty prístupnejšie, intuitívnejšie a jednoduchšie v ovládaní bolo našou hlavnou víziou. Chceme, aby boli roboty takou bežnou súčasťou pracovného prostredia, akou je dnes napríklad laptop," povedal riaditeľ robotiky a automatizácie ABB Sami Atiya.

“Ocenenie pre náš nový kolaboratívny robot GoFa ma veľmi teší, je uznaním toho, že je naozaj užívateľsky veľmi prívetivý. GoFa je veľkou zmenou a krokom vpred. Je dôkazom toho, že ak vytvoríme dobrý priemyselný dizajn, ľudia sa na prácu s robotmi lepšie adaptujú, a to v rôznych pracovných prostrediach aj mimo tradičného prostredia priemyselnej výroby. K automatizácii sa ľahšie dostanú úplne noví zákazníci v úplne nových priemyselných segmentoch po celom svete.”

Svojim vzhľadom sa GoFa výrazne vzďaľuje bežným priemyselným robotom. Jeho základom sú štíhle rovné ramená, ktoré mu dodávajú užívateľsky prívetivý vzhľad so zachovaním robustného charakteru. Použitá farba, materiály a povrchová úprava zvýrazňujú jeho moderný a elegantný vzhľad. Jeho jednoduchý dizajn s dvomi tlačidlami a svetelným kruhom je snahou o napodobenie bežných spotrebných výrobkov. Aj vďaka tomu je vhodný aj pre nováčikov na poli robotizácie zvyknutých skôr na spotrebiteľské technológie, ktorí doteraz natoľko nevyužívali rôzne priemyselné zariadenia a stroje.

“Priemyselný dizajn nie je len o estetike! Forma sleduje funkciu a náš dôraz na dizajn zameraný na človeka cez bežný spotrebný produkt ukazuje robot GoFa ako užívateľsky jednoduchý a užitočný nástroj,” hovorí produktová manažérka pre kolaboratívne roboty Andie Zhang. “Vytvorenie atraktívneho a dostupného dizajnu umožňuje ľuďom dostať z kolaboratívnych robotov to najlepšie. Nejde nám len o to, aby sa ľudia pri práci s ním cítili pohodlne, ale tiež aby ich práca s nimi bavila. GoFa sa programuje uchopením jeho ramena a vedením do žiadanej pozície, preto je dôležité, aby sa užívateľom s nimi dobre pracovalo a manipulovalo popri tom, ako robotov vlastne budú učiť.”

Kolaboratívne roboty od ABB sú navrhnuté tak, aby boli dostatočne intuitívne a zákazníci sa nemuseli spoliehať na programátorov – špecialistov. Aj zákazníci z priemyselných odvetví, ktoré doposiaľ vykazovali len malú alebo takmer žiadnu mieru automatizácie, budú môcť teraz robot spojazdniť už v priebehu niekoľkých minút od inštalácie bez špeciálneho školenia.

“Jednoducho použiteľné digitálne nástroje, integrované bezpečnostné prvky a vyššie nosnosti našich nových kolaboratívnych robotov predstavujú budúcnosť spolupráce človeka s robotom. Táto nová generácia robotov umožní ďalším podnikom automatizovať opakujúce sa, monotónne až dokonca nebezpečné činnosti, čím sa zvýši produktivita a flexibilita a zamestnanci sa budú môcť venovať zadaniam, ktoré ich budú viac baviť,” dokončuje Andie Zhang. “Ak viete pracovať s tabletom alebo smartfónom, dokážete pracovať aj s našimi kobotmi.”

Predstavenie robota GoFa stavia na úspechu rodiny kolaboratívnych robotov YuMi® od ABB, ktorá je na trhu už od roku 2015. Ocenenie Best of the Best Red Dot award vyhral rovnako aj YuMi, a to ešte v roku 2011, kedy ho ABB predstavila ešte v podobe konceptu FRIDA (Flexible Robot Industrial Dual Arm) pre montáž malých súčiastok.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 105 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 220 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp