2021 Dördüncü Çeyrek Sonuçları

Güçlü talepler, artan kazançlar ve marj, sağlam bir nakit akışını destekledi

SIX Swiss Exchange İsviçre Borsası Kurallarının 53. Maddesi uyarınca Özel Duyuru

Q4 2021

 • Siparişler $8,3 milyar, +18%; karşılaştırılabilir1 +21%
 • Gelirler $7,6 milyar, +5%; karşılaştırılabilir +8%
 • Operasyonlardan elde edilen kar $2.975 milyon; marj %39,3
 • Operasyonel EBITA1 $988 milyon; marj1 %13,1
 • Temel hisse başı kazanç EPS $1,34; önceki yıla kıyasla $-0,04’ten yükseldi
 • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı $1.020 milyon; devam eden işletme faaliyetlerinde nakit akışı $1.033 milyon

TY 2021

 • Siparişler $31,9 milyar, +20%; karşılaştırılabilir1 +17%
 • Gelirler $28,9 milyar, +11%; karşılaştırılabilir +8%
 • Operasyonlardan elde edilen kar $5,718 milyon; marj %39,3
 • Operasyonel EBITA1 $4,122 milyon; marj1 %14,2
 • Temel hisse başı kazanç EPS $2,27; -7%2
 • İşletme faaliyetlerinden nakit akışı $3,330 milyon; devam eden işletme faaliyetlerinden nakit akışı $3,338 milyon
 • Hisse başına 0,82 CHF temettü teklifi, önceki yılda 0,80 CHF

1“Non-GAAP” hesapların mutabakatı için ekteki Q4 2021 Financial Information içinde yer alan “supplemental reconciliations and definitions” konusuna bakın.
2 EPS büyüme oranları, sınırsız miktarlar kullanılarak hesaplanır.
3 Sabit para birimi (portföy değişiklikleri için ayarlanmamış).
4 Bu rakam hem devam eden hem de durdurulan faaliyetlerin toplamını yansıtır.

Güçlü talepler, artan kârlılık, portföyümüzün konsolidasyonu ve güçlü bir nakit akışı ile 2021 güzel bir yıl oldu. 2022’ye güvenle bakıyoruz. 
Björn Rosengren, CEO

CEO’nun özeti

Dördüncü çeyrekte talepler önemli ölçüde arttı ve siparişler, bütün iş kolları, bölgeler genelinde ve birçok müşteri segmentinde gözlenen güçlü performansla yıllık %18 (%21 karşılaştırılabilir) oranında arttı. Başta dönemin sonuna doğru daha da yükselen proje teslimatları sayesinde ve işletmemizin bazı bölümlerindeki tedarik zinciri kesintilerine rağmen elde edilen %5’lik gelir artışı (%8 karşılaştırılabilir), beklenenden daha güçlü oldu. Tedarik zinciri kısıtlamalarının kısa vadede etkili olmasını bekliyoruz. Daha da önemlisi, olağan dışı herhangi bir sipariş iptali yaşamadık ve böylelikle yıllık %16 artışla (%21 karşılaştırılabilir) 16,6 milyar dolarlık yüksek düzeydeki biriken siparişler rahatlatılmış oldu.

Operasyonel EBITA önceki yıla oranla %20 arttı ve tedarik zincirindeki dengesizliklerin olumsuz etkisine ve bir miktar maliyet enflasyonuna rağmen Operasyonel EBITA marjında 160 baz puanlık bir iyileşme sağladık ve %13,1’i yakaladık. Bu iyileşme, Güney Afrika’daki Kusile projesinin sebep olduğu suçlamalar ve temel olmayan kalemler nedeniyle geçen yıl meydana gelen 80 baz puanlık olumsuz marj etkisini de kapsıyor.

Dördüncü çeyrekte 1,0 milyar dolar ile güçlü bir nakit üretimini sürdürdük ve 2021 yılını, yıllık 1,5 milyar dolarlık bir iyileşmeye tekabül edecek şekilde, devam eden işletmelerde işletme faaliyetlerinden elde edilen toplamda 3,3 milyar nakit akışı ile kapattığımız için son derece memnunum.

1 Kasım’da Mekanik Güç Aktarımı (Dodge) Divizyonunun elden çıkarılmasını başarıyla sonuçlandırdık. Böylece operasyonlardan elde edilen gelirler kapsamında raporlanan 2,2 milyar dolarlık bir defter kazancı sağlandı. Bu, iş kolu portföyünün elektrifikasyon ve otomasyondaki lider konumumuza odaklaması amacıyla duyurulan ilk adımın tamamlandığını gösteriyor. Bu faaliyetler kapsamında yeni bir Turboşarj Divizyonu Başkanı görevlendirdik ve şu anda bir bölünme daha olası görünse de nihai kararı ilk çeyreğin sonuna doğru vereceğiz. Aynı zamanda E-mobilite iş kolunu ayrı bir şekilde listeye alma çalışmalarımız devam ediyor ve bunu 2022’nin ikinci çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz.

Gelecekte sahip olacağımız büyüme ve kârlılığımıza duyduğumuz güven ile Aralık ayında Sermaye Piyasaları Günü’nde uzun vadeli hedeflerimizi yükselttik. Elektrifikasyon ve otomasyon kanalıyla kaynak verimliliği alanındaki lider konumumuz, merkezi olmayan operasyon modeli aracılığıyla yeni çalışma yöntemleri, iyileştirilmiş performans yönetim sistemi ve ESG sürücülerinin hızlanmasının, döngü boyunca gelir büyümemizi sabit para biriminde %4-7’ye ulaştırması bekleniyor. Bu, %3-5 organik büyüme ve %1-2 edinilmiş büyümenin toplamıdır. Operasyonel EBITA marjı hedefimizi de 2023 itibariyle herhangi bir yılda en az %15 olacak şekilde netleştirdik.

Döngüsellik konusunda sektördeki liderliğimizi sürdürme hedefimizi pekiştirdik. Hedefimiz, 2030 yılına kadar ABB ürün ve çözümlerinin %80’inin döngüsel müşteri çözümleri ve kendi operasyonlarımızda döngüselliğe yönelik ortak yaklaşımımız kapsamına alınmasını sağlamak.

Büyüme hedeflerimize ve lider teklifimize destek olmak için ticari binalardaki Isıtma, Havalandırma ve İklimlendirme (HVAC) sistemlerinden kaynaklanan enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla yapay zeka kullanımına öncülük eden yeni kurulan BrainBox AI şirketine yatırım yaptık. Ek olarak, yeni otonom mobil robotik (AMR) teklifimizi yapay zeka ve 3D görüntü haritalama teknolojisi ile geliştirmek için yeni kurulan Sevensense ile stratejik bir ortaklık başlattık.

Çeyreğin kapanmasının ardından E-mobilite divizyonu, InCharge Energy’deki kontrol ettiği hisselerini %60 oranına yükselterek ABD pazarındaki konumunu güçlendirmek için harekete geçti. InCharge Energy, şarj sistemlerinin tedariki, kurulumu, işletimi ve bakımı da dahil olmak üzere uçtan uca EV şarj altyapısı çözümleri sunuyor ve enerji yönetimini optimize etmek için bulut tabanlı yazılım hizmetleri sağlıyor.

Yönetim Kurulu, iyileştirilen performans, güçlü bir nakit akışı ve sağlam bilanço tablosu göz önünde bulundurarak hisse başına 0,82 CHF’lik olağan bir temettü teklifinde bulunuyor. Teklif, bir yandan büyüme hedeflerimize destek olmak için devamlı ve sağlam bir bilanço tablosuna öncelik verirken, bir önceki yılda 0,80 CHF olan ve zaman içinde uzun vadeli hisse başına sürdürülebilir temettü artışı hedefine paralel olarak sunuluyor. 2022 yılının tamamı için PG sermaye getirisi programını da geride bırakacak şekilde hisse geri alımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz.

Björn Rosengren, CEO
Björn Rosengren, CEO

Genel Bakış

ABB, 2022’nin ilk çeyreğinde temel piyasa faaliyetinin önceki çeyreğe kıyasla genel olarak sabit kalacağını tahmin ediyor. İlk çeyrekteki gelirler, mutlak anlamda sıralı olarak önceki sezonlara göre daha yumuşak olma eğilimindedir. ABB, Operasyonel EBITA marjının önceki çeyreğe kıyasla genel olarak sabit kalacağını veya biraz yükseleceğini tahmin ediyor.

Merkezi olmayan işletim modelini ve performans kültürünü tüm divizyonlarımıza tam olarak entegre ederken 2022 yılının tamamında, 2023 hedefine doğru artan bir verimlilikle desteklenen en az %15’lik istikrarlı marj iyileşmesi bekliyoruz. Bunun yanında öngörülen pozitif piyasa momentumundan ve güçlü sipariş birikimimizden destek bekliyoruz.

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp