Stałoprądowy system przesyłowy wysokiego napięcia HVDC Light zapewniający połączenie z magistralą energetyczną we wschodniej Kanadzie, a także integrację energii z odnawialnych źródeł i stabilizację sieci elektrycznej.
ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymała zamówienie o wartości około 400 mln USD od firmy NSP Maritime Link Inc., podmiotu zależnego firmy Emera Inc. (TSX: EMA). W ramach zamówienia ABB ma dostarczyć rozwiązanie w zakresie stałoprądowego systemu przesyłowego wysokiego napięcia (HVDC) umożliwiające utworzenie połączenia energetycznego między Nową Fundlandią a północnoamerykańską siecią energetyczną. Zamówienie zaksięgowano w II kwartale 2014 r.
Projekt firmy Maritime Link zakłada budowę stałoprądowego systemu przesyłowego wysokiego napięcia (HVDC) o mocy 500 MW, który umożliwi przesył czystej energii z odnawialnych źródeł, produkowanej w Nowej Fundlandii i na półwyspie Labrador, do północnoamerykańskiej sieci energetycznej w Nowej Szkocji. Właściwości stabilizacyjne najnowszego rozwiązania firmy ABB - systemu przesyłowego HVDC Light - pozwalają także na integrację dodatkowych odnawialnych źródeł w Nowej Szkocji i pomagają ograniczyć emisję spalin w Kanadzie.
- System HVDC jest nowatorskim rozwiązaniem ABB, globalnego lidera wśród dostawców tej kluczowej technologii przesyłowej, którą coraz częściej wdraża się w szerokim zakresie zastosowań - powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. - Nasze innowacyjne rozwiązanie w ramach tego projektu pomoże w integracji źródeł czystej, odnawialnej energii, usprawni wydajność przesyłu energii elektrycznej, zwiększy stabilność sieci elektrycznej i umożliwi dzielenie się energią.
Maritime Link wdroży technologię konwersji źródła napięcia (VSC) w systemie HVDC Light firmy ABB przy jednoczesnym wprowadzeniu pełnej konfiguracji dwubiegunowej konwersji VSC w celu dalszego zwiększenia dostępności systemu.
Poza dwiema stacjami przetworników do połączeń HVDC o napięciu ± 200 kV projekt zakłada również budowę dwóch rozdzielni prądu przemiennego (AC) o napięciu 230 kV w Nowej Fundlandii, jednej rozdzielni AC o napięciu 345 kV w Nowej Szkocji i dwóch stacji przejściowych dla przewodów energetycznych. Realizacja projektu jest planowana na rok 2017.
System HVDC Light firmy ABB jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem do wdrożenia technologii VSC. Firma ABB zrealizowała 13 z 14 zamówień dotyczących budowy połączeń VSC na świecie. System HVDC Light wciąż jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przy budowie podziemnych i podwodnych linii energetycznych dalekiego zasięgu oraz takich połączeń, jak to w ramach projektu dla firmy Maritime Link.
Tę technologię wykorzystuje się coraz częściej w szerokim zakresie zastosowań, np. do integracji energii z odnawialnych źródeł z lądowych i morskich elektrowni wiatrowych, z lądowego źródła prądu do odbiorników znajdujących się na wyspach lub platformach wiertniczych na morzu, linii zasilających zlokalizowanych w centrach miast, gdzie przestrzeń jest głównym ograniczeniem, a także w przypadku połączeń transgranicznych, które często prowadzą przez morze. Całkowita zgodność tego rozwiązania z wymogami sieci elektroenergetycznej zapewnia niezawodne połączenie z siecią niezależnie od zastosowania.
60 lat temu ABB jako pierwsza wprowadziła technologię HVDC. Do tej pory ABB zrealizowała około 90 projektów obejmujących rozwiązanie HVDC o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej ponad 95 000 MW, co stanowi niemal połowę tej mocy na świecie.
ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom energetycznym zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 150 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.