FlexLoader™ M ailesi, parça besleme gereken uygulamalarda modülerliğin gücünü getiriyor

FlexLoader™ M ailesi, parça besleme gereken uygulamalarda modülerliğin gücünü getiriyor

  • Standartlaştırılmış modüllere sahip akıllı robotik takım tezgahı besleme hücreleri, gelecekteki değişen ihtiyaçları karşılamak için kolay genişleme imkanları sunar
  • Çeşitli gereksinimleri karşılama esnekliği sayesinde, yeni iş parçaları dakikalar içinde kullanıma sunulabilir
  • Kolay görüntü işleme tabanlı programlama, uzmanlık becerilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve makine kullanımını artırır

ABB, metal endüstrisi için, esnekliği ve makine kullanımını en üst düzeye çıkarırken, öngörülemeyen üretim durmalarından kaynaklanan verimlilik kaybını en aza indirmeyi amaçlayan yeni bir modüler makine besleme uygulama hücreleri ailesini piyasaya sürdü. Altı farklı versiyona sahip FlexLoader™ M ailesi, çeşitli yükleme ve boşaltma imkanları sunarken, işlenen iş parçalarının boyutuna, şekline ve miktarına bağlı olarak, değişen miktarlarda çok sayıda farklı ürün üreten dökümhaneler ve basınçlı döküm işlemleri gibi uygulamalar için bu çözümü ideal hale getirir.

ABB Robotik Genel Endüstri İş kolu Genel Müdürü Andrea Cassoni, "Müşteriler artık daha fazla çeşit ve daha kısa teslimat süreleri talep ettiğinden, metal üreticilerinin hızlı yanıt verebilen ve fazla çeşit, düşük hacimli ile parti boyutunda tek üretim elde etme esnekliği sunan bir üretim sürecine sahip olmaları gerekiyor. FlexLoader M, çok çeşitli üretim taleplerinin üstesinden gelmek için gereken esnekliği sunan tek bir birleşik takım tezgahı besleme platformu sağlayarak bu hareketi hızlandırıyor ve aynı zamanda geleneksel olarak üretim değişiklikleri ile ilişkili zaman, maliyet ve duruşları da ortadan kaldırarak verimliliği artırıyor." diyor.

Lansman, Tepsi ve Konveyör çeşitleriyle başlıyor. Önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek farklı varyantlar da vardır. FlexLoader M Konveyör, karmaşık şekillere sahip iş parçalarının kolay yüklenmesini sağlamak için basit ama güçlü bir görüntü işleme sistemi kullanır ve bu çözüm çeşitli iş parçalarını işleme esnekliği sağlar. Tek hücreli FlexLoader M Tray, kolay makine besleme sunan bir çekmece çözümüdür. Neredeyse her yere yerleştirilmesine izin veren minimum ayak izi ile küp, silindir, plaka ve boru gibi değişken şekillere sahip çeşitli iş parçalarını taşımak için idealdir.  

Standartlaştırılmış değiştirilebilir modüllere sahip FlexLoader™ M, torna tezgahları, frezeler, CNC ve işleme merkezleri dahil olmak üzere çok çeşitli makine besleme uygulamaları için esnek ve genişletilebilir bir çözüm sunar. Aynı makinenin, gereksinimler değiştikçe besleme modüllerini içeri ve dışarı değiş tokuş edebilme yeteneği, kilit bir avantajdır. FlexLoader M'nin modüler olması, kurulum ve devreye alma için ortalama bir ila iki gün gerekli olduğundan yükseltme ve ölçek büyütmeyi kolaylaştırır.

FlexLoader M, üreticilerin daha az zamanda daha fazla iş parçası üreten basit bir otomatik çözüm talebini karşılar. FlexLoader M robot hücreleri son derece kullanıcı dostudur ve özel robotik uzmanlığı olmadan bile programlanabilmesi hızlıdır. Akıllı bir sihirbaz yeni iş parçalarının programlanmasını sağlar. Görsel programlama uzmanlığı gerektirmeden beş dakikadan daha kısa bir sürede programlanmış parçalar arasında geçiş bir dakikadan daha kısa sürede mümkün olup, "Tek Parti Boyutu" üretimini gerçeğe dönüştürür. Programlama yazılımının basitliği, yarım günden daha kısa sürede tamamlanacak tam operatör eğitiminin mümkün olduğu anlamına gelir ve bu sayede hücrenin devreye alınması için gereken süre daha da azaltılabilecektir.  

FlexLoader M, tek bir operatörün aynı anda 10 hücreyi idare edebilmesiyle, makine besleme süreçleri için işçilik maliyetlerini yüzde 90'a kadar azaltabilir. Otomatikleştirilmiş bu system sayesinde, manuel olarak çalıştırılan makinelerde yüzde 40-60'a kıyasla, yüzde 97'nin üzerinde makine kullanımı sağlar.

Tüm varyantlar, iş parçasının konumunu tanımlayan ve robota, takım tezgahlarına ve hava temizleme istasyonları, parça işaretleme, çapak alma ve ölçüm sistemleri gibi diğer hücre ekipmanlarına komutlar veren uygulamaya bağlı olarak kamera veya 3D sensor içeren bir görüntü işleme sistemi ile donatılabilir. FlexLoader M ayrıca, operatörlerin robot sistemlerini izlemesine, sorun gidermesine ve optimize etmesine olanak tanıyan uzaktan izleme dahil olmak üzere veri tabanlı optimizasyon özelliklerini içerirken, görüntü yazılımı durum izleme, filo yönetimi, performans ve sipariş yönetimi gibi ek işlevler de sağlar.

FlexLoader M, ABB'nin güvenilir ve öngörülebilir çıktı sağlama konusunda itibar kazanmış olan mevcut FlexLoader hücre ailesinin yerini alacak. Daha yüksek takım tezgahı kullanımı ve insansız çalışma yoluyla ışıksız üretim fırsatı gibi avantajlar sunan FlexLoader hücreleri, kullanıcılara sürdürülebilir bir rekabet avantajı sağlarken çok daha hızlı bir yatırım getirisi sağlayabilme yeteneklerini kanıtlamıştır.

ABB'nin makine besleme çözümleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir.  go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp