Lojistik sektörü, pandemi sonrasında robotik otomasyonu hızlandırıyor

  • ABB’nin teknik incelemesi, işgücü eksiklikleri ile çok kanallı dağıtım ve e-ticaretin büyümesi dahil olmak üzere COVID-19 tarafından hızlandırılan zorluklar ve fırsatların karşılanmasında robotik ve otomasyonun rolünü vurgulamaktadır
  • 10 lojistik ve nakliye şirketinden dokuzu operasyonlarının pandemiden olumsuz etkilendiğini belirtiyor
  • ABB, esnek otomasyonla lojistik operasyonel dayanıklılığı artırmak için dört temel otomasyon çözümü sunar: ürün toplama, paletleme, robotik depolama ile geri alma sistemleri ve sıralama

ABB bugün, lojistik endüstrisinin geleceğine ilişkin "Yeni norm: COVID-19 robotik otomasyona geçişi nasıl hızlandırdı" başlıklı tanıtım belgesini yayınladı ve pandeminin lojistik endüstrisinde robotik ve otomasyona yatırımı nasıl yönlendirdiğini ayrıntılarıyla açıkladı.Pandemi, işgücü sıkıntısı, çok kanallı dağıtımın büyümesi ve e-ticaretin yükselişi gibi uzun vadeli endüstri trendlerini hızlandırıyor. Bu makale, COVID-19 sonrası dönemde lojistik sektörü ile sektörü etkileyen trendlere bakıyor ve şirketlerin daha esnek olmak için robotik ve otomasyonla operasyonlarının esnekliğini nasıl artırabilecekleri konularında rehberlik sağlıyor.

Rapor, ABB tarafından lojistik ve taşımacılık şirketleri hakkında yürütülen küresel bir anketin ardından hazırlandı ve ankete katılanların yüzde 91,5'i operasyonlarının COVID-19'dan etkilendiğini belirtti. Pandemi 2020'nin başlarında başladığında, şirketler aniden bir sorunla uğraşmak zorunda kaldılar. Online sipariş ve eve teslimatlardaki çarpıcı patlamanın neden olduğu çeşitli mallara yönelik artan talep. Aynı zamanda, işletmeler, kendi kendine izolasyon ve sosyal mesafe önlemleri gibi faktörlerin neden olduğu personel devamsızlıklarını telafi etmek zorunda kaldı. Sonuç olarak, şirketler giderek robotik ve otomasyona yönelerek süreçlerini bu duruma göre ayarlamak zorunda kaldılar.  

ABB Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Tüketici Segmentleri ve Hizmet Robotları Genel Müdürü Marc Segura "Rapor, robotik otomasyonun hızlanmasına neden olan lojistik endüstrisindeki derin değişimlerin altını çiziyor. Lojistik müşterileri, robotik ve otomasyon çözümlerini benimsemenin işlerine gerçek değer katabileceğini, değişen tüketici ve pazarla tanışmalarını sağlayarak işlerine gerçek değer katabileceğini fark ediyor. Pazardaki talepler, hızlı bir şekilde çalışan güvenliği ile iş gücünü enfeksiyon riskinden korumak ve daha riskli işleri otomatikleştirmek açısından rol oynamaktadır. Modüler çözümlerimiz gelişmiş performans sağlamak için teknolojilerimizi sorunsuz bir şekilde entegre ediyor. Tesisler ve coğrafyalar arasında kolayca tekrarlanabiliyor."  

COVID-19 pandemisinden önce bile, artan sayıda tüketici mal satın almak için internete akın ettiğinden hem perakende hem de lojistik sektörleri geleneksel mağaza tabanlı alışverişten uzaklaşıyordu. AB'de internet satışları Nisan arasında yüzde 30 arttı 2019 ve Nisan 2020'de ABD, Birleşik Krallık ve Çin'de benzer büyüme oranları ile robotik dahil olmak üzere depo otomasyonu için artan bir taleple sonuçlanmıştır. Depo otomasyonuna yapılan yatırımların yıllık yüzde 12,6'lık bir bileşik büyüme oranında (CAGR) artması bekleniyor. 2023, yüzde 98,7'lik bir CAGR'ye dikkat çekerek, parça toplayan robotlara son derece güçlü bir taleple birlikte, küresel ticaret politikalarındaki değişimler, kişiselleştirilmiş ürünlere yönelik tüketici talebinin değişen doğası ve bir sonraki, hatta aynı gün teslimat beklentisi, ileri görüşlü operatörleri yaklaşımlarını yeniden düşünmeye yönlendiriyordu.  

Yeni ABB teknik raporu, robotik ve otomasyonun işletmelerin iş güçlerini desteklemelerine, verimliliği artırmalarına, çok kanallı dağıtıma geçişi yönetmelerine ve e-ticaretin büyümesinden yararlanmalarına nasıl yardımcı olabileceğini vurguluyor. ABB'nin modüler çözümleri, ilgili teknolojileri sorunsuz bir şekilde entegre eder ve ürün toplama, paletleme, palet boşaltma, yeniden paletleme, robotik depolama ve geri alma sistemleri, tekilleştirme ve ayırma vb. kilit alanlarda iyileştirilmiş bir performans sağlar. Bu, lojistik sektöründeki şirketlerin operasyonlarının verimliliğini, esnekliğini ve üretkenliğini geliştirmelerine yardımcı olur. İşletmelerin robotik ve otomasyonu başarılı bir şekilde benimsemeleri için beş adım ve otomasyonu operasyonlarına etkin bir şekilde dahil eden işletmelerin örnek olaylarını içeriyor.

ABB'nin 7 Ekim Perşembe günü gerçekleştireceği sanal PackLog.Now zirvesinde, paketleme ve lojistik sektöründeki müşterilerinde katıldığı, endüstrinin karşı karşıya olduğu trendler ve zorluklar ile robotik ve otomasyonun sunduğu çözümler tartışılacak. Endüstri liderleri temel zorluklar hakkında konuşacaklar. Katılımcılar ise robotik otomasyon teknolojilerinin paketleme ve lojistik endüstrisindeki bu sorunlara nasıl karşı koyabileceğini ABB uzmanlarıyla tartışma şansına sahip olacaklar.  

ABB PackLog.Now zirvesine buradan kaydolun.

Teknik Raporu ( White Paper ) indirmek için buraya tıklayın.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp