Výroba energie z obnoviteľných zdrojov sa vďaka robotizácii vyrovnáva konvenčným zdrojom

Robotizovaná výroba slnečných kolektorov dáva firme Absolicon veľkú konkurenčnú výhodu a cenovo efektívnu alternatívu ku konvenčným metódam kúrenia.

Výroba slnečných kolektorov musí byť veľmi presná a cenovo efektívna, aby sa svet začal uberať ešte o čosi viac smerom k udržateľnej spoločnosti. Spoločnosti Absolicon a ABB sa preto rozhodli vyvinúť zatiaľ jediné ucelené riešenie na svete pre masovú výrobu koncentrujúcich slnečných kolektorov.

Tento stupeň automatizácie dramaticky navýšil kapacitu výroby. Výrobná linka firmy Absolicon vo švédskom meste Härnösand momentálne využíva dvoch robotov ABB, ktorý pomáhajú vyproduktovať každých 6 minút jeden slnečný kolektor, čo je v porovnaní s predošlou manuálnou výrobou 50-% zvýšenie produkcie.

"Zautomatizovanie výroby nám umožnilo radikálne znížiť cenu slnečných kolektorov a zároveň dosiahnuť veľmi vysokú kvalitu. Stupeň produktivity, ktorý sme robotizáciou dosiahli, nám umožnil vôbec po prvýkrát cenovo konkurovať konvenčným sposôbom vykurovania,” povedal výkonný riaditeľ firmy Absolicon Joakim Byström. “Naša nová automatizovaná výrobná linka dokáže každých 6 minút vyrobiť kompletný slnečný kolektor. Zatiaľ čo sa naši konkurenti spoliehajú na manuálne veľmi intenzívny výrobný proces, my to v súčasnosti dokážeme s 5 ľuďmi, 2 robotmi a pár ďalšími komponentami.”

Absolicon vyvíja solárnu technológiu už 20 rokov a vyrába najvýkonnejšie parabolické solárne systémy vo svojej triede, ktoré sú schopné pre priemyselné firmy a siete diaľkového vykurovania generovať teplo a paru až do 160 stupňov.

Ďalšou fázou projektu je dodanie kompletných robotizovaných výrobných liniek aj pre ďalších výrobných partnerov vo svete. Prvá takáto inštalácia už bola dodaná partnerovi do Číny, ďalšie dodávky ABB robotov pre tieto výrobné linky budú v nadchádzajúcich mesiacoch smerovať do ďalších 12 krajín.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou globálnou technologickou spoločnosťou v oblasti digitálnej transformácie priemyselných odvetví, ktorá sa usiluje o udržateľnú budúcnosť. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie so svojimi štyrmi biznismi: elektrifikáciou, priemyselnou automatizáciou, pohonmi a robotikou a automatizáciou, ktoré podporuje spoločná digitálna platforma ABB Ability™. Skupina ABB zamestnáva okolo 105 000 talentovaných zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v štyroch mestách Slovenska. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch. Dokopy tak zamestnávame okolo 220 ľudí.

Odkazy

Kontaktujte nás

Na stiahnutie

Zdieľajte článok

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp