ABB PixelPaint prestijli IERA İnovasyon ve Girişimcilik Ödülünü kazandı

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) ile Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından inovasyon ve çevreye sağladığı önemli faydaları olan robotik bir boyama çözümü olarak ödüllendirildi.

ABB'nin otomotiv endüstrisi için geliştirdiği PixelPaint robotik çözümü aşırı püskürtmesiz teknolojisi, Yenilikçi Robot ve Otomasyon Teknolojisinin Ticarileştirilmesinde Üstün Başarıları nedeniyle bu yılki (IERA) Yenilik ve Girişimcilik Ödülü'nü kazandı.

2020'de piyasaya sürülen PixelPaint, yüksek çözünürlüklü iki tonlu veya kişiye özel tasarımları tek geçişte bir araba gövdesine doğrudan uygulamak için mürekkep püskürtmeli kafa teknolojisini kullanır. Ayrıca üreticilerin kişiye özel boya işlerine yönelik artan talebi kolayca karşılamasını sağlar ve gereksiz aşırı püskürtmeleri ortadan kaldırır.

ABB Robotik Otomotiv OEM İş Kolu Yöneticisi Joerg Reger ‘’ PixelPaint çözümümüzün, müşterilerimizin daha kişiye özel tasarım için tüketici taleplerine yanıt vermesine yardımcı olan yenilikçi, sürdürülebilir teknolojisiyle tanınmasından çok memnunuz. PixelPaint ile boyanın yüzde 100'ü artık kişiye özel boyama işleri için kullanılan önceki yönteme kıyasla yarı sürede ve çok daha iyi bir yüzey kalitesiyle uygulanabiliyor. Müşterilerimiz için bu, kendi müşteri ihtiyaçlarını karşılarken, azaltılmış boya tüketimi, artırılmış verimlilik ve azaltılmış VOC ve CO2 emisyonları yoluyla iyileştirilmiş çevresel performans yoluyla yılda milyonlarca dolar tasarruf etmenin üçlü bonusunu sağlıyor.” dedi.

Geleneksel olarak, araç üzerine iki tonlu veya kişiye özel bir tasarım uygulamak, aracın bir kez ilk kat için ve ardından alanlar maskelendikten sonra ikinci renk için iki kez bir boyama hattından geçirilmesini gerektiriyordu. Tipik olarak, araç üstünün maskelenmesi için vardiya başına yaklaşık 10 ila 20 operatör gerekirken, ikinci renk uygulandıktan sonra üstyapının maskesini kaldırmak için ise ayrıca ilave iki operatör de gerekliydi.

Püskürtüldüğünde boyanın yalnızca yüzde 70 ila 80'inin kaporta yüzeyine uygulanmasıyla, atık seviyeleri önemli hale geldi, geri dönüşüm yoluyla maliyetleri arttı ve her seferinde ek boya satın alınmak zorunda kaldı.

Yüksek DPI mürekkep püskürtme kafası, boya robotu (IRB 5500), dozaj kontrol paketi ve iki tonlu ve dekoratif boyama uygulamaları için RobotStudio® programlama yazılımından oluşan PixelPaint, bu sorunların üstesinden gelerek kişiye özel boya işleri için daha hızlı, yüksek doğrulukta ve daha sürdürülebilir bir çözüm sunar.

İyileştirilmiş verimlilik, esneklik ve çevresel performansı bir araya getirebilme yeteneği ile , jürinin bu ödülü PixelPaint'e verme kararında önemli bir faktör oldu.

Jüri Başkanı Rob Ambrose, “Jüri, ABB'nin PixelPaint teknolojisini 17. IERA Ödülü ile onurlandırmaktan memnuniyet duyuyor. Otomatik araç boyama uygulamaları için yenilikçi çözüm, çevre sağlığını korumak için daha fazla esneklik ve kişisel özelleştirmeyi azaltılmış boya israfıyla birleştiriyor." dedi.

IERA Ödülü, değer yaratan fikirleri olan yenilikçi firma ve bu fikirleri birinci sınıf ürünlere sevk eden girişimcilerin başarılarını vurgular ve onurlandırır. IEEE Robotik ve Otomasyon Derneği (IEEE/RAS) ve IFR, robotik alanında bilim ve endüstri arasında daha güçlü işbirliğini teşvik etme kararlılıklarının altını çizerek ödüle ortaklaşa sponsorluk ediyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp