ABB osiąga przełom w technologii instalacji rozdzielczych stosując wydajny ekologicznie gaz izolacyjny

Nowa mieszanka gazowa jest rozwiązaniem alternatywnym dla SF6 i posiada potencjał pozwalający na zmniejszenie śladu węglowego rozdzielnic izolowanych gazem (GIS) nawet o połowę. Technologia ta ma zostać zastosowana w szwajcarskim projekcie pilotażowym.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, osiągnął znaczący przełom w technologii rozdzielnic, opracowując rozwiązanie z zastosowaniem nowej mieszanki gazów do izolacji, mającej zastąpić heksafluorek siarki (SF6).

Nowa mieszanka posiada właściwości izolacyjne podobne do SF6, stosowanego obecnie w rozdzielnicach, jednak stopień jej oddziaływania na środowisko jest zdecydowanie niższy, dzięki niskiemu współczynnikowi ocieplenia globalnego. Rozdzielnice izolowane gazem (GIS) ABB z nową mieszaniną gazów mogą zmniejszyć emisję odpowiednika dwutlenku węgla w stosunku do wcześniejszych urządzeń o tych samych parametrach podczas całego cyklu życia maszyny nawet o połowę.

- To znaczące osiągnięcie, które może utorować drogę bardziej wydajnej ekologicznie rozdzielnicy w niedalekiej przyszłości - mówi Bernd Jucker, dyrektor dywizji Produkty Energetyki ABB. - Pozwoli ono naszym klientom zredukować oddziaływanie na środowisko i stanowi kontynuację nieustających starań ABB w dziedzinie technologii oraz innowacyjności.

Gaz SF6 stosuje się od dziesięcioleci w przemyśle elektrycznym do izolacji dielektrycznej oraz zatrzymywania przepływu prądu, ze względu na jego właściwości fizyczne. Sprężony gaz SF6 ułatwia rozdzielnicy izolowanej gazem bezpieczniejszą i bardziej niezawodną pracę, ponieważ ma o wiele większą wytrzymałość dielektryczną niż inne środki izolacyjne, co pozwala znacznie zredukować rozmiar instalacji rozdzielczej, a co za tym idzie stosować ją w miejscach, gdzie przestrzeń jest istotnym czynnikiem. Jednak SF6 jest również znanym gazem cieplarnianym, a zarządzanie jego cyklem życia wymaga ostrożności ze strony użytkowników w przemyśle i zakładach użyteczności publicznej. Koszt zgodnego z przepisami użytkowania również może być znaczny, szczególnie jeśli chodzi o likwidację starzejących się stacji elektroenergetycznych.

Nowa technologia zostanie po raz pierwszy zastosowana w stacji mieszczącej się w Oerlikon w Zurychu, w ramach pilotażowej instalacji dla czołowej szwajcarskiej firmy energetycznej, ewz. Oprócz rozdzielnicy wysokiego napięcia 170 kV izolowanej gazem, ABB zainstaluje również rozdzielnicę SN z nową mieszanką gazów.

W instalacji energetycznej rozdzielnicy używa się, by sterować urządzeniami elektrycznymi, ale także chronić je i izolować, a co za tym idzie, diametralne podnieść niezawodność zasilania. W technologii GIS kluczowe elementy, takie jak styki oraz przewodniki chronione są gazem izolacyjnym. Kompaktowe wymiary, niezawodność oraz wytrzymałość urządzenia sprawiają, że jest ono lepszym rozwiązaniem na obszarach miejskich, gdzie przestrzeń jest ograniczona lub w miejscach o trudnych warunkach środowiskowych.

Firma ABB jako pierwsza wprowadziła wysokonapięciowe urządzenia GIS w połowie lat 60. ubiegłego wieku i nadal pracuje nad technologią oraz innowacyjnością, mając w swoim portfolio pełen zakres produktów, o poziomach napięcia od 72.5 kV do 1 200 kV. Jako lider technologii wysokiego napięcia GIS, ABB posiada globalną bazę produktów w ponad 23 tys. lokalizacjach. Najnowszy przełom pozwoli na dalszą redukcję emisji CO2, bez obniżania poziomu wydajności oraz niezawodności.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp