ABB zapewni infrastrukturę sieciową dla Wielkiej Brytanii w ramach największego projektu energii pływów morskich w Europie

Projekt wykorzystania prądów pływowych MeyGen realizowany w szkockiej cieśninie Pentland Firth zakłada użycie technologii ABB w celu dostarczenia energii odnawialnej do sieci rozdzielczych na lądzie

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, wygrała przetarg organizowany przez Atlantis Resources Limited na dostarczenie przyłącza do sieci elektroenergetycznej w ramach Etapu I projektu wykorzystania prądów pływowych MeyGen realizowanego w szkockiej cieśninie Pentland Firth.

center

Projekt MeyGen zakłada pozyskanie energii z prądów pływowych i stanowi szczytowe osiągnięcie techniki w zakresie energetyki morskiej. Jest on realizowany na obszarach morskich o największym potencjale energetycznym w Europie, a mianowicie w cieśninie łączącej Ocean Atlantycki z Morzem Północnym, pomiędzy archipelagiem Orkadów a Szkocją.

W ramach pierwszego, pokazowego etapu tego pierwszego dużego projektu energetyki pływów morskich realizowanego przez Wielką Brytanię na obszarze Inner Sound w cieśninie Pentland Firth, na północ od Caithness, zainstalowane zostaną cztery podwodne turbiny o mocy 6 MW. Pierwszy przesył energii planowany jest na rok 2016.

W ramach projektu ABB odpowiada za systemy przekształcania energii oraz przyłącza sieciowe, zapewniając bezpieczne i niezawodne przesyłanie prądu do lokalnej sieci rozdzielczej. Zakres prac powierzony ABB obejmuje zaprojektowanie, wykonanie, dostarczenie oraz przekazanie do eksploatacji przekształtników mocy, aparatury rozdzielczej i transformatorów, a także wykonanie związanych z tym prac budowlanych i podłączeniowych. Dostawy obejmują głównie transformatory, aparaturę rozdzielczą średniego napięcia oraz przekształtniki mocy.

"Udział w tym innowacyjnym projekcie i możliwość wykorzystania potencjału energetycznego drzemiącego w morzu to dla nas zaszczyt" - powiedział Claudio Facchin, szef dywizji ABB Systemy Energetyki. "Stanowi to potwierdzenie zaufania, jakim nasi klienci obdarzają technologie i sprawdzone umiejętności firmy ABB w zakresie bezpiecznych, niezawodnych i wydajnych przyłączy sieciowych, odgrywających kluczową rolę w integracji coraz bardziej popularnych źródeł energii odnawialnej z systemami elektroenergetycznymi".

Badania prowadzone przez różne zespoły, w tym przez Uniwersytet w Edynburgu oraz Uniwersytet Oksfordzki, pokazują, że prądy pływowe w cieśninie Pentland Firth mają wysoki potencjał energetyczny. Prędkość prądów oceanicznych szacowana jest na 5 metrów na sekundę, co stanowi jeden z lepszych wyników w obszarze Wysp Brytyjskich.

"Budowanie partnerstwa z wiodącymi graczami w sektorze energetyki jest niezbędne do realizacji komercyjnych projektów wykorzystania energii pływów, pozwalających nam na czerpanie z niezmierzonego potencjału światowych zasobów w tym zakresie. Firma ABB udowodniła swoje niekwestionowane doświadczenie w tym obszarze i jesteśmy przekonani, że dostarczy rozwiązania najwyższej jakości. Cieszymy się na perspektywę współpracy z ABB, która zapewni sukces projektu MeyGen" - powiedział Tim Cornelius, prezes firmy Atlantis Resources Ltd.

W ramach wstępnego etapu projektu MeyGen możliwe jest pozyskanie prądu o mocy do 86 MW, wystarczającego do zaspokojenia potrzeb około 42 000 domostw. Teoretycznie pozwoliłoby to na dostawę prądu do niemalże 40 proc. gospodarstw domowych w górzystych regionach północnej Szkocji.

W ciągu kolejnych dziesięciu lat w ramach projektu MeyGen w cieśninie Pentland Firth przewidywana jest instalacja turbin podwodnych o łącznej mocy do 398 MW. Umożliwi to dostarczanie czystej, odnawialnej energii do brytyjskiego systemu elektroenergetycznego (UK National Grid).

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp