Global site

Strona ABB używa ciasteczek (cookies). Pozostając na stronie wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z naszą polityką. Więcej

Pierwsza na świecie przenośna mikrosieć hybrydowa


ABB dostarczyło kompletny system automatyki dla pierwszego na świecie dostawcy mikrosieci przenośnych solarno-dieslowych/gazowych — SunSHIFTTM.

Modułowy, hybrydowy system zasilania opracowano z myślą o szybkiej instalacji oraz łatwym demontażu i transporcie do odległych lokalizacji, wedle zmieniających się potrzeb użytkowników energii elektrycznej.

Pilotażowy system obejmujący moduły fotowoltaiczne o łącznej szczytowej mocy 141 kWp został pomyślnie zainstalowany w położonej w Queensland w Australii wiosce zamieszkałej głównie przez robotników budowlanych. W ciągu tygodnia od opuszczenia fabryki system rozpakowano i podłączono do sieci, zwiększając moc czterech generatorów prądotwórczych typu „brownfield” i redukując zużycie oleju napędowego. Po sześciu miesiącach eksploatacji, podczas których stosowano zdalny monitoring w systemie opartym na chmurze, pilotażowa instalacja została spakowana w mniej niż 170 osobogodzin i pomyślnie przeniesiona w inne miejsce.

Wytrzymałe, przenośne rozwiązania alternatywne wytwarzające energię odnawialną
SunSHIFT jest opracowywany i wprowadzany na rynek jako system modułowy, który będzie kompletowany poza fabryką, a następnie transportowany do docelowego miejsca instalacji w postaci prefabrykowanych modułów umieszczonych w odpowiednio zwymiarowanych kontenerach. To umożliwi wykonawcom szybki montaż elektrowni w wybranej lokalizacji lub, w późniejszym czasie, sprawny jej demontaż i ponowną instalację w innych obiektach.

System Microgrid Plus
System współpracuje z Microgrid Plus System firmy ABB, sprawdzonym rozproszonym systemem sterowania przeznaczonym do mikrosieci, integrującym wszystkie podzespoły elektrowni. Microgrid Plus System został opracowany specjalnie w celu koordynacji pracy elektrowni hybrydowych, stabilizacji oraz integracji procesów generowania energii odnawialnej w systemach mikrosieciowych.

Zewnętrzne połączenia przewodami podłączanymi fabrycznie z centrum sterowania ABB i falownikami umożliwiają szybką i bezproblemową instalację oraz demontaż. Dzięki rozproszonemu, modułowemu układowi Microgrid Plus Systems przyszłe aktualizacje systemów sterowania będą łatwe i bezpieczne. System można bez problemu rozbudować, zwiększając jego moc.

ABB dostarcza również inne urządzenia, takie jak falowniki solarne, sterowniki, routery do zdalnego dostępu oraz przełączniki sieci Ethernet.
Potencjał
Przenośne systemy hybrydowe mogą potencjalnie stanowić — zarówno dla przemysłu, jak i społeczności w odległych lokalizacjach poza siecią — opłacalną i przenośną alternatywę dla odnawialnych źródeł energii. Mogą być także przydatne w działaniach awaryjnych, np. akcjach pomocowych.

Produkty powiązane