ABB została po raz trzeci z rzędu uznana przez firmę Thomson Reuters za należącą do pierwszej setki najważniejszych innowatorów na świecie.
W rankingu wyróżniane są firmy z całego świata za wyjątkowe zaangażowanie w innowacje globalne, ochronę pomysłów i komercjalizację wynalazków.
- Ta nagroda jest dla nas wyrazem poparcia dla tego, co robimy. Innowacje są wbudowane w DNA firmy ABB i stanowią filar naszej strategii Next Level - powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. - Nowe technologie są podstawą rozwoju zyskownego wzrostu dzięki naszej strategicznej koncentracji na penetracji rynku, innowacjach i rozwoju.
ABB ogłosiła swoją strategię Next Level we wrześniu 2014 roku. Oznajmiła, że będzie dążyć do zyskownego wzrostu dzięki skoncentrowaniu inicjatyw na penetracji rynku, innowacjach i ekspansji (PIE).
W 2014 roku firma ABB ogłosiła przełomowe technologie obejmujące opracowanie YuMi, pierwszego na świecie robota przeznaczonego do pełnej współpracy z ludźmi. YuMi został zaprojektowany z myślą o nowej erze automatyzacji, w której ludzie i roboty pracują obok siebie, zaś bezpieczeństwo jest wbudowane w funkcjonalność robota. Robot YuMi rozwinie rynek dla robotów zbudowanych specjalnie do montażu produktów w branży elektroniki użytkowej, komputerów i komunikacji.
Ponadto innowacje firmy ABB obejmują wysokonapięciowy kabel stałoprądowy (HVDC), który co najmniej podwaja wydajność prądową do około 2600 MW. Może on mieć długość do 1500 km w zastosowaniach podwodnych i podziemnych, co powoduje, że wysokonapięciowy kabel doskonale nadaje się do efektywnego dostarczania energii na gęsto zaludnionych lub wrażliwych ekologicznie obszarach.
Firma ogłosiła również projekt wykorzystujący pierwszą na świecie technologię rozdzielnic wysokiego napięcia, który wprowadza nową izolacyjną mieszankę gazów zastępującą sześciofluorek siarki (SF6). Przełom ten zmniejsza wpływ technologii na środowisko dzięki niskiej emisji gazów cieplarnianych.
ABB inwestuje około 1,5 miliarda USD rocznie w badania i rozwój. Firma zatrudnia około 8500 technologów w ponad 20 krajach.