Polsko-Szwajcarskie Forum Gospodarcze: ABB wobec dualnego kształcenia zawodowego

Szwajcarski model systemu dualnego kształcenia zawodowego uchodzi za wzorcowy w Europie. Podczas ostatniego Polsko-Szwajcarskiego Forum Gospodarczego to właśnie relacje między nauką, a biznesem stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. ABB, która wzięła udział w jednym z paneli dyskusyjnych na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawiła swoją własną koncepcję współpracy z placówkami szkolnymi.

Podczas panelu zaprezentowano różne formy dualnego kształcenia zawodowego. Większość z nich opiera się na działaniu jednostek "pośredniczących" między szkołą a zakładem pracy (omawiano przykłady Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kamiennej Górze i Poznańskiego Centrum Edukacji Ustawicznej).

Na zdjęciu od lewej: Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter oraz Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas otwarcia Forum Gospodarczego
Na zdjęciu od lewej: Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter oraz Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas otwarcia Forum Gospodarczego
center

Janusz Petrykowski, wiceprezes ABB w Polsce, zwrócił uwagę na tych pracodawców, którzy działają w obszarze innowacyjnych, nowych na rynku technologii. "Nie prowadzimy szkoleń przy wykorzystaniu jednostek zewnętrznych. Nie wykształcimy na zewnątrz pracownika na tyle wszechstronnie oraz specjalistycznie, aby stał się ekspertem w dziedzinie nowych technologii i mógł od razu po przyjęciu do pracy stanąć na linii montażowej na przykład w naszym zakładzie energoelektroniki. Z doświadczenia wiem, że taki pracownik musi przejść jeszcze długie, wewnętrzne szkolenie, które trwa zazwyczaj prawie rok" - podkreślił Janusz Petrykowski.

Jak dodał, ABB koncentruje się więc na dofinansowaniu jednostek edukacyjnych - rozpoznaje jaki jest profil szkół i jakie występują braki w procesach szkoleniowych. Następnie tworzy program edukacyjny, zwykle 4-letni i realizuje go bezpośrednio współpracując ze szkołą. "Wprowadzamy swoich specjalistów do szkół. Pełnią tam rolę wykładowców podczas zajęć pozalekcyjnych. Organizując profilowane konkursy i stypendia, dofinansowując pracownie, staramy się ukierunkować uczniów w stronę przedmiotów ścisłych. Na tym polega m.in. nasz projekt społeczny "Uczeń z pasją, inżynier z przyszłością", realizowany w Aleksandrowie Łódzkim" - stwierdził Janusz Petrykowski.

Podczas panelu dyskusyjnego o swoich doświadczeniach mówili również m.in. przedstawiciele Schindler Polska oraz Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów. Punktem odniesienia cały czas był dualny system kształcenia zawodowego w Szwajcarii, który przedstawił prof. Stefan Wolter z Uniwersytetu Berneńskiego. Podkreślił, że większość kosztów kilkuletniego szkolenia ucznia ponosi pracodawca. Jednak to pracodawca decyduje, jaki ma być profil kształcenia oraz to pracodawca może czerpać ewentualne zyski z pracy ucznia. Z drugiej strony rząd szwajcarski, który do pewnego stopnia współfinansuje szkolenia, regularnie weryfikuje, opierając się na twardych danych liczbowych, jaki skutek przynoszą działania pracodawców i jak zmienia się sytuacja uczniów na rynku pracy. "Dzięki temu w Szwajcarii bezrobocie wśród młodych ludzi jest na jednym z najniższych poziomów w całej Europie" - podkreślił Stefan Wolter.

Odbywające się na Stadionie Narodowym w Warszawie Forum Gospodarcze otworzyli Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter. "Musimy szukać rozwiązań, przyglądając się tym źródłom sukcesu innych, które lepiej odpowiadają na nowe wyzwania" - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Linki

Skontaktuj się z nami

Do pobrania

Poleć artykuł

Facebook LinkedIn X WhatsApp