ABB, wiodący producent technologii energetyki i automatyki, otrzymała pierwsze w Polsce zamówienie na rozdzielnicę UniGear Digital. Urządzenie zostanie zainstalowane w hucie szkła Ardagh Glass S.A. w Gostyniu, która należy do grupy Ardagh Group, jednego z największych producentów opakowań szklanych i metalowych w Europie.
UniGear Digital to najnowocześniejsza rozdzielnica w ofercie ABB, która łączy funkcje sterowania, pomiarów i komunikacji. W polu rozdzielnicy SN są zainstalowane sensory, które dokonują pomiarów wielkości prądów i napięć. Dane te zbierane są przez przekaźniki polowe, które konwertują dane na postać cyfrową, co pozwala na sprawną komunikację między wszystkimi przekaźnikami zainstalowanymi w rozdzielnicy oraz systemem nadrzędnym. Cyfrowa komunikacja gwarantuje pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym
W hucie szkła firmy Ardagh Glass UniGear Digital będzie pełnić rolę rozdzielnicy głównej. - ABB dostarczy do klienta rozdzielnicę, która składa się z 18 celek wyposażonych w sensory prądowe i napięciowe, zabezpieczenia przystosowane do współpracy z sensorami, REF620 do pól zasilających oraz REF615 w polach odpływowych - mówi Jan Bogusz, starszy kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Produkty Średnich Napięć.
ABB ma dostarczyć rozdzielnicę w II połowie 2014 roku. Umowa obejmuje projekt, dostawę, nadzór nad montażem i uruchomienie urządzenia. Zamówienie realizuje Lokalna Jednostka Biznesu ABB Produkty SN w Łodzi.
Urządzenie zapewni dużą elastyczność w eksploatacji. Przykładowo maszyny o zróżnicowanej mocy, które zostały podłączone do rozdzielnicy, można dowolnie wymienić bez konieczności ingerencji (z wyjątkiem przeprogramowania). - Dla klienta takiego jak Ardagh Glass niezawodność ma kluczowe znaczenie. W hucie szkła ciągłość dostawy energii jest bowiem bardzo ważna. Nie ma możliwości, by nastąpiły przerwy, ponieważ ich konsekwencją byłyby między innymi awarie urządzeń w procesie produkcji i ogromne straty finansowe - tłumaczy Jan Bogusz.
Przewagą sensorów nad klasycznymi przekładnikami jest m. in. zwiększenie bezpieczeństwa i niewrażliwość na zakłócenia. Ponadto nie występuje zjawisko ferro rezonansu w obwodzie otwartego trójkąta przekładników napięciowych. Nowa rozdzielnica jest również przyjazna dla środowiska: w ciągu 30 lat eksploatacji daje oszczędność rzędu 150 ton równoważnika CO2.
To już druga rozdzielnica, jaką ABB dostarczy do Ardagh Glass. Poprzednie zamówienie, realizowane w 2012 r. w Ujściu koło Piły, było również pierwszym w Polsce na dany typ rozdzielnicy i dotyczyło 9-panelowego urządzenia, wyposażonego w wyłącznik eVD4.
- Kolejny kontrakt pokazuje, że klient jest otwarty na nowości i innowacyjne rozwiązania. Obecnie trwają rozmowy na temat kolejnych zamówień - dodaje Tomasz Kowalczyk, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Transformatory. - Mimo iż jest to kontynuacja współpracy, to nowe zamówienie stanowi wyzwanie dla całego zespołu, który je realizuje. Niestandardowy jest między innymi proces przeprowadzania prób, wykorzystywana jest również inna niż dotychczas aparatura do badań. Jesteśmy jednak przygotowani na wszystkie wyzwania.
Rozdzielnica UniGear Digital prezentowana jest na stoisku ABB podczas targów ENERGETAB 2014 (16-18 września).
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom energetycznym zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia 145 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.