ABB dostarczy na potrzeby PSE dławiki kompensacyjne, które obniżą koszty przesyłu energii

Sześć dławików kompensacyjnych dostarczy ABB Sp. z o.o. operatorowi krajowej sieci elektroenergetycznej, firmie PSE S.A. Urządzenia te zwiększą efektywność pracy Krajowego Sytemu Elektroenergetycznego. Zamówienie warte ponad 35 mln zł realizuje ABB w Polsce przy współpracy z fabryką ABB ze szwedzkiej Ludwiki.

Testy dławików w fabryce ABB w Ludwice
Testy dławików w fabryce ABB w Ludwice
center

Dławiki kompensacyjne absorbują nadwyżki mocy biernej, a tym samym ograniczają straty przesyłowe mocy czynnej oraz ułatwiają utrzymanie wymaganych poziomów napięć w sieci przesyłowej. W przypadku PSE jest to pierwsze zamówienie w trybie zamówień publicznych na trójfazowe dławiki o tak dużej mocy biernej - 100 MVar oraz 150 MVar - i na tak wysokie napięcie (400 kV). Kontrakt będzie realizowany w latach 2015-2017, wraz z uruchamianiem kolejnych stacji elektroenergetycznych, gotowych na zainstalowanie tego typu urządzeń: Narew, Siedlce-Ujrzanów, Tarnów, Rzeszów, Ostrów i Olsztyn Mątki.

ABB w trybie przetargowym zaproponowała nie tylko konkurencyjną cenę, ale również wypełniła dodatkowe kryteria, jak stosunkowo długi okres gwarancji, zmniejszenie strat jałowych i obciążeniowych, a także odpowiednio niski poziom mocy akustycznej pracujących urządzeń. Firma zapewniła również kompleksową usługę serwisową. Za testy dławików oraz ich montaż na stacjach odpowiadał będzie serwis ABB w Łodzi.

- PSE ma bardzo wysokie standardy, jeśli chodzi o specyfikację techniczną zamawianych urządzeń. Żeby wystartować w przetargu należy spełnić szereg parametrów, jak poziom napięć, rodzaj chłodzenia, poziom hałasu, czy też minimalne straty znamionowe poszczególnych urządzeń. Dzięki współpracy z ABB w Ludwice przygotowaliśmy ofertę, która spełniła wymagania klienta we wszystkich aspektach - powiedział Robert Szejn z lokalnej jednostki sprzedaży FES w ABB w Łodzi.

Od lat 60. ubiegłego wieku ABB dostarczyła ponad 2500 dławików kompensacyjnych do 70 krajów świata. Jeszcze 30 lat temu infrastruktura energetyczna Polski nie wymagała stosowania dławików kompensacyjnych o tak wysokich parametrach. Jednak wraz z rozbudową sieci i tworzeniem nowych linii wysokiego napięcia, a co za tym idzie koniecznością obniżania kosztów przesyłu energii, tego typu urządzenia będą pełnić w naszym kraju coraz istotniejszą rolę.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp