Zniesienie limitów produkcji cukru w państwach członkowskich Unii Europejskiej w 2017 r. umożliwiło producentom w tej branży zwiększenie sprzedaży na światowych rynkach. Firma Pfeifer & Langen, będąca właścicielem m.in. marki Diamant, rozbudowuje swoje cztery cukrownie: w Środzie Wielkopolskiej, Gostyniu, Miejskiej Górce i Glinojecku.
- Przetwórstwo cukru jest przemysłem energochłonnym, który wymaga precyzyjnej kontroli i stałej niezawodności, zwłaszcza biorąc pod uwagę sezonowe, intensywne cykle produkcyjne.To trudne warunki środowiskowe. Rozwiązania ABB optymalizują kontrolę i sterowanie układów zasilających i napędzających linie produkcyjne. Zapewniają większą niezawodność operacji – mówi Magdalena Malewska, dyrektor marketingu i sprzedaży Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce.
ABB, za pośrednictwem partnera – firmy WRZOSEL, dostarczyła ponad 200 przemienników częstotliwości na potrzeby czterech zakładów. Pozwalają one na zasilenie silników elektrycznych w taką tylko ilość energii, jaka jest niezbędna do zapewnienia im prędkości i momentu obrotowego wymaganego przez dany proces produkcyjny. To bezpośrednio przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych. Dzięki zastosowanej technologii DTC (Direct Torque Control - bezpośrednie sterowanie momentem), możliwe jest uzyskanie wysokiego momentu rozruchowego oraz bardziej wydajnej pracy silnika, niezależnie od jego obciążenia.
Elementem integrującym wszystkie urządzenia wchodzące w skład układu elektrycznego, od transformatorów po silniki, są rozdzielnice niskiego napięcia ABB MNS. Odpowiadają one za rozdział energii w układzie, zasilanie napędów w energię elektryczną, sterowanie i ich monitorowanie. Wykorzystując technologie cyfrowe, rozdzielnice MNS zbierają dane i przekazują je do rozproszonego systemu sterowania (DCS), obsługującego i diagnozującego procesy przemysłowe.
Ponadto, łódzka fabryka ABB wyprodukowała dla Pfeifer & Langen transformatory rozdzielcze średniego napięcia w izolacji olejowej. Urządzenia te spełniają wymagania Unii Europejskiej dotyczące Ekoprojektu, który określa dla nich maksymalny dopuszczalny poziom strat energii. Są także dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania klienta, w szczególności w zakresie charakterystyki obciążenia i warunków pracy urządzenia, przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko. Zastosowana konstrukcja pozwala osiągnąć długą żywotność transformatorów i prawie bezobsługową pracę. Urządzenia zostały również wyposażone w przekaźniki ochronne, służące do monitorowania wybranych parametrów, co ogranicza ryzyko kosztownych przestojów.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest technologicznym liderem w sieciach energetycznych, produktach elektryfikacji, automatyce przemysłowej, robotyce i systemach napędowych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 130-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji w oparciu o dwie fundamentalne korzyści: dostarczanie energii elektrycznej z dowolnego źródła do dowolnego punktu poboru oraz automatyzacja przemysłu od etapu pozyskania zasobów naturalnych po gotowe wyroby. Jako sponsor tytularny Formuły E, w której startują wyłącznie sportowe samochody elektryczne, ABB przesuwa granice elektromobilności, wpływając na zrównoważoną przyszłość. Grupa ABB zatrudnia około 147 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.