Global site

Strona ABB używa ciasteczek (cookies). Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z naszą polityką. Więcej

Falowniki szeregowe zasilają jeden z największych parków solarnych w Wielkiej Brytanii


Jeden z największych projektów budowy parku solarnego w Wielkiej Brytanii — realizowany na powierzchni 1 kilometra kwadratowego — wykorzystuje nowe falowniki szeregowe TRIO-50.0 ABB. Park w Południowym Cambridgeshire wytwarza moc na poziomie 46 MWp, która wystarcza do zasilenia 11 500 domów.

Park solarny Vine Farm posiada 146 572 modułów fotowoltaicznych w układzie pojedynczych szeregów. 435 falowników szeregowych TRIO-50.0 połączonych jest w 10 rzędach, a 341 falowników TRIO-27.6 i 351 TRIO-20.0 łączy kolejne 10 rzędów.

Falownik szeregowy dużej mocy

TRIO-50.0 to nowej generacji falownik szeregowy firmy ABB, który uzupełnia ofertę falowników trójfazowych o mocy do 50 kW. Falownik beztransformatorowy został wybrany wraz z TRIO-27.6 i TRIO-20.0 ze względu na wartości znamionowe parametrów tych urządzeń oraz ich zdolność do współpracy z tym samym protokołem komunikacyjnym. Obie te zalety mają ogromne znaczenie dla instalacji zdecentralizowanych o mocy większej niż 100 kW, takich jak np. Vine Farm, która działa na skalę przemysłową.

Pozyskiwanie energii

TRIO-50.0 charakteryzuje się dwuetapową topologią opartą na niższym minimalnym napięciu wejściowym. Przekłada się to na wyższą elastyczność i wyższe zyski na energii. Ponieważ każdy falownik TRIO-50.0 zajmuje w obrębie modułu solarnego mniejszą powierzchnię, możliwe jest zwiększenie poziomu pozyskiwania energii w pochmurne dni lub w lokalizacji znajdującej się na terenie pagórkowatym.
TRIO-50.0 zapewnia współczynnik DC/AC wyższy o 130% bez wpływu na gwarancję produktu. To z kolei oznacza większe zyski na energii na przestrzeni lat, co skutkuje wyższym zwrotem z inwestycji.

Modułowa budowa

TRIO-50.0 składa się z trzech przedziałów: centralnej części złożonej z falownika oraz dwóch odłączalnych przedziałów bocznych, jednego do połączeń prądu stałego przed falownikiem (w stronę elektrowni fotowoltaicznej) oraz drugiego do połączeń prądu przemiennego za falownikiem (w kierunku sieci). Zapewnia to łatwość montażu i demontażu poszczególnych elementów, również dzięki podziałowi ciężaru rozdzielnicy na trzy odrębne moduły.
 

Proces konserwacji jest teraz o wiele prostszy i tańszy, bowiem wiąże się jedynie z wymianą modułu falownikowego bez konieczności odłączania dwóch elementów przyłączeniowych.

W skład TRIO-50.0 wchodzi również kompletna skrzynka łączeniowa oraz skrzynka oprzewodowania AC z przełącznikiem AC i zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym.

Produkty powiązane