ABB Çinli King Long şirketiyle birlikte dünyanın en hızlı flaş şarjına sahip e-otobüsünü geliştiriyor

Saniyeler içinde şarj olan e-otobüs gün boyu yol alabiliyor

ABB ve King Long Motor Group akülü-elektrikli toplu taşımada Çin'deki patlayan pazar için dünyanın en hızlı flaş şarjına sahip e-otobüsünü geliştirmek üzere anlaşma imzaladılar.

E-otobüs ABB'nin TOSA flaş şarj sistemine sahip olacak. Bu sistemde akü yolcular inip binerken saniyeler içinde tamamen dolduruluyor; yeniden dolum yapmak için her birkaç saatte aracı hizmet dışına almaya veya şarjlı başka bir otobüs hazır bulundurmaya gerek kalmıyor ve böylece filonun boyutu minimuma iniyor.

Ortaklar aracı müşterilere tanıtmak için Çin'de bir pilot proje geliştirmekteler. King Long e-otobüsü tasarlayacak ve aracın montajını yapacak, ABB de yol kenarı besleme istasyonu, enerji transfer sistemi ve taşıt üzeri akü şarjöründen oluşan TOSA flaş şarj çözümünü sağlayacak.

Hızlı şarj çözümü maliyetli havai hatlar gerektirmiyor. Toplu taşıma firmalarına uygun maliyetli ve çevre dostu, emisyonsuz, gürültüsüz e-otobüslerle hizmet sunma olanağı veriyor.

ABB Güç Şebekeleri Şebeke Entegrasyonu işkolu Yönetim Müdürü Niklas Persson'un ifadesine göre, "Havai kolun bağlanmasının ve akü şarjının başlamasının bir saniyeden az sürdüğü TOSA sistemi, akü şarj işlemine getirdiği hız ve esneklikle, yüksek kapasiteli ve sık kullanılan yollar için ideal çözüm."

Çin, kentsel kirlenmeyi ve petrol ithalatına bağımlılığı azaltmak için izlediği, toplu taşımada elektrifikasyonu önceleyen devlet politikası sayesinde dünyanın en büyük e-otobüs pazarı haline geldi. King Long Motors Çin'deki ve dünyadaki en büyük otobüs ve yolcu taşıtı üreticilerinden biri. Şirket başta Asya, Latin Amerika, Afrika ve Ortadoğu'ya olmak üzere dünya genelinde büyük satışlar yapıyor.

ABB'nin TOSA sistemi İsviçre Cenevre'de daha önceden kurulmuş olan bir e-otobüs teknolojisi. TOSA ile 500.000 kilometreden fazla yol alındı, milyonlarca yolcu taşındı ve karbon diyoksit emisyonunda 1000 tonun üzerinde azalma sağlandı. Sistemin ayrıca, 2019 Eylülünde Fransa Nantes'ta, 20 e-otobüste işletilmeye başlaması da planlanmış durumda.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle, müşteri odaklı ve dünya çapında öncü dört işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar:

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp