ABB AC tipi elektrikli araç (EA) şarj çözümü ile herkes için e-mobilite

Dijital teknolojilerin öncüsü ABB Elektrifikasyon, Mission to Zero konseptinin önemli bir bileşenini oluşturan akıllı şehirler için sürdürülebilir ulaşım çözümleriyle e-mobilite portföyünün en son halkasını piyasaya sürüyor.

Uzun yıllar boyunca endüstri analistleri, 2020 yılını elektrikli araçların (EA) benimsenmesinde kritik eşik olarak görüyordu. Küresel EA pazar payının 2020*'de en az yüzde 3’e ve 2040**'a kadar da yüzde 50'nin üzerine çıkacağı tahmin ediliyordu.

Sürdürülebilir ulaşım çözümlerinde küresel lider olan ABB, yeni Terra AC duvar tipi şarj ünitesinin piyasaya sürülmesiyle önümüzdeki on yıl içinde bu e-mobilite devrimini ileriye taşımak adına önemli bir adım daha attı.

Duvar tipi şarj ünitesi, ev ve işyerleri için sadece kaliteli ve ekonomik bağlantılı şarj talebini karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda gün geçtikçe sayıları artan, kendi güçlerini kullanmak ve tüketimlerini yönetmek isteyen yenilenebilir enerji kullanıcılarını da destekliyor.

Yeni Terra AC duvar tipi şarj ünitesi, dünya çapında ev ve binaların elektrik sistemleri ile uyumluluk sağlamak adına 22kW'a kadar çeşitlerde mevcut. ABB Elektrifikasyon’un akıllı şehirler için hayata geçirdiği herkes için sıfır emisyonlu bir gerçeklik vizyonu olan Mission to Zero’yu destekleyen güvenli, akıllı ve sürdürülebilir bir şarj çözümü sunuyor.

Önümüzdeki aylarda Avrupa dahil belirli pazarlarda piyasaya çıkacak ve Mayıs 2020'ye kadar tüm dünyada satışa sunulacak. AC duvar tipi şarj ünitesi, ABB ortak ağı üzerinden sipariş edilebilir.

ABB’nin E-mobilite Altyapı Çözümleri Global İşletme başkanı Frank Muehlon şöyle açıklıyor: “Kentleşme, dijitalleşme ve sanayileşme eğilimlerinin hepsi, seyahat şeklimizde önemli bir değişim gerektiriyordu. Halihazırda DC hızlı şarj pazarına liderlik ediyoruz. Evlerde ve işyerlerinde gecelik veya daha uzun süreli şarj için oyunun kurallarını değiştirecek bir AC çözümü geliştirmek üzere kapsamlı deneyimlerimize olan ihtiyacı fark ettik.

“Terra AC duvar tipi şarj ünitesi tam olarak bunu temsil ediyor; kurulumu ve kullanımı kolay, günümüz tüketicilerinin dijital yaşam tarzı ile sorunsuz bir şekilde bütünleşerek enerji kullanımlarını verimli bir şekilde yönetmelerine ve bugün ve gelecek nesiller için daha yeşil bir topluma katkıda bulunmalarına olanak sağlayacak.”

Terra AC duvar tipi şarj ünitesi, özel bir uygulama aracılığıyla veya bulut üzerinden uzaktan yapılandırma ve yazılım güncellemeleri sağlayan, çok fazla esneklik sunan ve yerinde müdahale ihtiyacını en aza indiren, çalışma süresini ve verimliliği en üst düzeye çıkaran bağlanabilirlik özelliğinden yararlanıyor.

Bu arada, her şarj cihazı, gelişmiş bina yönetimi özelliklerine izin veren akıllı bina enerji yönetim sistemleriyle entegre edilebilen yüksek doğrulukta gelir sınıfı bir enerji sayacı ile donatıldı. Bu, ev ve işyeri sahiplerinin, şarj gücünü ve maliyet verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için varlıkların gücünü gerektiği gibi ayarlamasını sağlıyor.

Terra AC duvar tipi şarj ünitesinin diğer faydaları şunlardır:

Yüksek değerli kalite

  • Wifi, Bluetooth ve Ethernet dahil çok çeşitli bağlantı seçenekleri
  • Yerden kazandıran tasarım, arka arkaya iki şarj cihazının bir duvara veya kaideye sorunsuz montajını sağlar. 
  • Birden fazla konektöre sahip Terra AC duvar tipi şarj ünitesi, EA'ların çoğuyla uyumludur.
  • Zorlu hava şartlarında toza ve suya dayanıklılık, çalışma süresini ve ürün ömrünü artırır.

Geleceğe dönük esneklik

  • Kullanıcı uygulaması üzerinden güncellenen basit yazılımlarla geleceğe hazır.
  • RFID veya uygulama aracılığıyla basitleştirilmiş kimlik doğrulaması, genel kullanıma yönelik uygulamalar için esneklik sağlar.
  • ABB’nin tamamlayıcı bina otomasyon çözümleri ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir

Güvenlik ve koruma

  • En yüksek standartları karşılamak için bağımsız üçüncü taraflarca değerlendirilmiş ve test edilmiştir.
  • Akım sınırlama koruması, istenmeyen açmalara izin vermeyen maksimum şarj gücü sağlar.
  • Entegre toprak hatası ve aşırı gerilim koruması hem kullanıcıyı hem de aracı korur.

Elektrikli araç altyapısında dünya lideri olan ABB, elektrikli araçlar, elektrikli ve hibrit otobüsler ile gemi ve demiryolları için eksiksiz şarj ve elektrifikasyon çözümleri sunan elektrikli araç altyapısında dünya lideridir. 2010 yılında EA şarj pazarına giren ABB, bugüne kadar 80'den fazla ülkede 13.000'den fazla DC hızlı şarj cihazı sattı. ABB geçtiğimiz günlerde sürdürülebilir taşımacılık çözümlerinin uluslararası olarak benimsenmesini desteklemedeki rolü nedeniyle 2019 Global E-mobilite Lideri ödülünü aldı.

Ocak 2018'den bu yana ABB, dünyanın ilk ve tek tamamen elektrikli motor yarışları serisi olan ABB FIA Formula E Şampiyonası'nın isim ortağı. Şampiyona, rekabetçi bir ortamda en son gelişmeleri sergileyerek e-mobilite teknolojisinin ilerlemesine yardımcı oluyor.

* LMC Global Hafif Araç Satış güncellemesi 2019

**BNEF’in Elektrikli Araç Hedefleri 2019

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) dijital endüstriler için kapsamlı sunumları olan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneği ile ABB, dünya çapında öncü ve müşteri odaklı dört iş koluyla bugün dijital endüstrilerin lideridir: Bunlar, ABB AbilityTM dijital platformuyla birlikte desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, ile Robotik ve İmalat Otomasyonu işletmeleridir. ABB’nin piyasada öncü Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 144.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. www.abb.com

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp