ABB, kullanıcı dostu kaynak sistemleri portföyünü geliştirmek için Scalable Robotics’e yatırım yapıyor

  • ABB'nin kullanımı kolay çözümler sağlamak için uzman ortaklardan oluşan bir eko sistem oluşturma stratejisinde başka bir kilometre taşı.
  • Scalable Robotics teknolojisi, müşterilerin herhangi bir robotik deneyimi olmadan kaynak robotlarını kolayca programlamasını sağlıyor.
  • Scalable'ın teknolojisi, ABB'nin özel programlama bilgisi ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olan mevcut kodsuz programlama uygulamaları portföyünü geliştirmesine zemin yaratacak.

ABB, kullanıcı dostu robotik kaynak sistemleri portföyünü geliştirmek için ABD merkezli startup şirketi Scalable Robotics ile stratejik bir ortaklığa giriyor. 3D görüntü ve gömülü süreç anlayışı sayesinde, Scalable Robotics teknolojisi, müşterilerin kodlamaya gerek kalmadan kaynak robotlarını kolayca programlamasını sağlıyor. ABB'nin risk sermayesi birimi olan ABB Technology Ventures (ATV), Scalable'ın tohum finansmanı yatırım turunda lider yatırımcı olacak. ABB, yatırımın seviyesini veya şartlarını açıklamadı.

Bu yatırım, ABB'nin çeşitli uygulamalar ve endüstriler için kullanımı kolay çözümler sunan ortaklardan oluşan ekosistem stratejisinde bir başka kilometre taşı.

ABB Robotik Birimi Başkanı Marc Segura, “İşletmeler, işgücü sıkıntısı, kesintiye uğrayan tedarik zincirleri ve belirsizlik gibi küresel zorluklar karşısında dayanıklılık, esneklik ve verimlilik oluşturmaya yardımcı olmak için robotik teknolojisine ihtiyaç duyuyorlar. Yalnızca ABD'de, 2024 yılına kadar 400 bin kaynakçı açığı olacağı tahmin ediliyor. Bunun üstesinden gelmek için, kullanımı basit ve programlanması kolay, hurdayı en aza indirip kaliteyi en üst düzeye çıkaran,  daha fazla parçayı daha kısa sürede kaynaklayabilen ve otomatik çözümleri kolayca adapte edebilen bir teknoloji eşliğinde robotların benimsenmesine yardımcı olmamız gerekiyor.” dedi.

Scalable'ın teknolojisi, ABB'nin özel programlama bilgisi ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olan mevcut kodsuz programlama uygulamaları portföyünü geliştirmesine zemin yaratacak . Scalable platformu, bir kaynakçının kaynağın nereye uygulanması gerektiğini göstererek robota bir görev öğretmesine ve robotun yolu kendi kendine öğrenmesine olanak tanıyor. Platform, robot kolu ucundaki alete bağlı koruyucu bir kutuda 3 boyutlu bir kameraya sahip  ve kaynakçıya tarama, öğretme, doğrulama ve ayarlama adımlarında rehberlik etmek için bir dokunmatik ekran arayüzü kullanıyor.

Kaynakçı, kaynağın istenen yaklaşımını, yolunu ve çıkış noktalarını belirtmek için elde tutulan bir kalemi tıklatarak robota kaynakların konumlarını öğretiyor. Platform, ABB'nin önde gelen simülasyon ve programlama yazılımı olan RobotStudio® içinde doğrulanan bir kaynak yolunu otomatik olarak oluşturuyor. Operatör, robot programı otomatik olarak ayarlamadan önce son değişiklikleri yapıyor  ve kaynağın yapılabilmesi için robot kontrol ünitesine gönderiyor.

Scalable Robotics'in Kurucusu ve CEO'su Tom Fuhlbrigge, “Scalable Robotics'i, her büyüklük ve teknik gelişmişlik düzeyindeki işletmeler için endüstriyel robotların mevcut olması gereken araçlar olduğu fikri üzerine kurduk. Yeni insan-robot etkileşim tekniklerimiz, ark kaynağı sürecini bilen kişilerin robot deneyimi gerekmeden, robota ne yapılması gerektiğini sezgisel olarak göstermelerini sağlıyor. ABB ile güçlerimizi birleştirmek için çok heyecanlıyız . Bu teknolojiyi küresel ölçekte pazara sunmaya yardımcı olmak için ideal ortaklar ‘’ dedi .

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex), daha üretken ve sürdürülebilir bir gelecek için toplumun ve endüstrinin dönüşümüne enerji veren öncü bir küresel teknoloji şirketidir. Elektrifikasyon, robotik, otomasyon ve hareket portföyünü birbirine bağlayan yazılım ile ABB, performansını yeni seviyelere taşımak için teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. ABB'nin başarısını 130 yıla uzanan mükemmeliyet geleneği ile bugün 100'den fazla ülkedeki yaklaşık 105.000 çalışanı sürdürüyor. www.abb.com

ABB Robotik ve İmalat Otomasyonu, robotik, makine otomasyonu ve dijital hizmetlerde bir öncü olarak otomotivden elektroniğe ve lojistiğe kadar çok çeşitli endüstriler için yenilikçi çözümler sunar. Dünyanın önde gelen robotik ve makine otomasyon tedarikçilerinden biri olarak 500.000'den fazla robot çözümü sağlamıştır. Her ölçekteki müşterilerimizin üretkenliği, esnekliği, sadeliği ve çıktı kalitesini artırmasına yardımcı oluyoruz. Geleceğin bağlantılı ve kolaboratif fabrikasına geçişlerini destekliyoruz. ABB Robotik & İmalat Otomasyonu, 53'ten fazla ülkede 100'den fazla lokasyonda 11.000'den fazla kişiyi istihdam etmektedir. go.abb/robotics

Scalable Robotics, her boyuttaki üreticinin kodsuz, CAD'siz, işaretle ve tıkla programlama arabirimi aracılığıyla robot programlarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasını sağlar. Scalable'ın benzersiz çözümü, robotik otomasyonun kalan pahalı parçalarını şu şekilde çözer: kaynakçı için yeni beceriler olmadan eğitimi haftalardan saatlere indirerek, programlamayı tüm vardiyalardan CAD olmadan dakikalara indirir. Fikstür ihtiyaçlarını ise pahalıdan değiştirerek, ucuz ve uyarlanabilir olarak sabitlenmiştir. Scalable'ın teknolojisiyle, herhangi bir üretici, günümüzün son derece rekabetçi pazarında artık maliyet etkin bir şekilde oto matikleştirebilir. scalablerobotics.ai

Bağlantılar

Bize ulaşın

İndirmeler

Bu makaleyi paylaş

Facebook LinkedIn Twitter WhatsApp