ABB ve TestInfra Sweden, kış koşullarında elektrikli araç (EA) çalışmasını test edecek

  • Elektrikli ulaşıma geçiş için Kuzey İsveç’i dünyanın önde gelen test bölgesi haline getirmek hedefleniyor.
  • Elektrikli araç sürücülerinin hem -40 hem de +30 ⁰C'de test edilen geleceğin güvenli, akıllı ve sürdürülebilir araçlarına sahip olmaları amaçlanıyor.
  • ABB, araçlara iki adet Terra HP şarj ünitesi (350 kW) ile güç sağlayacak.

Araç test endüstrisinin katılımcı kuruluşu olan SPGA'nın (Swedish Proving Ground Association-İsveç Deneme Alanı Birliği) arkasındaki ekip, bu yılın başlarında TestInfra Sweden AB'yi kurdu. TestInfra, test bölgesinde kış koşullarında elektrifikasyonu hızlandırarak Avrupa'da ve dünyada sürdürülebilir ulaşıma hızlı bir geçişi desteklemeyi amaçlıyor. İlk anlaşma, önümüzdeki kış aylarında test yapılmasını sağlamak üzere imzalandı. ABB, Terra yüksek güçlü şarj üniteleriyle şarj altyapısını sağlayacak.

ABB'nin İsveç'teki e-mobilite iş birimi başkanı Eva Kvist Östgren, “Test tesisleri içindeki şarj altyapısının en büyük tedarikçilerinden biriyiz ve bu kış halka açık yollarda son yol testleri için Terra HP şarj ünitelerimizi tedarik etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

center

Kuzey İsveç, hem araçlar hem de şarj altyapısı için sürdürülebilir bir ulaşım sektörüne yönelik küresel gelişmeyi hızlandırmak konusunda benzersiz fırsatlar sunuyor. Hem -40 hem de +30 ⁰C'de yeni nesil sağlam ve sürdürülebilir araçları test etmenin ve onaylamanın temelini oluşturuyor. Geçişin hızlı olması gerekiyor ve İsveç bu bağlamda önemli bir rol oynayabilir. TestInfra Sweden AB, Norrbotten ve Västerbotten'deki altyapıyı genişletmek için endüstri, akademi ve toplumla birlikte çalışmak istiyor.

TestInfra Sweden AB'nin başkanı Michael Lindeman “Birkaç yıl içinde bölgede test edilen hemen hemen tüm araçların, şarj edilebilir elektrikli araçlar olacağını tahmin ediyoruz. Testlerin çoğu tesislerimizde yapılacak, ancak nihai aşamalar halka açık yollarda gerçekleştirilecek ve test bölgesinde halka açık hızlı şarj ünitesi mevcut değil” diyor.

center

Bu girişim, batarya ve yakıt hücresi teknolojisine sahip araçlar için bilgi oluşturmak üzere benzersiz fırsatlar sunuyor. Norrbotten Bölgesindeki Vattenfall ve Luleå Teknoloji Üniversitesi, e-mobilitenin elektrik şebekesine hızlı entegrasyonunu sağlamak için birlikte çalışıyor.

Norrbotten Bölgesinden Nils-Olov Lindfors, "Endüstride ve onun elektrifikasyonunda meydana gelen her şeyle ilgili olarak, gelecekteki enerji sistemleri ve ilgili test ihtiyaçları hakkında bilgi oluşturmaya yönelik büyük bir ihtiyaç olduğunu görüyoruz" diyor.

Sürdürülebilir güç kaynağı için önemli bir konu da güç zirvelerini dengeleyebilmek adına yapılan şebekedeki dinamik yük dengelemesi. Vattenfall, halihazırda kapasite yetersizliği olan bölgelerde hızlı şarj için esnek bir bağlantı anlaşması sağlamak amacıyla Riksgränsen'de "Flex Connect" FoU projesini yürütüyor. E-mobilitenin yaygın olarak tanıtılması hem bir zorluk hem de yenilenebilir elektrik oranı giderek artan şebekelerde bir fırsat.

SPGA, yoğun saatlerde şebekeyi elektrikle desteklemek için park edilmiş elektrikli araçlar anlamına gelen “güç havuzu” gibi alternatifler aramakla ilgileniyor.

LTU Mühendislik Bilimleri ve Matematik Bölümü'nden Sarah Rönnberg: “Önümüzdeki kış, Vattenfall ile birlikte elektrikli araç şarj ünitelerinin şebeke üzerindeki etkisini incelemeye ve testlerimizde sonraki adımları planlamaya odaklanacağız. 2022-23 kışında, başlangıç noktası olarak halka açık şarj noktalarını kullanarak bataryaların elektrik şebekesini stabilize etmeye nasıl yardımcı olabileceğini de inceleyebilmeyi umuyoruz.”

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com.tr

ABB'nin Elektrifikasyon İş Kolu, 200'den fazla üretim tesisi ile 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren, elektrik ürünleri ve çözümlerinde küresel bir liderdir. 50.000'den fazla çalışanımız, kendilerini güvenli, akıllı ve sürdürülebilir elektrifikasyon çözümleri sunarak insanların yaşama, bağlantı kurma ve çalışma şeklini dönüştürmeye adamıştır. Teknolojik ve dijital inovasyonla farklılaşarak gelecekteki elektrifikasyon eğilimlerini şekillendirirken, müşterilerimiz için kamu hizmetleri, endüstri, binalar, altyapı ve mobilite genelinde operasyonel mükemmellik sayesinde olağanüstü bir deneyim sunuyoruz.

Daha fazla bilgi için Elektrifikasyon | ABB adresini ziyaret edin.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp