ABB oficiálnym partnerom ďalšej série elektrického motoršportu - Jaguar I-PACE eTROPHY

ABB, hlavný partner závodu elektrických formúl ABB FIA Formula E Championship, sa stane oficiálnym partnerom ďalšej série elektrického motoršportu - Jaguar I-PACE eTROPHY. Preteky eTROPHY budú oficiálnou sprievodnou akciou 10 závodov ABB FIA Formula E Championship v rovnaký závodný víkend a na rovnakom okruhu. Nová pretekárska sezóna začína 15. decembra v saudskoarabskom meste Ad Diriyah.

V porovnaní so špeciálne navrhnutými jednosedadlovými monopostami používanými v závodoch ABB Formula E bude Jaguar I-PACE eTROPHY prebiehať v pretekárskej verzii rovnakého elektrického SUV Jaguar I-PACE, ktorý je v súčasnosti v predaji bežným zákazníkom. Pretekári v tomto závode budú využívať nabíjacie stanice od ABB, ktorých tisícky sú takisto dostupné pre bežných užívateľov elektroáut po celom svete.

Spolupráci Jaguar I-PACE eTROPHY a ABB, svetového lídra na trhu s nabíjacími stanicami pre elektrické vozidlá, však predchádzalo niekoľko výziev. Popri plánovaní závodu bolo potrebné riešiť niekoľko komplikovaných technických problémov – napr. ako čo najrýchlejšie dobiť batérie 20 pretekárskych áut I-PACE eTROPHY v prestávkach medzi tréningami, kvalifikáciou a samotnými pretekárskymi kolami a tiež ako to spraviť v 10 rôznych mestách na 4 kontinentoch počas nadchádzajúcej pretekárskej sezóny.  

Na túto úlohu sa najviac hodili rýchlonabíjacie stanice ABB Terra, ktoré sú najpopulárnejšími nabíjacími stojanmi od ABB, ktoré sa v súčasnosti používajú naprieč Európou a USA. Tieto „nabíjačky“ sú však 2,2 m vysoké, čo zodpovedá zhruba výške bežnej čerpacej stanici, no je to príliš veľa pre nákladné lietadlá, ktoré prepravujú závodné autá a všetko vybavenie po svete v rámci pretekárskej sezóny. Okrem toho nie sú tieto nabíjacie stojany bežne prispôsobené na prenos; väčšinou sú fixne ukotvené na jednom mieste užívania.

Inžinieringový tím v ABB India teda „prebalil“ pôvodné riešenie do nových nabíjacích staníc na kolieskach s výškou len 1.5 m, čo predstavuje redukciu o takmer 32 %. Na žiadosť firmy Jaguar skonštruovala spoločnosť ABB aj veľmi odolné balenie na prepravu staníc, ktoré obsahuje napríklad už aj zabudovanú nakladaciu rampu a prispôsobenie pri manipulácii so zdvižným vozíkom.

“Firma ABB vedela dodať presne také riešenie na mieru, aké náš zákazník požadoval,” uviedol riaditeľ ABB pre oblasť nabíjacej infraštruktúry elektrických vozidiel Frank Muehlon. “Toto partnerstvo so sériou Jaguar I-PACE eTROPHY je ďalším príkladom schopnosti ABB, ako sa inovatívne popasovať s veľkými výzvami.”

Časopis Fortune nedávno zaradil spoločnosť ABB na 8. miesto v rebríčku firiem, ktoré “menia svet” práve za jej prínos v oblasti e-mobility. Najvýkonnejšia nabíjacia stanica ABB Terra HP dokáže batériu elektrického auta dobiť na ďalších 200 km už za 8 minút, čo je porovnateľný čas s doplnením paliva na bežnej čerpacej stanici.

Nabíjacie riešenia od ABB pokrývajú okrem elektroáut a hybridných autobusov aj elektrifikačné riešenia pre lode a železničnú dopravu. ABB doteraz nainštalovala vo svete zhruba 8 000 rýchlonabíjacích staníc v 68 krajinách, čo je viac ako od ktoréhokoľvek iného dodávateľa.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti elektrických sietí, produktov pre elektrifikáciu, priemyselnej automatizácie a robotiky a pohonov, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva okolo 147 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v siedmych mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp