ABB, 2022'de robotik otomasyonu değiştirecek temel eğilimleri tahmin ediyor

  • Lojistik, Perakende satış ve EV üretimi gibi yeni sektörlerde robotlar için pandemi sonrası hızlanma devam ediyor
  • Eğitim ve öğretim gerektiren yeni becerilere yönelik talebi artıran robotların benimsenmesi
  • ABB'nin yeni Robotik Bölüm Başkanı Marc Segura, 2022'deki önemli robotik trendlerini özetliyor

ABB, birden fazla sektördeki şirketler pandemi sonrası verimliliklerini ve rekabet güçlerini artırmak için yeni yollar aradıkça artan robot talebiyle birlikte, önümüzdeki yıl robotlara yönelik talebi yönlendiren kilit trendlere bakarak bir dizi büyüme tahmini derledi.

ABB'nin yeni atanan Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, "Salgın, işgücü kıtlıkları ve tedarik zinciri belirsizliğinden bireyselleşen tüketiciye, sürdürülebilir ve esnek bir şekilde çalışmak için artan baskıya kadar, geniş kapsamlı küresel mega trendleri hızlandırdı ve yeni işletmelerin robotik otomasyona yönelmesine neden oldu. Teknoloji, müşteri taleplerini karşılamak için yeni fırsatlar açarken, robotların geleneksel olarak kullanılmadığı alanlarda talebi daha da artıracak yeni trendler ortaya çıkmaya devam edecek." diyor.

ABB’nin müşteri görüşmeleri, pazar araştırmaları ve birden fazla sektörden 250 şirketle yapılan küresel bir ankete dayanarak, 2022'de robot talebini şekillendirecek üç ana trend belirledi.

Trend 1 – EV devrimi, otomotiv üretimi için toptan değişiklikler getiriyor

Birçok ülkenin önümüzdeki on yıl içerisinde içten yanmalı motorlu araçların üretimini kısıtlaması ve aşamalı olarak durdurmasıyla birlikte, elektrikli otomobillere yönelik yarış hızlandı. Üreticiler ve tedarik zincirleri, dünya genelinde EV'nin benimsenmesini yöneten değişen düzenleyici çerçeveleri karşılamak için içten yanmalı motorlu araçların yanı sıra EV'leri çeşitlendirmenin karmaşıklığının üstesinden gelmelidir. İhtiyaç duyulan hız ve ek esneklik, yeni ve yerleşik üreticilerin geleneksel hat tipi üretimden modüler, esnek üretime geçmelerini sağlayacaktır.

Segura şunları söyledi: “EV, yalnızca güç aktarma sisteminde bir değişiklik değil, dijitalleştirilmiş bir arabaya daha büyük bir dönüşümle ilgili. Bu geçiş, Otonom Mobil Robotlar (AMR'lar) dahil olmak üzere diğer teknolojilerle birlikte robotların artan alımını da görecek. Bu, üreticilerin tesisler arasında komponentlerin dağıtımını optimize etmelerini ve entegre ölçeklenebilir, modüler üretim hücrelerini –geleneksel olarak e-ticaret ve tüketim malları ile ilişkilendirilen, ancak şimdi otomotivde değişen talep seviyelerini karşılamak için gerekli esnekliği sağlamak için gerekli olan yöntemler – etkinleştirmelerini sağlayacak.”

Bir başka büyük değişim, pil üretiminin, çoğu durumda tamamen yeni tesisler gerektiren sürdürülebilirlik ve bölgesel gereksinimleri karşılamak için araç montajına daha yakın hale getirildiğini görecek.

Trend 2 – E-ticaret patlaması hızlanacak

Tüketici davranışları ve beklentileri, şirketleri talebi karşılamak için yeni yollar bulmaya, çok kanallı perakendecilik yoluyla yeni kanallar geliştirmeye ve üretim hatları ile dağıtım süreçlerini hem ürünlerin hem de teslimatın kişiselleştirilmesini sağlayacak şekilde uyarlamaya yönlendiriyor. Bu gereksinimlerin karşılanması, dünya çapında yalnızca beş yıl önce kullanılmayan binlerce robotun kurulduğunu gördü ve bu hızlı otomasyon oranı, tüketici eğilimleri ile artan işgücü kıtlığının bir araya gelmesiyle 2022'de devam edecek.“

Bu trend, otomasyonun yeni depolama ve dağıtım operasyonlarına genişlemesini sağlayarak daha hafif, daha küçük robotik uygulamaların büyümesini görecek. Robotikte Yapay Zeka olgunlaştıkça ve öğrenen robotlar ana akım haline geldikçe, bu teknolojilerin AMR teknolojileriyle birlikte konuşlandırıldığını, gelişmiş esneklik, hız ve verimlilik sağlamak için akıllı yazılımlar tarafından yönlendirildiğini ve yönetildiğini görmeyi bekliyoruz," diye devam etti Segura.

Trend 3 – Daha fazla yerde daha fazla robot görünecek ve çalışanların yeni becerilere ihtiyacı olacak

ABB'nin YuMi®, GoFa™ ve SWIFTI™ kobot'ları gibi daha küçük, daha uygun fiyatlı ve kullanımı kolay robotlar, daha önce şirketlerin robotlara yatırım yapmasını engelleyen birçok engelin kaldırılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede artık, şirketler farklı görevleri otomatikleştirmek için yeni yollar aradıkça, genel endüstri ile küçük ve orta ölçekli işletmelerde robotların hızlandığı görülüyor.

Segura sözlerine şöyle devam etti: “2022'nin ötesine baktığımızda, gelecekteki üretimin kilit unsurları olarak internet bağlantısı ve veri toplamaya her zamankinden daha fazla vurgu yapıldığını görüyoruz. Akıllıca otomatikleştirilmiş süreçlerden toplanan veriler, daha bilinçli kararlar vermek için üreticiler tarafından analiz edilecektir. Aynı zamanda, ABB'nin RobotStudio® ürünündekiler gibi daha gelişmiş ve duyarlı simülasyon ile programlama yazılım araçları, müşteriler için otomasyonu basitleştirmek için AR ve VR araçlarını kullanarak, devreye almadan üretimdeki verimliliğe kadar robotik uygulamaların tüm yaşam döngüsünü kapsayacaktır.

”Robotların doğrudan insanlarla birlikte çalışma, görevleri paylaşma ve yapay zeka aracılığıyla öğrenme konusundaki gelişmiş yeteneği, şirketlerin inşaat, sağlık laboratuvarları, restoranlar ve perakende gibi yeni ortamlarda akıllı otomasyonu benimsemesini de kolaylaştırıyor.

İş yerlerinde robotların yaygınlığının yüksek olduğu bir gelecekte, mühendislerin ve personelin yeniden eğitilmesi gerekecek ve otomatikleştirilmiş bir gelecek için robotları programlama, çalıştırma ve bakımını yapma becerileri için okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde artık daha fazla robotik eğitim talep edilecektir.

On yıllık değişim

2022 için ana hatlarıyla belirtilen trendler, robotların endüstri genelinde hızlı bir şekilde benimsendiğini ve hızlandığını gören robotik otomasyonun devam eden dönüşümünün son bölümüdür.

"Otomasyon her zaman verimlilik ve kalite ile ilgili olsa da - ölçek büyütmek, daha fazlasını yapmak -bugün tanık olduğumuz bir nesildeki en büyük değişimler , esneklik ve basitliğin başarının anahtarı olduğu anlamına geliyor. Bugün esneklik esastır. Üretim ve lojistikten tüketim noktasına kadar tüm değer zincirinde temel olan stratejik bir ihtiyaçtır. Robotik otomasyon, bu esnekliğin hayati bir etkinleştiricisidir’’ diye bitiriyor Marc Segura.

“ABB'nin hedefi, müşterilerimizin yatırımlarından en iyi şekilde yararlanmaları için ihtiyaç duydukları dijital hizmetler ve eğitimlerle desteklenen robotik, mobil robotlar ve makine otomasyonu ile yeni olanaklar yaratmak için inovasyonu teşvik ederek, müşterilerimizin bu esnekliği elde etmelerine ve işlerine değer katmalarına yardımcı olmaktır. 

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp