ABB, İsveç'teki Avrupa Robotik merkezine 280 milyon dolar yatırım yapacak

ABB, İsveç'teki Avrupa Robotik merkezine 280 milyon dolar yatırım yapacak

  • Çin ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki son yatırımları Västerås'taki tesisin önemli ölçüde iyileştirilmesi takip ediyor.
  • 65 bin m2'lik entegre Robotik Kampüsü, şirketin global liderliğini güçlendirerek yeni nesil yapay zeka destekli teknolojiler geliştirmek için otomasyonlu üretim, Ar-Ge, müşteri deneyimi ve eğitim merkezlerini bir araya getirerek mevcut tesisin yerini alıyor.
  • Kampüs, ABB'nin Avrupalı müşterilerine yakın esnek otomasyon ve robotik çözümlerine yönelik artan talebi karşılama kabiliyetini geliştirecek ve ABB'nin "yerelden yerele" yapısını güçlendirerek üretim kapasitesini %50 oranında artıracak.

ABB, Avrupa'daki üretim alanını genişletmek ve İsveç'in Västerås kentinde son teknoloji ürünü yeni bir ABB Robotik Avrupa Kampüsü inşa etmek için 280 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Kampüs, ABB Robotik'in Avrupa'daki ürün ve çözümlerinin merkezi olarak hizmet verecek ve müşterilere yapay zeka destekli kolaboratif ve endüstriyel robotların yanı sıra şirketin "yerelden yerele" üretim stratejisinin bir parçası olarak esnek otomasyonu destekleyecek dijital çözümler sunacak. Sahadaki mevcut robotik tesislerinin yerini alacak olan yeni Kampüsün 2026 yılının sonlarında açılması planlanıyor.

ABB CEO'su Björn Rosengren, "Yeni kampüsümüze yaptığımız yatırım, müşteri talebi ve öngörülen pazar büyümesinden kaynaklanıyor" dedi. "Çin ve ABD'deki önemli yatırımların ardından İsveç'teki yeni tesis, büyüyen bir pazarda yerel olarak üretilen ürünlerle Avrupa'daki müşterilerimize hizmet verme kapasitemizi güçlendirecek. Bugün ABB'nin bölgede sattığı robotların yaklaşık yüzde 95'i burada üretiliyor. Bu sadece "yerelden yerele" stratejimize değil, aynı zamanda Avrupa'daki tüm robotik müşterilerimize yönelik güçlü bir taahhüt niteliği taşıyor" dedi.

ABB'nin Västerås'taki Robotik kampüsü'ne yaptığı yatırım, küresel çapta robotik ve otomasyon liderliğini geliştirecek. Bu tesisle ABB, üretim kapasitesini yüzde 50 oranında artıracak ve 2027 yılına kadar yüzde yedi YBBO ile büyümesi beklenen Avrupa pazarına tedarik sağlama kapasitesini güçlendirecek1. Kampüs tamamlandığında ABB, Asya'daki müşterilerine tedarik sağlayan Şangay'daki mega fabrikası ve Amerika kıtasını destekleyen Auburn Hills tesisi de dahil olmak üzere 2018'den bu yana üç robotik tesisine 450 milyon dolar yatırım yapmış olacak.

ABB Robotik ve Ayrık Otomasyon İş Alanı Başkanı Sami Atiya, "Robotik ve otomasyona yatırım yapmak için harika bir zaman. Bu yeni kampüs, global büyüme hikayemizin önemli bir parçası olmakla beraber endüstrinin yeniden şekillendirilmesi, daha sürdürülebilir tedarik zincirlerine geçiş ve uzun vadeli işgücü kıtlığı nedeniyle robotik ve yapay zeka yatırımlarını hızlandıran Avrupalı müşterilerimizi desteklemede kilit öneme sahip olma özelliği taşıyor" dedi. "Robotik kampüsümüz müşterilerimize daha verimli bir şekilde hizmet vermemize yardımcı olacak ve otomasyonun tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için otomotiv, elektronik, lojistik, sağlık, e-ticaret ve ilaç gibi yeni ve mevcut sektörleri destekleyecektir."

ABB'nin yeni kampüsü, güvenli ve işlevsel bir ortamda robotik ve otomasyon çözümleri geliştirmek için müşteriler ve iş ortaklarıyla yakın iş birliğine olanak tanıyacak. Müşteriler çözümlerini test edebilecek ve en son otomasyon yeniliklerini yerinde deneyebilecekler. Buna ek olarak, çalışanlar, ziyaretçiler ve öğrenciler hem mesai saatleri içinde hem de mesai saatleri dışında açık ve canlı bir kampüse erişebilecekler.

ABB Robotik Başkanı Marc Segura, "İsveç'teki yeni, sürdürülebilir tesisimiz, ABB'nin yaklaşık 50 yıl önce dünyanın ilk ticari tamamen elektrikli robotunu geliştirmesiyle başlayan ABB Robotik'in küresel inovasyonunun beşiğinde yer alacak" dedi. "Yeni Ar-Ge merkezimizde, yeni dijital ve yapay zeka destekli teknolojilerin geliştirilmesine odaklanıyor, robotları giderek daha erişilebilir hale getirirken tüm sektörlerdeki uygulamalar için giriş engellerini azaltıyoruz" dedi.

ABB Robotik'in bölgedeki 1.300 kişilik işgücü için modern bir işyeri olacak 65 bin m2'lik kampüsü, yeni bir fabrika, ofisler, araştırma ve geliştirme merkezi, bir deneyim merkezi ile müşteriler ve ziyaretçiler için bir eğitim merkezi içerecek. Yeni fabrikada ayrıca depo, montaj istasyonları ve montaj bölümleri arasında malzeme ve ürünlerin taşınmasında kilit bir komponent olarak otonom mobil robotlar (AMR'ler) yer alacak. İnşaatın 2024 yılında başlaması planlanıyor. Yeni tesis, 1974 yılından bu yana organik olarak büyüyen ve şu anda İsveç'teki robotik operasyonlarını oluşturan dokuz ayrı binanın yerini alacak ve böylece çapraz fonksiyonel sinerjileri daha da güçlendirecek.

ABB, Västerås'ta kampüs inşa ederek, müşterilere, tedarikçilere, akademisyenlere ve iş ortaklarına önemli bir yakınlık içinde kalarak bölgeyi bir otomasyon kümelenmesi olarak birleştirmeye devam ediyor. Kampüs, daha kısa nakliye ve daha az karbon ayak izi ile hızlı teslimat sürelerini korurken ekosistemi geliştirebilmek için de eşsiz bir fırsat sağlayacak. Ayrıca ABB'nin İsveç'te ABB Robotik tarafından son 50 yılda geliştirilen yetkinlik ve yeteneklerden yararlanmasına da olanak tanıyacak.

Kampüs, sera gazı emisyonlarını azaltarak ve kaynakların korunmasını artırarak ABB'nin faaliyetlerinde karbon nötr olmayı amaçlayan ABB'nin 2030 Sürdürülebilirlik Hedefleri doğrultusunda inşa edilecek. Bunu desteklemek için, yapı malzemelerinin ve inşaat süreçlerinin seçiminde ve çatıda güneş panellerinin kullanımında dikkate alınacak.

1 Sevkiyatlar. Kaynak: Interact Analiz

Basın toplantısı detayları
ABB bugün saat 9.00'da Stockholm'de Björn Rosengren, Sami Atiya ve Marc Segura ile bir basın toplantısı düzenleyecektir. Etkinliğe çevrimiçi olarak katılmak için lütfen bu bağlantı üzerinden kayıt olun: https://event.vvenues.com/abb-press-conference

ABB, daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB’nin 105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

ABB Robotik ve Ayrık Otomasyon, değer yaratan yazılımımız tarafından tasarlanan ve yönetilen robotları, Otonom Mobil Robotları ve makine otomasyon çözümlerini kapsayan kapsamlı ve entegre bir portföye sahip tek şirkettir. Otomotivden elektronik ve lojistiğe kadar her ölçekten ve sektörden şirketin daha dayanıklı, esnek ve verimli olmasına yardımcı olan ABB Robotik ve Ayrık Otomasyon, geleceğin bağlantılı ve işbirliğine dayalı fabrikasına geçişte müşterilerini desteklemektedir. Robotik iş kolu, 50'den fazla ülkede 250'den fazla lokasyonda yaklaşık 11.000 kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics  

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp