ABB Robotik, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı konutlar sunabilmek için yenilikçi teknoloji start-up firmalarıyla birlikte çalışıyor

ABB Robotik, sürdürülebilir ve uygun fiyatlı konutlar sunabilmek için yenilikçi teknoloji start-up firmalarıyla birlikte çalışıyor

  • Dönüştürücü teknoloji, uygun fiyatlı, sürdürülebilir evler inşa etmek için robotik mikro fabrikaları kullanıyor.  
  • İnşaat firmalarının %95'i sürdürülebilirliğin önemli olduğunu söylüyor ve üçte birinden fazlası robotların atıkların azaltılmasına ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olabileceğini kabul ediyor.  
  • Otomasyon ile üretilen ve modüler yapılar aynı zamanda endüstrideki yaygın beceri eksikliklerini ve kalite problemlerini de gidermeye imkan tanıyor.

ABB Robotik, uygun fiyatlı, sürdürülebilir düşük enerjili ahşap evler inşa etmek için robotik mikro fabrikaların kullanımını geliştirmek amacıyla İngiltere merkezli teknoloji start-up firması AUAR ile işbirliği yaptığını duyurdu.

AUAR'ın robotik otomasyonu inşaat sürecine entegre etmeye yönelik dönüştürücü yaklaşımı, robotları yerel mikro fabrikalardan oluşan küresel bir ağda konuşlandırarak beceri eksikliklerini giderecek, sürdürülebilirliği artıracak,iş sağlığı ve güvenliğini de iyileştirecek. Bu mikro fabrikalar, keresteden ve enerji tasarruflu uygun fiyatlı binalar inşa edecek. AUAR bugün, derin teknoloji ve yapay zeka fonu Miles Ahead'in yanı sıra ABB Robotik & İmalat Otomasyon Girişimleri ve diğer birkaç yatırımcının liderliğinde 2,6 milyon £'luk bir başlangıç sermayesi için tohumlama turunu tamamladığını bildirdi.

ABB Robotik Endüstriler İş Kolu Genel Müdürü Craig McDonnell şunları söyledi: "Robotların görüntü işleme ve yapay zeka tarafından etkinleştirilen artan yetenekleri, doğal hızları, esneklikleri ve tutarlılıkları ile birleştiğinde, onları uygun fiyatlı, yüksek kaliteli ve sürdürülebilir konutlara yönelik artan ihtiyacı karşılamak için ideal çözüm haline getiriyor. Son pazar araştırmamızda inşaat firmalarının yüzde 95'i* sürdürülebilirliği işletmeleri için 'önemli' veya 'çok önemli' olarak tanımliyor ve yüzde 38'i* ise robotları israfı azaltmanın bir yolu olarak görüyor. AUAR ile işbirliğimiz ev inşaatçıları için geniş ölçekte uygun.

ABB halihazırda inşaat şirketlerinin süreçlerini otomatikleştirmesine yardımcı olabilme konusunda yoğun bir şekilde yer alıyor. ABB robotları dünya çapında çeşitli modüler montaj ve 3D baskı bina projelerinin yanı sıra robotik otomasyonu inşaata entegre etmenin yeni yollarını araştıran akademik projelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. AUAR ile yapılan bu işbirliği, ABB'nin modüler konut üretiminde yenilikçi yeni uygulamalar geliştirmek üzere Alman yönetim danışmanlığı firması Porsche Consulting ile birlikte çalıştığını duyurmasının ardından geldi.

AUAR, robotik, otomasyon, inşaat ve mimarlık alanlarında 10 yıldan fazla çalışan iki mimar Mollie Claypool (CEO) ve Gilles Retsin'in (CTO/Baş Mimar) buluşu. Bu süre zarfında vizyonlarını gerçekleştirmek için ABB Robotik'in desteğine büyük ölçüde güvendiler.

ABB Robotik'in 2023 Robotik ve Otomasyon Ödülleri'nde 'İnşaatta En İyi Robotik veya Otomasyon Kullanımı' ödülünü kazanması bu iş birliğinin önemli bir sonucu.

AUAR'ın otomatik mikro fabrika yaklaşımı, tedarik zinciri sorunları, proje teslimi, kalite ve beceri eksiklikleri de dahil olmak üzere inşaat şirketlerinin karşılaştığı birçok zorluğa çözüm sağlar.

Geleneksel binalar dünyanın dört bir yanından gönderilen binlerce farklı bileşenden oluşuyor ve bu da inşaatın otomatikleştirilmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Buna karşılık AUAR'ın hedefi, tedarik zincirini önemli ölçüde kolaylaştırmak için tek tip malzeme ve tek tip makine ile çalışmaktır.

Üretim sürecinde standart kereste levhalar kullanılıyor. Bir robot, levhaları bileşenler halinde keser ve bunları şantiyeye taşınacak birimler halinde birleştirir; böylece tamamen kişiye özel hazırlanan evlerin birkaç hafta içinde inşa edilebilmesini sağlar.

Montaj görevlerinin çoğu otomatikleştirilmiş olsa da AUAR'ın yaklaşımı, yerel yüklenicilerin ve tedarikçilerin teslimatı koordine edebildiği inşaat sahalarına yakın mikro fabrikaların kullanımını teşvik ederek yerel işleri destekliyor. Mikro fabrika yaklaşımı, her pazarın talep ettiği her şeyi karşılayabilecek kadar esnektir. Her tesis, modüler robot hücreleri eklenerek üretimi artırma yeteneğiyle yerel ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde ölçeklendirilebilir.

McDonnell, "Daha uygun fiyatlı evler inşa edebilmek ve binaların kullanım ömrü boyunca çevresel ayak izini en aza indirebilmek gibi ikili ihtiyaçlara odaklanan otomatik modüler inşaat, binaların inşa edilme şeklini yeniden düşünmek için harika bir fırsat sunuyor. AUAR ve Porsche Consulting ile olan işbirliklerimiz, inşaat sektöründeki zorlukların üstesinden gelmeye ve geleceğin sürdürülebilir binalarını sunmaya yardımcı olmak için robotik otomasyonun kullanımını hızlandırma çabalarımızda heyecan verici bir adıma işaret ediyor." diye ekledi.

* ABB Robotik küresel pazar araştırması, 2023

ABB daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin ~105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, değer katan yazılımımız tarafından tasarlanan ve yönetilen robotlar, Otonom Mobil Robotlar ve makine otomasyon çözümlerini kapsayan kapsamlı ve entegre bir portföye sahip tek şirkettir. Otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar her büyüklükteki ve sektördeki şirketin daha dirençli, esnek ve verimli olmasına yardımcı oluyoruz. ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, müşterileri geleceğin bağlantılı ve işbirliğine dayalı fabrikasına geçişte destekler. İş alanı, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp