Korzystający z systemów sterowania klienci na całym świecie znaleźli się w trudnej sytuacji, gdy w kwietniu Microsoft zakończył usługę wsparcia dla systemu Windows XP. Skłoniło to ABB do utworzenia grupy zadaniowej ds. automatyki procesowej XP, która będzie koordynować wymianę systemów obsługiwanych przez ten dwunastoletni już system operacyjny w wielu krajach świata.
Grupa zadaniowa koncentruje się na opracowywaniu oszczędnych, bezpiecznych rozwiązań, które pozwolą klientom uniknąć problemów związanych z zaistniała sytuacją. Systemy wykorzystujące XP mogą stać się celem ataków szkodliwego oprogramowania, kiedy hakerzy odkryją nowe braki w zabezpieczeniach.
Producenci oprogramowania antywirusowego obsługującego XP nie będą w stanie zapewnić pełnej ochrony i przestaną opracowywać nowe rozwiązania antywirusowe w środowisku XP. Pod znakiem zapytania stoi również dostępność sprzętu zgodnego z XP, ponieważ większość producentów już nie przeprowadza testów zgodności z tym systemem.
- Nasi sprzedawcy prowadzą na bieżąco akcję informacyjną w kontekście wykorzystywania Windows XP w przemysłowych systemach sterowania na polskim rynku i związanymi z tym możliwymi niedogodnościami oraz zagrożeniami - mówi Marcin Góralski, kierownik działu sprzedaży serwisu w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Rozwiązania dla Przemysłu.
Program XP realizowany przez Grupę ABB ma pomóc klientom w migracji do systemów objętych wsparciem i skupia przedstawicieli wszystkich branż i grup produktów w firmie. Grupa zadaniowa poddała ocenie różne scenariusze, by w następnej kolejności przygotować dokumentację i informacje, które pomogą klientom zrozumieć stopień zagrożenia w swojej działalności oraz zastosować najlepsze rozwiązania.
ABB zdecydowanie zaleca klientom korzystającym z systemu operacyjnego Windows XP przeprowadzenie oceny swoich planów cyklu życia systemów i strategii redukcji ryzyka. Jednocześnie proponuje rozwiązania, które mogą wyeliminować lub zmniejszyć zagrożenia oraz pomóc klientom lepiej chronić zakłady produkcyjne i pracowników, zapewniając bezpieczne funkcjonowanie i ciągłość produkcji.
Informacje i rozwiązania są już dostępne
- Sytuacja naszych klientów jest trudna, wielu nie zdaje sobie sprawy z poziomu ryzyka, na które są wystawieni nadal używając XP - powiedział Dan Duncan, dyrektor Mission XP. - Udostępniane są informacje i rozwiązania, które pomogą klientom zrozumieć potencjalny wpływ na ich działalność.
Dostępne są usługi odpowiadające potrzebom wszystkich klientów, również tych, którzy nie mogą natychmiast przejść na nowszą wersję systemu lub postanowili nadal używać Windows XP.
Choć Microsoft ogłosił zakończenie wsparcia kilka lat temu, nadejście terminu wyznaczonego na 8 kwietnia 2014 r. okazało się niemałym zaskoczeniem. Nawet około jednej czwartej systemów przemysłowych i używanych w administracji państwowej na całym świecie może nadal opierać się na Windows XP.
Według giganta z Redmond, "nie będzie już żadnych aktualizacji bezpieczeństwa i wsparcia technicznego dla systemu operacyjnego Windows XP. Przejście klientów i partnerów na nowoczesny system operacyjny, jakim jest Windows 8.1, to bardzo istotna kwestia. Klienci, którzy wybiorą nowoczesny system operacyjny, uzyskają znaczącą poprawę bezpieczeństwa, szerszy wybór urządzeń dla pracowników mobilnych, wyższą produktywność oraz niższy całkowity koszt posiadania dzięki lepszym możliwościom zarządzania".
Postęp ten jednak oznacza również, że producenci sprzętu nie będą już certyfikować swoich produktów do obsługi systemu Windows XP. Oznacza to, że urządzenia peryferyjne, sprzęt sieciowy i komputery zgodne z Windows XP staną się wkrótce niepotrzebne i trudno dostępne.
ABB nie może zagwarantować wymaganego poziomu bezpieczeństwa klientom, którzy postanowią nadal używać XP.
Rosnąca liczna incydentów związanych z bezpieczeństwem
Ogólnie rzecz biorąc, częstotliwość występowania incydentów związanych z bezpieczeństwem znacząco wzrosła w ostatnich latach, do czego przyczyniła się zwiększona liczba nieplanowanych wyłączeń systemów i szerszy zakres ataków cyberszpiegów, usiłujących wykraść własność intelektualną lub dokonać sabotażu.
Chociaż od daty zakończenia wsparcia, 18 kwietnia 2014 r., nie odnotowano bardzo poważnego ataku na systemy Windows XP, Duncan uważa, że "byłoby nierozsądnym wierzyć, że w przyszłości do niego nie dojdzie".
Witryny internetowe i media społecznościowe są obecnie areną wielu dyskusji na temat potencjalnych obejść zagrożeń bezpieczeństwa. Ostatnio w sieci krążyła nawet informacja o możliwości skorzystania z nieautoryzowanej aktualizacji, zapewniającej kolejne pięć lat ochrony, jednak Microsoft ostrzega, że takie próby mogą być przyczyną poważnych problemów.
Poszukiwanie najatrakcyjniejszych rozwiązań
W obliczu niepewnej sytuacji ABB analizuje rozwiązania, które mogą przydać się klientom szukającym możliwości obejścia problemu, jednak żadne z nich nie zostało zatwierdzone, ponieważ nie gwarantują one całkowitego wyeliminowania ryzyka i nie rozwiązują problemu niekompatybilnego sprzętu.
- Obejścia mogą wydawać się dla klientów atrakcyjną propozycją, ale nie zapewniają odpowiednich zabezpieczeń. Pracujemy obecnie nad przygotowaniem najbardziej efektywnych kosztowo rozwiązań - powiedział Volker Jung, który został wyznaczony na jednego z dyrektorów grupy zadaniowej XP.
Dodał też, że Niemcy i Szwecja są ostatnimi krajami, które wydały publiczne oświadczenia stwierdzające, że opisywane problemy stanowią zagrożenie dla stabilności ekonomicznej i bezpieczeństwa, w związku z czym wymagają podjęcia natychmiastowych kroków w celu przejścia na rozwiązania objęte wsparciem.
Klienci zainteresowani właściwymi rozwiązaniami powinni skontaktować się z lokalną jednostką serwisową, aby uzyskać dodatkowe informacje, wsparcie i zaplanować dalsze działania.