ABB, cinsiyet eşitliği ebeveyn izni programını tanıttı

ABB, daha çeşitli ve kapsayıcı bir kültürü teşvik etme çabalarının bir parçası olarak, küresel organizasyon genelinde birincil bakıcılar için 12 hafta ve ikinci bakıcılar için 4 hafta ücretli izin veren cinsiyetten bağımsız bir küresel ebeveyn izni programı başlatacak.

ABB, ebeveynlere yeni doğan bebeklerine daha fazla zaman ayırma ve kariyer ile aile sorumluluklarını dengeleme fırsatı veren yeni programını tanıtacak. Program kapsamında dünya çapında çocuk sahibi olan, eşi çocuk sahibi olan veya evlat edinen veya taşıyıcı annelik yoluyla ebeveyn olan her ABB çalışanı ücretli ebeveyn izni alma hakkına sahip olacak.

Küresel ebeveyn izni programı, ABB'nin 2020 sonbaharında başlatılan “Küresel Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Stratejisi 2030”un bir parçası. ABB’nin D&I stratejisi, cinsiyet, yetenek, yaş, etnik köken, cinsel yönelim vb. bakılmaksızın herkesin eşit muamele görmesini sağlamayı hedefliyor.

İnsan Kaynakları Başkanı Carolina Granat, “Bir çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürü oluşturmak, teşvik etmek ABB için bir önceliktir. Bunun inovasyon ve daha iyi karar verme için bir temel teşkil ettiğine inanıyoruz” dedi. "ABB'de cinsiyet eşitliğini ve çeşitliliği destekliyoruz ve her ailenin benzersiz olduğunu anlıyoruz. Küresel ebeveyn izni, çalışanlarımızı yeni ebeveynler olarak desteklemek için ABB genelinde geçerli olacaktır. Bu, çocuklarının yaşamına sağlıklı bir başlangıç ​​yapmalarına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda çalışan ebeveynlerin kendi refahlarını da destekleyecektir.”

Yeni doğan veya 3 yaşından küçük yeni evlat edinilen küçük çocuğun bakımı için birincil ve sürekli sorumluluk verilen her çalışana, doğum veya evlat edinmeyi takiben 12 hafta ücretli izin verilecek. Her ikincil bakıcıya 4 haftalık ücretli ebeveyn izni verilecek. İzin, bebeğin doğumunun veya evlat edinilmesinin ilk yılı içinde herhangi bir zamanda kullanılabilecek. İznin sonunda, çalışanın önceki işiyle aynı veya daha iyi statüye, şartlara ve koşullara sahip benzer bir işe geri dönme hakkı garanti ediliyor.

Küresel ebeveyn izni programı, yerel yasa ve yönetmeliklere tabi olarak ve çalışan temsilcilerinin önceden katılımına tabi olarak, yerel yönetimin liderliğinde ülke bazında uygulanarak 1 Ocak 2022'ye kadar yürürlüğe girecek. Uygulama her ülkede yerel koşullara bağlı olarak hayata geçmeye başlayacak. Yerel regülasyonların ABB tarafından sunulan avantajlardan daha iyi şartlar sunması durumunda, yerel yasalar geçerli kabul edilecektir.

2030 sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası olarak, tedarikçilerimizle birlikte ve toplumlarımızda sosyal ilerlemeyi sürdürmeye kararlıyız. ABB bünyesinde, çalışanlarımızın başarılı olabileceği ve gelişebileceği güvenli, adil, eşitlikçi ve kapsayıcı çalışma ortamları yaratıyoruz. Kapsamlı bir çeşitlilik ve kapsayıcılık çerçevemiz var ve 2030 yılına kadar üst düzey yönetim rollerindeki kadın sayısını ikiye katlayarak yüzde 25'e çıkaracağız.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp