Global site

Strona ABB używa ciasteczek (cookies). Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z naszą polityką. Więcej

Światowy rekord w pozyskiwaniu energii ze słońca w Tissot Arena w Biel w Szwajcarii


Największa na świecie elektrownia słoneczna obsługująca stadion w Biel w Szwajcarii wykorzystuje 62 falowniki TRIO firmy ABB, osiągając moc 2,1 MW.

Tissot-Arena to wielofunkcyjny obiekt sportowy przystosowany przede wszystkim do piłki nożnej i hokeja. W obiekcie znajduje się również tor do gry w curling oraz zadaszona powierzchnia publiczna, w której działają restauracje, sklepy i kino multiplex.

Kompleks sportowy posiada rozsuwany dach o powierzchni ok. 16 500 metrów kwadratowych, idealnie nadających się do instalacji modułów solarnych — taka powierzchnia odpowiada rozmiarom dwóch boisk do piłki nożnej.

Na dachu zainstalowano ponadto 62 falowniki TRIO 27,6 kW o sprawdzonej niezawodności i wydajności do 98,2% oraz szerokim przedziale napięć wejściowych.

Przekształtniki TRIO zostały wybrane ze względu na dwa niezależne moduły MPPT (Maximum Power Point Tracker) na falownik, które gwarantują optymalną wydajność w przypadku wielu szeregów modułów fotowoltaicznych o różnej kierunkowości i kącie.

Instalacja jest największą na świecie elektrownią słoneczną zasilającą stadion sportowy. Przewiduje się, że średnia roczna produkcja będzie wynosić około dwóch gigawatogodzin: szczytowa moc zainstalowana wynosi 2 106 kW (kWp).

Oczekiwany poziom produkcji energii w skali roku będzie równy zużyciu energii przez ok. 500 przeciętnych gospodarstw domowych w Szwajcarii.

Produkty powiązane