Tegoroczny, IV Kongres Kolejowy, odbył się w Łodzi – mieście, którego historia i teraźniejszość związana jest z dynamicznym rozwojem transportu kolejowego. Firma ABB – podobnie jak w latach poprzednich – była partnerem strategicznym wydarzenia, a eksperci spółki aktywnie uczestniczyli w specjalistycznych debatach i panelach dyskusyjnych. Kongres Kolejowy jest największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem branży transportowej w Polsce.
W tegorocznym spotkaniu branży kolejowej udział wzięło kilkuset uczestników, którzy wypełnili pojemne aule centrum EXPO- Łódź. Tematem przewodnim październikowego spotkania były "Nowe wyzwania stojące przed koleją", co przełożyło się na konkretne prelekcje i panele dyskusyjne, obejmujące m. in. zagadnienia związane z unijną perspektywą budżetową 2014+, infrastrukturą i taborem kolejowym, przed którymi rynek przewozów pasażerskich stawia zupełnie nowe oczekiwania, czy zagadnienia związane z rewitalizacją terenów pokolejowych. Nie zabrakło także dyskusji o innowacyjności polskiego transportu szynowego i współpracy w tym zakresie świata nauki z przemysłem.
Gospodarzem tegorocznego kongresu, który zorganizował Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. oraz Forum Kolejowe - Railway Business Forum (RBF), były Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i samorząd miasta Łodzi. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy, bowiem - jak podkreślił prof. dr hab. Marek Janiak, architekt miasta - Łódź rozwijała się równolegle z rozwojem kolei żelaznej, która już w 1866 roku stanowiła bardzo ważny element infrastruktury przemysłowej miasta. Powstająca wówczas kolej miała przede wszystkim dostarczać i wywozić towary, w ogóle nie uwzględniając transportu osobowego. Efektem tej polityki jest dzisiejszy układ urbanistyczny miasta, który w dużej mierze wynika z ulokowania największych bocznic przeładunkowych.
Ale dzisiaj Łódź znalazła się w sytuacji zupełnie odwrotnej - kolej musi stać się (i staje się) jednym z najważniejszych elementów komunikacji pasażerskiej: miejskiej, podmiejskiej i regionalnej. Tu, pod szyldem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, rodzą się najodważniejsze projekty transportowe, a także powstają ogromne inwestycje infrastrukturalne, czego najlepszym przykładem jest budowa dworca Łódź Fabryczna, największej podziemnej stacji w kraju. Tak, jak w przeszłości kolej stała się dla Łodzi motorem rozwoju, tak dzisiaj staje się perspektywą na rozwój miasta w ujęciu metropolitalnym. W takiej też atmosferze przebiegało spotkanie.
Ale nie tylko kwestie logistyczne czy organizacyjne w zakresie transportu publicznego były tematami rozmów, również kuluarowych. Przedstawiciele ABB, specjaliści od energoelektroniki, systemów zasilania trakcji i eksperci od aparatury przekształtnikowej dla taboru kolejowego, czynnie wsparli dwie z czterech debat towarzyszących tegorocznemu Kongresowi Kolejowemu, na którym tradycyjnie nie zabrakło tematyki czysto technicznej. Dyskutowano m. in. o innowacyjności tego segmentu transportu publicznego oraz o współpracy przemysłu ze światem nauki, która powinna przynosić wymierne efekty technologiczne i ekonomiczne. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie dzielili się m.in. Grzegorz Sołtysiak, Dyrektor Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Przekształcanie Mocy oraz Włodzimierz Frykowski, Dyrektor Lokalnej Grupy Produktowej ABB Sterowanie Mocą.
Choć Kongres kolejowy urósł do rangi prestiżowego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli biznesu, menedżerów, jak również polityków najwyższego szczebla, jest także niezwykle istotny z punktu widzenia samorządowców zaangażowanych w jego organizację.
- Chcielibyśmy podczas Kongresu usłyszeć odpowiedzi na kilka pytań: co jako samorząd wojewódzki powinniśmy uczynić jako współwłaściciel Przewozów Regionalnych, czy jak integrować różne środki transportu z koleją. Mam nadzieję, że Kongres pokaże kierunki, udzieli wskazówek - wyraził nadzieję marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Z pytań podczas debat oraz długich i często emocjonalnych rozmów przy kawie w kuluarach można wysnuć wniosek, że w dużej mierze nadzieje szefa Urzędu Marszałkowskiego udało się spełnić.
Dzień po wydarzeniu grupa uczestników IV Kongresu Kolejowego odwiedziła Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Goście zwiedzili zakład oraz multimedialny salon pokazowy.