ABB wygrała przetarg o wartości 70 mln USD na modernizację lokomotyw należących do szwajcarskiego przewoźnika kolejowego SBB

Przekształtniki trakcyjne nowej generacji pozwolą zwiększyć efektywność energetyczną zmodernizowanego taboru kolejowego. Jest to kolejne – po zamówieniach w Niemczech i Szwecji – duże zamówienie na modernizację taboru.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, wygrała przetarg i uzyskała zamówienie o wartości ok. 70 milionów USD na dostarczenie SBB przekształtników trakcyjnych nowej generacji.

- To bardzo dobra wiadomość zarówno dla ABB, jak i dla naszych działań w Szwajcarii. To zamówienie jest rezultatem naszych długotrwałych doskonałych relacji z SBB oraz naszego doświadczenia jako preferowanej firmy modernizującej tabory kolejowe. Jak dotąd, to bardzo dobry rok dla działalności ABB w sektorze kolejnictwa - powiedział Prezes Zarządu Grupy ABB Ulrich Spiesshofer.

Lokomotywa Re460. Fot. SBB
Lokomotywa Re460. Fot. SBB
center

SBB zainwestuje łącznie ok. 230 milionów CHF w kompleksowy program modernizacji, którego celem będzie zwiększenie wydajności i niezawodności należących do spółki lokomotyw RE 460 oraz wydłużenie ich okresu eksploatacji o kolejne 20 lat. Lokomotywy te powstały na początku lat 90. XX wieku. Szacuje się, że zmodernizowany tabor pozwoli na uzyskanie oszczędności energii rzędu 27 gigawatogodzin rocznie. Odpowiada to ilości energii elektrycznej zużywanej przez 6750 szwajcarskich gospodarstw domowych.

ABB opracuje i dostarczy 202 chłodzone wodą moduły IGBT (tranzystory bipolarne z izolowaną bramką) - przekształtniki trakcyjne najnowszej generacji - które są wytwarzane w zakładach ABB w szwajcarskiej miejscowości Turgi. Zamówienie obejmuje również możliwość dostarczenia dodatkowych 38 przekształtników trakcyjnych.

Przekształtnik kompaktowy BORDLINE® CC 1500
Przekształtnik kompaktowy BORDLINE® CC 1500
center

Pierwsza zmodernizowana lokomotywa będzie gotowa w 2015 r. Po przejściu przez nią pomyślnych testów i oceny rozpocznie się stopniowa modernizacja pozostałych lokomotyw, która zakończy się pod koniec 2021 r.

ABB może pochwalić się dużym doświadczeniem w zakresie dostarczania innowacyjnych i energooszczędnych technologii dla kolejnictwa oraz w zakresie wytwarzania i serwisowania wszystkich elementów i podsystemów wykorzystywanych w miejskich i międzymiastowych sieciach kolejowych, a także w sieciach kolei dużych prędkości - zarówno w odniesieniu do infrastruktury kolejowej, jak i taboru kolejowego. Korzystając ze swojej ogromnej bazy na całym świecie, ABB przez cały okres eksploatacji świadczy również usługi serwisowe, w tym usługi z zakresu konserwacji i doposażania.

ABB weźmie udział w dyskusji na temat przemysłu kolejowego podczas IV Kongresu Kolejowego, który odbędzie się 9 października w Łodzi. Szczegóły dostępne na stronie internetowej.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp