ABB, dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliğini İngiltere şebekesine bağlayacak en büyük sözleşmelerinden birini kazandı

  • Açık deniz rüzgar santrallerini bağlamak için daha az çevresel alan kaplayan, yüksek gerilim  doğru akım (HVDC) teknolojisinin İngiltere’de ilk kullanımı
  • Dogger Bank açık deniz rüzgar çiftlikleri 4.5 milyon evi besleyecek
  • İngiltere’nin toplam tahmini elektrik üretiminin % 5’ine eşdeğer mevcut rüzgar offshore kapasitesini 3,6 GW artıracak

ABB, Kuzey Denizi'nin Dogger Bank bölgesindeki dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliklerini İngiltere iletim ağına bağlayacak yüksek gerilim doğru akım (HVDC) Light® dönüştürücü sistemlerini tedarik etmek üzere Norveç’in Equinor ve ve İngiltere’nin SSE Renewables enerji şirketleri tarafından seçildi.

HVDC teknolojisinin İngiltere’nin açık deniz rüzgar pazarında ilk kez kullanılmasında ABB, güç piyasasında en düşük kayıplı en kompakt tasarıma sahip, en küçük çevresel ayak izlerinden birine sahip teknolojiyi tedarik edecek. ABB, HVDC Light® dönüştürücü sistemlerini tedarik ederken, Aibel iki HVDC denizaşırı dönüştürücü platformu sunacak. 2016 yılında, ABB ve Aibel, offshore rüzgar bağlantılarının tasarımı, mühendisliği ve optimizasyonu konusundaki ortaklıklarını açıklamıştı.  

ABB Güç Şebekeleri Başkanı Claudio Facchin, “Simgesel önemde Dogger Bank projesi için SSE Renewables ve Equinor'dan yapılan sözleşmeleri kazanmak, ABB’nin yenilikçi offshore rüzgar teknolojisi ve uzmanlığının altını çiziyor. Ayrıca, ABB Güç Şebekeleri’nin hem tasarım optimizasyonu hem de iş modeli düzeyinde müşteri odaklı başarısını vurgulamaktadır ”dedi. “ABB öncü teknolojilerle sürdürülebilir çözümler sunmaya kararlıdır ve Dogger Bank projesinde açık deniz rüzgârını rekabetçi hale getirmeye yardımcı oluyoruz ve böylece daha güçlü, daha akıllı ve daha yeşil bir ızgaraya katkıda bulunuyoruz.”

SSE Renewables'in Capital Projects Direktörü Paul Cooley, “Dogger Bank gerçekten dünyada öncü bir projedir, ve İngiltere'nin 2050’de net sıfır hedefine ulaşmasına yardımcı olacak düşük karbonlu enerji üretiminde çığır açan bu teknolojiyle yeni sınırları zorluyor. Aibel ve ABB'nin proje ortağı olarak atanması, projemizin başarılı bir şekilde teslimini destekleyecek en yeni şebeke çözümü teknolojisinin kullanılmasını sağlayacaktır.”  

Equinor'un Dogger Bank Başkan Yardımcısı Halfdan Brustad şunları söyledi: “Kıyıdan uzak mesafedeki açık deniz rüzgar santralleri için rekabetçi bir çözüm sağlayan çığır açıcı HVDC teknoloji çözümü Dogger Bank için önemli bir kilometre taşıdır. Bu, Birleşik Krallık'ta yeni pazarlar ve fırsatlar açan ilk açık deniz HVDC çözümü olacaktır. Aibel ve ABB'nin atanması, Dogger Bank’in başarıyla tamamlanması için en iyi uzmanlığı beraberinde getiren sektörler arası işbirliğini göstermektedir.”  

Dogger Bank'ın gelişimi üç rüzgar çiftliği projesinden oluşuyor - Creyke Beck A ve B ve Teesside A.  İngiltere hükümetinin 2030'a kadar elektriğinin üçte birini açık deniz rüzgarından sağlamak yolundaki hedeflerine önemli katkı sunacak. Creyke Beck A ve Creyke Beck B sözleşmelerini ABB kazanmış bulunuyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'na (IEA) göre, küresel açık deniz rüzgar kapasitesi 2040'a kadar 15 kat artabilir ve yaklaşık 1 trilyon$  kümülatif yatırım çekebilir. Bu, rekabet gücünün artması, destekleyici hükümet politikaları ve bazı kayda değer teknolojik gelişmelerden kaynaklanmaktadır.  

Ticari HVDC teknolojisi, ABB öncülüğünde 60 yıldan fazla bir süre önce geliştirilmiştir. Yüksek verimlilikte ve daha düşük elektrik kayıpları ile büyük miktarda elektrik iletmek için alternatif akıma (AC) oldukça etkili bir alternatiftir. HVDC, farklı gerilim ve frekanslarda çalışan şebekeler arasında güvenli ve istikrarlı güç iletimine katkıda bulunur. Bu, teknolojiyi birçok önemli güç uygulaması için uygun kılar, yenilenebilir enerjinin açık deniz rüzgar santrallerinden entegrasyonunu ve alternatif akım (AC)  ağlarıyla ara bağlantıların kurulmasını sağlar.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB'nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 147.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp