ABB'nin yüksek güçlü batarya teknolojisi, madencilik operasyonlarının elektrifikasyona geçişinde önemli bir rol üstleniyor

ABB ve Hitachi Construction Machinery şirketleri, yüksek güçlü enerji depolama sistemleri kullanan sıfır emisyon ile çalışacak, elektrikli sabit damperli kamyon projeleri özelinde işbirliği yapıyor.

ABB ve Hitachi Construction Machinery şirketleri, özelleştirilmiş entegre enerji depolama sistemine sahip elektrikli sabit damperli kamyon geliştirmek için bir işbirliği anlaşması imzaladı. ABB'nin yenilikçi batarya teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte, kamyonların dizelden tam elektrikli işletime geçmesi sağlanacaktır. Elektrikli araç, ihtiyaç duyduğu gücü katenerden çekerken eş zamanlı olarak entegre enerji depolama sistemini de şarj ediyor.

ABB'nin yüksek güçlü ve uzun ömürlü enerji depolama sistemlerinin kullanılması, aracın boş ağırlığını azaltacak ve aracın ilk yatırım ve işletme maliyetlerini düşürecektir. Hareket halinde şarj olma kabiliyeti, aracın operasyonel verimliliğini ve üretkenliğini arttırırken şarj için durma gereksinimini ortadan kaldırır. Yokuş aşağı hareket ederken yapılan rejeneratif frenleme sayesinde mekanik enerji, kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülerek enerji depolama sisteminin yeniden şarj olması sağlanır ve aracın genel verimliliği arttırılmış olur.

Hitachi katanerli sert damperli kamyon
Hitachi katanerli sert damperli kamyon

ABB Motion Traction Bölümü Başkanı Edgar Keller, “Verimliliği artırmak ve maden operasyonlarının tamamen elektrikli araçlar ile yapılmasını hızlandırmak için kapsamlı endüstri uzmanlığını ve yenilikçi teknolojileri bir araya getiren Hitachi Construction Machinery ile işbirliği yapmaktan onur duyuyoruz” dedi. “Çözüm odaklı işbirliği oluşturarak maden operatörlerinin üretim ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabiliriz”.

Madencilik endüstrisinde, sera gazı emisyonlarını azaltmak için madencilik makinelerini elektrifikasyonu yönünde artan bir eğilim var. Maden operatörleri, elektrifikasyona geçişi teşvik etmek ve süreci hızlandırmak için teknoloji liderleri arıyor. Madencilik maliyetlerini azaltmak ve verimlilik artışı kazanmak için, verimli teknolojilerin kullanılması ile CO2 emisyonlarının sınırlandırılmasına paralel olarak rekabetçi kalmak ve aynı zamanda yüksek performansı sürdürmek en temel amaçtır.

Hitachi Construction Machinery Kıdemli Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Başkanı Sonosuke Ishii, “Her iki şirketin gücü ve bilgisi, bataryalı elektrikli damperli kamyonların erken gelişimini gerçekleştirmek için kullanılacak” dedi. “Ayrıca, ABB'nin enerji depolama çözümleri, statik şarjlı damperli kamyonlar için de kullanılabilir ve bu teknoloji, geleceğin yakıt hücreli elektrikli araçları için hazırdır. Her iki şirket de geleceğe odaklanarak gelişmeye devam edecek.”

Bu birliktelik, madencilik alanında karbon nötr bir geleceğe doğru enerji geçişini hızlandırmak için Hitachi Construction Machinery ve ABB tarafından Mart 2021'de imzalanan anlaşma sonrasındaki ilk işbirliğidir. İki şirket, madencilikte kullanılan ağır makinelerle ilişkili sera gazı (GHG) emisyonlarını azaltacak çözümler geliştirmek için güçlerini birleştirmeye devam edecekler.

ABB Traction, ulaşım için yenilikçi tahrik sistemi teknolojilerinin lider sağlayıcısı olup yeni araçlar ve güçlendirmeler için eksiksiz bir ana tahrik sistemi dönüştürücüsü, yardımcı tahrik sistemi dönüştürücüsüve enerji depolama sistemi çözümü yelpazesi sunuyor. Böylece, sistem operatörleri optimum performans, enerji verimliliği ve minimum işletme maliyeti için tasarlanıp özelleştirilmiş tahrik sistemi dönüştürme çözümlerinden yararlanıyor.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 110.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr  

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp