Test Well 2014 – konferencja well done

Ponad 200 uczestników oraz 11 prelegentów – doświadczonych specjalistów z dziedziny testowania oprogramowania, dwie równoległe sesje, ciekawe tematy i ożywione dyskusje – to bilans pierwszej edycji konferencji Test Well, która odbyła się w Krakowie. Organizatorem konferencji było Centrum Systemów Informatycznych (ISDC) ABB przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych.

center

Wydarzenie poświęcone tematyce testowania i jakości oprogramowania przyciągnęło specjalistów z zakresu QA, jak również wielu programistów i menedżerów. Wszystkie wolne miejsca zostały zarezerwowane w ciągu kilku godzin od uruchomienia rejestracji. Co sprawiło, że pierwsza edycja konferencji cieszyła się takim zainteresowaniem?

- Na Test Well przyjechałem dlatego, że słyszałem dobre opinie o organizowanej przez ABB konferencji DevDay, na której byli nasi programiści - mówi Daniel Dec, techniczny konsultant z firmy Future Processing. - Znam i cenię wielu z prelegentów obecnych tutaj.
W roli prelegentów wystąpili uznani specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w zakresie testowania oprogramowania - m.in. Yaron Tsubery, Beata Karpińska i Joanna Gajewska.

Cykl wykładów rozpoczęło wystąpienie Yarona Tsubery, prezesa ISTQB i dyrektora do spraw jakości w firmie Ness Technologies, który posiada ponad 20-letnie doświadczenie w testowaniu oprogramowania. Jego prezentacja na temat Open Source w automatyzacji testów rzuciła nowe światło na tematykę dzielenia się kodem - tak popularną wśród programistów, ale jeszcze niszową w środowisku testerów. Czy rozwój automatyzacji w testowaniu to właśnie open source? Spytaliśmy Yarona jak wyglądała ewolucja dziedziny Quality Assurance na przestrzeni lat oraz jak, bazując na swoim długoletnim doświadczeniu, ocenia jej rozwój w przyszłości.

- Same koncepcje testowania są mniej więcej te same, natomiast na pewno ewaluowały techniki, zmianie uległo też podejście menedżerów. Obecnie testy mają o wiele większe znaczenie i są bardziej sformalizowane niż 20 lat temu. Pojawiła się też tak modna od kilku lat idea automatyzacji testów - stwierdziłTsubery. - Co do koncepcji open source w tej dziedzinie uważam, że dzieląc się kodem czy ideami wiele zyskujemy, stajemy się bardziej wydajni, bardziej efektywni. Jednak zawsze musimy pamiętać by robić to z głową, a nie na ślepo powielać każde dostępne rozwiązanie.

Konferencja Test Well okazała się również wygodną i atrakcyjną platformą do dyskusji z autorytetami, wymiany doświadczeń i opinii. - To konferencja zorganizowana z dużym rozmachem, do tego świetny dobór prelegentów - ludzie ciekawi, z doświadczeniem, na przykład Radosław Smilgin, który jest dla mnie dużym autorytetem. Bardzo sobie cenię wystąpienia, w których omawiane są problemy "z życia wzięte" oraz sposoby na ich rozwiązanie. Szczególnie podobała mi się druga prelekcja, w której Lucjan Stapp pokazał inne, moim zdaniem bardziej rzeczywiste oblicze Agile'a niż to opisywane w książkach - podsumował Paweł, tester pracujący w firmie Lumes.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp