ABB, dünyanın ilk orta gerilim, hız kontrollü motor konseptini yaratarak endüstrinin düşük karbonlu bir dünyaya katkısını kolaylaştırıyor

ABB, dünyanın ilk orta gerilim, hız kontrollü motor konseptini yaratarak endüstrinin düşük karbonlu bir dünyaya katkısını kolaylaştırıyor

  • Yeni konsept, tek bir enerji verimli pakette bir OG motoru için eksiksiz hız kontrolü sunar.
  • Dünyadaki elektriğin %10'u büyük motorlar tarafından harekete dönüştürüldüğü için yüksek gelişme potansiyeli var.
  • Çözüm, birçok sektörde pompalar, kompresörler, fanlar ve diğer uygulamalar için yüzde 40'a varan enerji tasarrufu sağlayacak.

ABB'nin OG Titanyum konsepti, dünyanın ilk orta gerilim (OG), hız kontrollü, 1-5 megavat (MW) aralığındaki endüstriyel motorudur. Bağlantı ve kontrol özelliklerini kolay belirlenebilir ve kurulabilir bir pakette bir araya getirmektedir. Hepsi bir arada konsept, günümüzde dünya elektriğinin %10'unu oluşturan OG motor tahrikli proseslere enerji verimliliğinin faydalarını getiriyor.

center

ABB Büyük Motorlar ve Jeneratörler Başkanı Heikki Vepsäläinen,"Hız kontrollü motorların enerji verimliliği önlemleri, alçak gerilim uygulamaları için küçük boyutlu motorlarda önemli bir ilgi görmüştür. Ancak büyük motorlar, ilk maliyet ve karmaşıklık nedeniyle halihazırda geride kaldı ve şu anda yalnızca yüzde 10-15'i bir sürücüye bağlı” diyor. "Ancak bu durum, tek bir pakette artırılmış kontrol, izleme ve bağlantı özelliklerine sahip uygun bir motorun kurulumunu uygun maliyetli ve kolay hale getiren yeni OG Titanyum konseptimizle değişecek. Mevcut doğrudan hatlı motorlar için doğru geliştirme çözümüdür. Enerji maliyetleri ve CO2 emisyonlarındaki potansiyel tasarruf ise çok büyüktür - eğer tüm kurulu gücü yenilersek, bu 1000'den fazla kömürle çalışan elektrik santralini devre dışı bırakmak gibi bir şey olacaktır."

Bu amaçla ABB, büyük bir motorun sürücüyle kurulumunda belirtilen başlıca engelleri ele almak için OG Titanyum konseptini geliştirmiştir. Bunlar sadece ayrı bir sürücünün ilk maliyetini değil, aynı zamanda sermaye maliyetini katlayan ve özellikle alanın önemli olduğu mevcut sahalarda kurulumun karmaşıklığını artıran ilgili elektrik evi (e-house), transformatörler, şalt ve kablolamayı da içerir. Bu tasarrufların yanı sıra sağlayacağı enerji verimliliği sayesinde OPEX tasarrufu da sağlayacaktır.

Yeni nesil konsept, enerji verimliliği, kontrol edilebilirlik ve bağlanabilirliği tek bir pakette birleştiren bir çözüm oluşturmak için ABB'nin 140 yıllık motor tasarımı ve 50 yıllık sürücü teknolojisi deneyimi üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca, mevcut sistemlere sorunsuz bir şekilde entegre olabilmesi için analitik ve bağlanabilirlik özelliklerinin yanı sıra süreç izleme ve optimizasyon için yazılım kütüphaneleri ve arayüzler sağlayan dahili bir zekaya sahiptir.

OG Titanyum motorlar, tipik uygulamalar olarak pompalar, kompresörler ve fanlarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır; bu sayede enerji tüketimini yüzde 40'a kadar azaltabilir, üretkenliği artırabilir ve arıza süresini en aza indirebilir. Enerji ve yenilenebilir enerji, proses, madencilik, çimento ve su dahil olmak üzere geniş bir sektör yelpazesinde kullanılacaklardır.

Heikki Vepsäläinen son olarak şuna dikkat çekiyor: "Bu yeni nesil motor konsepti, teknik ilerlemenin ötesinde, düşük karbonlu bir dünyada üretkenliğe yönelik önemli bir adımı temsil ediyor. ABB'yi büyük, sabit hızlı motorları teker teker tamamen elektrik kontrollü motorlara dönüştürmeyi destekleme yolunda ilerletiyor."

ABB daha sürdürülebilir ve kaynak açısından verimli bir gelecek için elektrifikasyon ve otomasyon çözümleri sunan bir teknoloji lideridir. Şirketin çözümleri, üretim, hareket, enerjilendirme ve işletimi optimize etmek üzere mühendislik bilgisini ve yazılımı birbirine bağlar. 130 yılı aşkın mükemmellik üzerine inşa edilen ABB'nin ~105.000 çalışanı, endüstriyel dönüşümü hızlandıran inovasyonları üretmeye devam ediyor. www.abb.com

ABB Motion, motorlar ve sürücüler alanında küresel bir liderdir. Daha üretken ve sürdürülebilir bir geleceği hızlandırmanın merkezinde yer almaktadır. Müşteriler, endüstriler ve toplumlar için enerji verimli, karbondan arındırıcı ve döngüsel çözümlere katkıda bulunmak için yenilikler yapıyor ve teknolojinin sınırlarını zorluyoruz. Dijital olarak etkinleştirilmiş sürücülerimiz, motorlarımız ve hizmetlerimizle müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı daha iyi performans, güvenlik ve güvenilirlik elde etmeleri için destekliyoruz. Tüm endüstriyel segmentlerde geniş bir uygulama yelpazesi için motor tahrikli çözümler sunuyoruz. Elektrikli güç aktarma organlarında 140 yılı aşkın alan uzmanlığımıza dayanarak, 100 ülkede 22.000'den fazla çalışanımız her gün öğreniyor ve gelişiyor. go.abb/motion

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp